Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cafeneaua Casa Verde 🌿

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3697 replies to this topic

#37
dromeo

dromeo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 30.11.2019
eu am i9-9900k cu video gtx760 ,ssd Samsung 970 evo plus de 1tb plus pe M2 ,alte ssd-urii ,hackintosh si windows, prelucrare video si in ful load imi ia 300w.poate cu alta placa video sa ia ceva mai mult dar la ce am eu nevoie cred ca nu e necesara.

Edited by dromeo, 29 March 2020 - 20:30.


#38
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003
Hai ca plafonara astia pretul la energie, o fi scumpit smecherii azi inainte de plafonare? Posted Image

Edited by iullius, 29 March 2020 - 20:57.


#39
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004

View Postiullius, on 29 martie 2020 - 20:57, said:

Hai ca plafonara astia pretul la energie, o fi scumpit smecherii azi inainte de plafonare? Posted Image

Da, a fost super tare aia cu : acum preturile vor scadea in  functie de cerere si oferta

#40
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
da am retinut si eu faza cu scaderea in functie de cerere si oferta , oricum o scadere a cererii este fiindca nu se prea circula , mai mult camioanele umbla pe strazi , nu stiu cum e in marile orase , dar sigur nu mai e cea fost inainte de 10 martie.

#41
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
In Brasov e pustiu. Mai vez cate un camion pe centura dar cred ca e la 10% din cat era

#42
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Am avut azi de traversat orasul ( scuze, Brasov ! ) la o ora de varf - intrarea dinspre Sibiu - Bartolomeu - Racadau - Craiter - Gara -  Bartolomeu . In alte zile ( normale ) asta mi-ar fi luat   cam 1 1/2 -2 ore ( ipotetic , nu-s anormal sa fi incercat traseul la rush hour )  si  as fi folosit centura . Acum nici macar Waze nu-mi mai da trasee pe centura si ma duce direct prin centru .  Plus ca am facut si o aroganta - la intoarcere am mers iarasi din Gara spre Racadau - Dobrogeanu Gherea - Modarom si coborat de de Mijloc.  Doar sa vad ca se poate.

Edited by ggelu, 30 March 2020 - 16:36.


#43
ghostdlr

ghostdlr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.10.2015
Am nevoie de o pompa submersibila cu consum redus si pret mai mic . Poate sa imi recomande cineva una ok  ?

Vreau sa o pot folosi mai tarziu la un hidrofor.

#44
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Depinde ce caracteristici urmaresti .

pleaca de la un pret min max ,.
Inaltimea maxima de pompare si debit minim necesar .
Consumul , eu am gasit una bunicica pe care intentionez sa o cumpar e centrifugala la 550w ,60m inaltime de pompare , 3 inci diametru , circa 630/650 lei.
Momentan am una de 1100w  care imi satisface nevoile  merge de circa 2 ani fara probleme , doar mentenanta necesara anuala .

mai sunt ceva pompe pe la 350w cu surub dar nu recomand , cam pacatoase camasa surubului.

#45
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009
Cauta una de 380W cu turbina/turbine. E suficient pentru uz domestic.

#46
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
adr pune un link cu o pompa care sa fie maxim 4inci diametru cu minim 7 bari la 380w  , centrifugala nu cu surub . maine dau comanda ,

singura pompa care am gasito cu cel mai mic consum si inaltime de pompare acceptabila si nu prea scumpa este asta, pacat ca are turbina de plastic, nu stiu nimic despre acest brand , are careva dintre voi pompe taifu?

https://www.allexpre...ign=direct_link

Edited by marius_vfp, 31 March 2020 - 05:51.


#47
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Vezi si la Tricomserv ; au pompe bune si pretul , desi mai mare , nu e departe de cel de la Aliex. .

#48
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009
https://www.shop-ein...-0.37-kw-0.5-hp

Chiar ai nevoie de 7 bari? E cam multicel. Eu am luat acum 2 ani de la praktiker o chestie unguresasca cu 5 etaje, aprox 500 lei si merge de atunci in sistem hidrofor pentru udat gradina fara probleme. Nu face presiunea asa mare, dar are un debit incredibil.

#49
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Și mie migar trebui una încă mai mititica, efectiv îmi trebuie un debit de 3-5 l/m la 16 m înălțime, deci o pompa de 0.5 mc/h cu 30m head. Ca sa aibă consum mic. Și la un preț rezonabil, ~300 lei. Am tot căutat dar n-am găsit așa mici.

#50
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Apropos de pompe, stie cineva unde ar fi localizata pompa de stropire parbriz la un Ford Mondeo 2006?

#51
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,753
  • Înscris: 17.01.2014
ce e cu vremea asta ?!? ieri 20 grade, azi ninge...

dar cu vremurile? 300 amendati/ora... in ritmul asta o sa stam inchisi in case tot anul !

#52
Pribeanu1505

Pribeanu1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.04.2014
pana acum la orele 11-13 strazile erau inundate de catre copii si parinti in zonele scolilor iar acum sunt pline de pensionari in zonele supermarket-urilor.  chiar imi pare rau de cei care stau la bloc si se pare ca stresul de la servici este minciuna pe langa stresul de a sta mereu inchis in propriul apartament.

#53
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,426
  • Înscris: 13.02.2006

View Poststoianalin, on 31 martie 2020 - 10:56, said:

ce e cu vremea asta ?!? ieri 20 grade, azi ninge...


Schimbarea de temperatura s-a produs cu vijelia de rigoare.
Am tinut caloriferul in priza si noaptea, a bagat eoliana suficient de mult-am avut si varfuri de 34A.

Attached Files

  • Attached File  e1.png   390.47K   33 downloads
  • Attached File  e2.png   361.68K   27 downloads


#54
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postkolfleading, on 31 martie 2020 - 10:47, said:

Apropos de pompe, stie cineva unde ar fi localizata pompa de stropire parbriz la un Ford Mondeo 2006?
deobicei pompele sunt fixate de rezervor dar prin exterior , de unde pleaca cele doua furtunase daca ai si pe spate . la mine la mondeo mk2 asa e , bagate pe sub aripa vezi undei vasu ca nu stiu cum e modelul tau.. dai jos rezervorul si sigur o gasesti.

Edited by marius_vfp, 31 March 2020 - 11:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate