Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Eu nu ma mai inchin la icoane, dar nici nu le arunc!

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
  Daniel 8:12 Oastea a fost pedepsită din pricina păcatului săvârşit împotriva jertfei necurmate; cornul a aruncat adevărul la pământ şi a izbutit în ce a început.

  Orice crestin stie sau ar trebui sa stie ca Jertfa noastra necurmata este Hristos. Hristos vazut atata ca Iisus din Nazareth, cat si ca orice crestin ajuns la sfintenie, adica sfant. Hristos care a fost inaltat pentru ca toata lumea sa-L vada si, vazandu-L, sa se vindece. Dar cum a fost inaltat Hristos si, prin El, orice sfant? ”Asemenea sarpelui din pustie”... La care, evreii trebuiau doar sa priveasca si nu sa se inchine. Neprivind, mureau, privind, se vindecau, inchinandu-se lui, cadeau in idolatrie.
  Deci, cine s-a inchinat si se inchina icoanei lui Hristos si icoanelor sfintilor, cade in idolatrie si este prada Balaurului, iar cine le arunca din perete si nu priveste la ele, cade prada otravii serpilor de arama si moare. Asa ca, si unii, dar si altii, adica atat ortodocsii si catolicii, dar si protestantii, au pacatuit si pacatuiesc impotriva Jertfei necurmate. Din cauza aceasta, toata lumea crestina se va umple de acum de ”serpi rosii”, pana cand si unii, dar si altii, vor invata cum sa-l foloseasca pe Nehustan. Amin

  De aceea, in ceea ce ma priveste, desi ortodox, am ales sa pastrez icoanele in casa, dar sa nu ma mai inchin lor. Si nici semnul crucii nu vreau sa-l mai primesc, nici pe mana dreapta, nici pe frunte. Totusi, daca vreun ortodox are argumente, contra celor spuse de mine, il ascult si inca mai este vreme de intoarcere. Dupa cum si un neortodox, daca are argumente, il ascult si pe el, ca ar trebui sa merg si mai departe si sa ma rup de Ortodoxie, lucru pe care nu-l vreau si nu-l consider de folos. Adica nu voi fugi de pe corabie, ci o voi ajuta sa nu se scufunde, chiar daca pentru aceasta trebuie sa-l leg pe carmaciul nebun, ce conduce corabia spre stanci. Doamne ajuta!

Edited by Dorel666, 29 March 2020 - 13:44.


#2
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Citeste despre iconoclasm si cum a fost combatut el la sinodul al VII lea ecumenic. Gasesti acolo argumentele cinstirii sfintelor icoane.

Edited by ionut27, 29 March 2020 - 13:50.


#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postionut27, on 29 martie 2020 - 13:49, said:

Citeste despre iconoclasm si cum a fost combatut el la sinodul al VII lea ecumenic. Gasesti acolo argumentele cinstirii sfintelor icoane.

De cinstit, le voi cinsti doar privindu-le, nu facand si plecaciuni in fata lor sau sarutandu-le. Dar vad ca nu stii despre ce este vorba, esti doar unul care se inchina sfintilor parinti de la sinodul al VII lea, fara sa stie de ce sau sa inteleaga.

Edited by Dorel666, 29 March 2020 - 13:53.


#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
n-am inteles nimic

Attached Files



#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View PostDorel666, on 29 martie 2020 - 13:52, said:

Dar vad ca nu stii despre ce este vorba, esti doar unul care se inchina sfintilor parinti de la sinodul al VII lea, fara sa stie de ce sau sa inteleaga.
Pentru faptul ca nu stau acum sa iti explic, nu inseamna ca nu stiu. Crede-ma, tot ce ti-am recomandat sa citesti, am citit eu mai intai. Gasesti acolo toate argumentele, dar tie iti este lene sa stai sa studiezi. Doamne ajuta!
Cu privire la învinovățirea de idolatrie: icoanele nu sunt idoli, ci simboluri, astfel că, atunci când cineva venerează o icoană, nu se face vinovat de idolatrie. El nu  adoră simbolul, ci doar îl venerează. O astfel de închinare nu e adresată lemnului sau culorii sau pietrei, ci persoanei zugrăvite. Astfel, este arătată o oarecare cinstire lucrurilor materiale, dar adorare Îi datorăm doar lui Dumnezeu. Noi nu facem ascultare față de natura lemnului, ci aducem cinstire și închinare Aceluia Care a fost răstignit pe Cruce... Atunci când cele două lemne se împreunează în chipul Crucii, cinstesc chipul acestora din cauza lui Hristos care a fost răstignit pe Cruce; dar dacă cele două lemne sunt separate, le arunc pe foc și le ard'. —Sf. Ioan Damaschin

Edited by ionut27, 29 March 2020 - 14:03.


#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Dorele, dar parc-ai mai deschis un topic asemanator...

Edited by odastramosilor, 29 March 2020 - 14:00.


#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postodastramosilor, on 29 martie 2020 - 14:00, said:

Dorele, dar parc-ai mai deschis un topic asemanator...

Acela era ”Eu nu ma mai rog”. A fost inchis. La fel cum este posibil sa fie inchis si acesta.

View Postionut27, on 29 martie 2020 - 13:58, said:

Pentru faptul ca nu stau acum sa iti explic, nu inseamna ca nu stiu. Crede-ma, tot ce ti-am recomandat sa citesti, am citit eu mai intai. Gasesti acolo toate argumentele, dar tie iti este lene sa stai sa studiezi. Doamne ajuta!
Cu privire la învinovățirea de idolatrie: icoanele nu sunt idoli, ci simboluri, astfel că, atunci când cineva venerează o icoană, nu se face vinovat de idolatrie. El nu  adoră simbolul, ci doar îl venerează. O astfel de închinare nu e adresată lemnului sau culorii sau pietrei, ci persoanei zugrăvite. Astfel, este arătată o oarecare cinstire lucrurilor materiale, dar adorare Îi datorăm doar lui Dumnezeu. Noi nu facem ascultare față de natura lemnului, ci aducem cinstire și închinare Aceluia Care a fost răstignit pe Cruce... Atunci când cele două lemne se împreunează în chipul Crucii, cinstesc chipul acestora din cauza lui Hristos care a fost răstignit pe Cruce; dar dacă cele două lemne sunt separate, le arunc pe foc și le ard'. —Sf. Ioan Damaschin

Asa as fi crezut si eu, pana acum, cand bisericile au fost inchise si, in mod indirect, au fost inchise si interzisa si inchinarea la icoane. Iar daca ortodocsii nu vor intelege de unde le-a venit pedeapsa de la Dumnezeu, si preotii vor continua sa dea vina pe credinciosi, iar credinciosii pe Diavol, atunci Dumnezeu nu se va multumi cu inchiderea bisericilor, ci le va si darama.

Iar cand cele de mai sus le vei intelege si nu vei da doar copy-paste, atunci vom putea discuta si unde sunt gresite aceste argumente.

View Postkarax, on 29 martie 2020 - 13:54, said:

n-am inteles nimic

Pe scurt, ideea este ca inchinarea la icoane este gresita, dar si aruncarea lor este gresita. Ele sunt de folos doar ca, privind la ele, sa ne ajute sa ne vindecam de otrava serpilor care ne ataca si ne musca.

Edited by Dorel666, 29 March 2020 - 14:09.


#8
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
tu n-ai ce face de pandemia asta bre? canta la alta masa.

#9
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Patreaza-le...ca amintire sau ca obiect ce poate in timp va capata ceva valoare
macar cat lemnul pe care sunt pictate.

#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postvio69a, on 29 martie 2020 - 14:22, said:

Patreaza-le...ca amintire sau ca obiect ce poate in timp va capata ceva valoare
macar cat lemnul pe care sunt pictate.

Daca esti evreu, atunci stii ce valoare a avut sarpele de arama pentru evreii din pustie: privitul la el facea diferenta dintre moarte si viata.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
si acum, ce faci duminica daca nu te mai duci la biserica ?

#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postjimi91, on 29 martie 2020 - 14:36, said:

si acum, ce faci duminica daca nu te mai duci la biserica ?

Studiez, ma uit la tv la stiri, filme si documentare.

#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002

View PostDorel666, on 29 martie 2020 - 14:12, said:

Acela era ”Eu nu ma mai rog”. A fost inchis. La fel cum este posibil sa fie inchis si acesta.

de ce crezi ca s-a intimplat/s-ar intimpla asta?
cumva, poate, fiindca topicul deschis de tine era inutil? ceva ce, daca ai fi avut jurnal, ai fi scris acolo, in loc sa ne bati capul si noua, restul userilor softpedia?
nu crezi ca, orice subiect religios, e atit de intim, incit nu ar trebui dezbatut cu altii? nu de alta, dar fiecare simte religia in felul lui, unic...
uite... eu nu simt sa-ti impartasesc tie sau altora crezurile mele. sint DOAR ALE MELE! nu crezi ca ar trebui sa faci la fel?

#14
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postkarax, on 29 martie 2020 - 13:54, said:

n-am inteles nimic
Nu esti singurul. Zici ca joaca nationala.

#15
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Bravo, Dorele, esti pe drumul cel bun.
Trebuie sa ne inchinam doar lui Dumnezeu.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDorel666, on 29 martie 2020 - 14:40, said:


Studiez, ma uit la tv la stiri, filme si documentare.

Foarte frumos, dar eu iti recomand sa te duci la biserica..mai socializezi, mai iesi din casa etc. iti face bine ;)...nu trebuie sa te duci strict din motive religioase, te duci pentru tine ;)

#17
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

View Postjimi91, on 29 martie 2020 - 15:09, said:


Foarte frumos, dar eu iti recomand sa te duci la biserica..mai socializezi, mai iesi din casa etc. iti face bine Posted Image...nu trebuie sa te duci strict din motive religioase, te duci pentru tine Posted Image

Asta e trolling la cel mai inalt nivel ?
Nu stii ca bisericile sunt inchise acum ?

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PosttEo, on 29 martie 2020 - 14:42, said:


de ce crezi ca s-a intimplat/s-ar intimpla asta?
cumva, poate, fiindca topicul deschis de tine era inutil? ceva ce, daca ai fi avut jurnal, ai fi scris acolo, in loc sa ne bati capul si noua, restul userilor softpedia?
nu crezi ca, orice subiect religios, e atit de intim, incit nu ar trebui dezbatut cu altii? nu de alta, dar fiecare simte religia in felul lui, unic...
uite... eu nu simt sa-ti impartasesc tie sau altora crezurile mele. sint DOAR ALE MELE! nu crezi ca ar trebui sa faci la fel?


Luca 9:26 Căci de oricine se va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele, se va ruşina şi Fiul omului de el, când va veni în slava Sa şi a Tatălui şi a sfinţilor îngeri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate