Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cafeneaua Casa Verde 🌿

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#1
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Ca tot i-a venit ideea lui addysoftware, deschid eu subiectul.
Hai sa vorbim despre implicatiile crizei ce se anunta in domeniul energiei verzi - crestere pret energie, cum va decurge programul AFM, etc.

Edited by rinaldoparaipan, 28 March 2020 - 22:03.


#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Va rog frumos, puneti inapoi in sectiunea de sus "PINNED" topicul Ventilatie cu Recuperare de Caldura.

Edited by kolfleading, 28 March 2020 - 22:04.


#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Ieri am venit de la Bacau de la o instalare panouri.
Cu riscurile de rigoare.
Primarul si vicele dintr-o comuna s-au hotarat sa isi monteze fotovoltaice la casele de vacanta.
In perspectiva faptului ca se vor muta acolo copii care sunt obligati sa stea izolati la bloc.
La intoarcere, pe Dn2 erau portiuni cand credeam ca sunt pe o pista de aterizare avioane, nici o masina, doar asfalt.

Edited by rinaldoparaipan, 28 March 2020 - 22:08.


#4
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postkolfleading, on 28 martie 2020 - 22:03, said:

Va rog frumos, puneti inapoi in sectiunea de sus "PINNED" topicul Ventilatie cu Recuperare de Caldura.
Dar cine l-a depinnat?

#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Eu, dar cred ca ar fi momentul sa faceti altul, ca e clar ca e cam prea mare ca sa mai cauti ceva in el ...

#6
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ia te uita, deschiseram topic de vrute-si-nevrute si acu nu vine nimeni p-aci.

Posted Image Hai, poooftiiiiiiiiti va roooooooooog Posted Image

View Postrinaldoparaipan, on 28 martie 2020 - 22:02, said:

Hai sa vorbim despre implicatiile crizei ce se anunta in domeniul energiei verzi - crestere pret energie, cum va decurge programul AFM, etc.

Eu sunt de parere ca, in lumina intamplarilor din 2008-2009, va urma (pe termen scurt) o usoara deflatie la preturile combustibililor si energiei, si o masiva inflatie la alimente
Programul AFM? Hm.. La cum ii stiu eu pe politicienii nostri, il vor ingropa. Lipsa de fonduri.

#7
dromeo

dromeo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 30.11.2019
daca e cafenea si vorbim vrute si nevrute, o intrebare pentr @rinaldoparaipan, ati mai terminat Bismark-ul? ca eu m-am blocat la vopsele Posted Image

Edited by dromeo, 28 March 2020 - 22:53.


#8
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postaddysoftware, on 28 martie 2020 - 22:46, said:

...............
Posted Image Hai, poooftiiiiiiiiti va roooooooooog Posted Image



Eu sunt de parere ca, in lumina intamplarilor din 2008-2009, va urma (pe termen scurt) o usoara deflatie la preturile combustibililor si energiei, si o masiva inflatie la alimente ...........    

De cand a venit primavara asta calendaristic am facut cred ca peste 50 plantari cu detoate sau aproape . Asta este devenim ierbivoPosted Image  pardon vegetarieni  !!!!

#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
He, he Bismark. E asamblat cu ceva suprastructura.
In rest pauza.Poate la pensie, sau acum in izolare.

Edited by rinaldoparaipan, 28 March 2020 - 23:08.


#10
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
neata , ma inscriu si eu la cafeneaua cu de toate .

referitor la preturi sigur va urma o inflatie si va bate tot in ala care nu are.

#11
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Ma bag și eu ca musca.. Probabil ca nu știți ca în costul curentului e o taxa de solidaritate de la Bancorex. Mare lucru încă una de la Covid19. Prețul "la pompa" pe kwh va fi de ~2 lei pentru ca statul sa câștige ca de la combustibil.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postech, on 28 martie 2020 - 22:17, said:

Eu, dar cred ca ar fi momentul sa faceti altul, ca e clar ca e cam prea mare ca sa mai cauti ceva in el ...

Ca sa facem altul trebuie  intai inchis acela si pus link catre noul topic, altfel se va posta in doua locuri.

Edited by george_alexandru, 29 March 2020 - 09:55.


#13
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Buna colegi, buna ideea cu birtul nostru, mai derapam cate un pic si tinem celelalte topice curate.

#14
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postgeorge_alexandru, on 29 martie 2020 - 09:54, said:

Ca sa facem altul trebuie  intai inchis acela si pus link catre noul topic, altfel se va posta in doua locuri.
Am incercat ca  noile topice ( alea importante ) sa fie deschise cu un fel de tutorial  cu explicatii  de baza : ce e .....( subiectul topicului ) , la ce e util ,  versiuni ,   comparatii de preformante /  preturi samd.
Daca cineva    are timp si cunostinte pentru cele de mai sus  se poate deschide un topic nou. Cel vechi va fi inchis imediat dupa aceea.  Eventual prima postare va putea fi actualizata periodic cu noi informatii ; dar asta tine si de initiator.

Edited by ggelu, 29 March 2020 - 10:51.


#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Am instalat o combinatie Fronius-Effekta.
Effekta alimenteaza doar circuitele critice(centrala pe lemne, iluminat, frigidere si sistem de supraveghere).

Attached Files



#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
e de asteptat pe criza asta sa creasca facturile si consumul de energie. probabil ca se va importa energie mai multa

#17
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ma scuzi dar care ar fi motivul cresterii consumului de energie electrica ?  Astfel incat sa se importe mai multa ?

#18
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postrinaldoparaipan, on 29 martie 2020 - 10:44, said:

Am instalat o combinatie Fronius-Effekta.
Effekta alimenteaza doar circuitele critice(centrala pe lemne, iluminat, frigidere si sistem de supraveghere).

Vreau si eu d-astea mai putin bateriile din foto( inlocuibile cu LIFEPO4 sau LTO ) DAR din pacate ..........!!!!!!Posted Image Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate