Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Adio U.P.C.! Amintiri despre operatorul U.P.C. România.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Eu sunt abonat la ei de pe vremea când era "Astral" - creat să enerveze  :lol:   De fapt nu eu, că mama e titularul    :rolleyes:   1999, când în sfârşit am avut tv prin cablu acasă. Ce să zic, în general mulţumit, mai ales că faţă de "Dijiji" nu au scos programe Discovery din grilă, dar nemulţumit că au scos aiurea nişte programe din grila analogică.

#20
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Am fost la ei, la cablu analogic pana in 2008 cand am trecut la Dolce, nici nu se compara calitatea semnalului, lacrima chiar si pe CRT (ca altceva nu aveam). La upc cadea mereu semnalul. Am ramas doar la apartament pt. chiriasi doar pe perioada verii, dar cu scumpirea din ultimii 2 ani de la 27 la 29 de lei dublata de scoaterea si mai multor canale, au devenit chiar nesimtiti! Cred ca in 2011-2012 cand abia aparuse digitalul au scos cele mai multe canale de pe analogic, aveam vreo 70, acum doar 40.
Macar daca ar fi ramas pretul la fel ca atunci, dar ei au continuat sa scumpeasca mereu, si pana la ordonanta lui Dragnea!

Edited by toto_riina, 29 March 2020 - 07:16.


#21
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am trecut si eu prin upc->romtelecom->upc->digi.
Cele rele le-am uitat.
Singura amintire frumoasa de la upc este cablul de semnal tv (catv) de la usa la televizorul din sufragerie. Cablul coaxial este de calitate, mufat /sertizat in mod profesionist. L-am pastrat, e si acum in uz cu digi, are peste 10 ani. In cazul meu, nici un furnizor in afara de upc nu mi-a mufat asa bine cablul. Digi (rcs-rds) a strans mufa cu patentul, romtelecom la fel. E un fleac dar nu l-am uitat. Nu stiu daca modul de mufare a cablului tine de companie sau de angajat.

#22
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010

View Postcrislacor, on 28 martie 2020 - 21:40, said:

Io îmi aduc aminte de „războaiele” de pe această arie, RCS vs. UPC!Posted Image  O tempora, ce vremuri...Posted Image
Și, chestia cea mai faină, în acele vremuri s-au legat multe prietenii durabile între „inamici”...Posted Image

[...]
Ehe...ce vremuri...ce amintiri frumoase....
Si da, sau legat prietenii. Mai tii minte cat ne contram pe aria dedicata?

Revenind la subiect, votez cu UPC de cand a preluat firma de cablu Analag din Timisoara. Am fost printre primii abonati din oras la HD(parca 8 canale erau pe atunci). La capitolul echipamente erau super ok, inca am mai Cisco DVR HD si Pace HD. Sa nu uitam si de bitrate....care la inceputuri era cel mai bun la UPC.
Toata stima pt echipele tehnice care cel putin in cazul meu era foarte prompti si profesionisti. Si sa nu uitam departamentul de fidelizare/retentie...unde daca stiai sa negociezi, obtineai oferte foarte-foarte bune.
Sper ca toate astea sa continue si cu Vodafone ;)

#23
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Si un topic in care ne contram.....la acele vremuri.....
https://forum.softpe...rmele-de-cablu/

#24
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Postferibalint, on 29 martie 2020 - 09:45, said:

(...) Mai tii minte cat ne contram pe aria dedicata? (...)
Și dup-aia cît ne distram cînd ne întîlneam la o cafă și un suc, prin Timi sau prin Caransebeș...Posted Image

#25
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Utopium, marchizul etc Ehe...
Cred ca unii din angajați s-au simțit și ușor penibil sau ridicol când apărau compania nonstop aici pe forum, apoi compania i-a disponibilizat, externalizare, înlăturat din motive economice.
De asta e bine sa rămânem raționali și cerebrali... ele sunt doar niște corporații.

#26
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Din cate stiu, @utopium nu era angajat UPC ;)
Marchizul...DA, el era angajat. Erau mai multi colegi pe forum care erau angajati UPC...colegi care ne-au ajutat in rezolvarea unor probleme(@florianro) restul din ei au preferat sa ramana anonimi.

#27
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Niste poze pentru sau din arhiva. Posted Image

Va saluta satanistu'. Posted Image

Attached Files


Edited by ronuquet, 29 March 2020 - 12:47.


#28
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Utopium era doar fundamentalist 😀
Pun pariu ca și-a tras fibra între timp și ii e rușine acum sa mai spună ceva 😁

Edited by wantsome, 29 March 2020 - 14:38.


#29
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Decodoarele UPC avute pe parcursul aniilor:
  • Atlanta Explorer Z65DVB
  • Pace SD
  • Thompson SD
  • Thompson SD DVR (doua modele)
  • Pace HD
  • Cisco HD DVR (doua modele - 8485 si 8685 - asemanatoare ff mult intre ele)
  • Horizon - Kaon

Bonus : telecomenzile :)

Attached Files



#30
Orangetm

Orangetm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 07.11.2007
Ca în bancul cu compunerea lui Bulă cu tema "Mama e numai una", când el a vrut clătite și mama sa i-a zis că sunt în frigider, Bulă replicând "-Mama, e numai una!". Așa și cu UPC. "UPC e numai unul!" Pe mine m-au respectat ca și client. La fel și eu pe ei. Pe oamenii de acolo cu care am interacționat. Îmi pare rău că au ajuns să fie vânduți și la noi pentru concurența altora din Germania. Aici au fost o firmă bună, chiar dacă nu au avut spatele tare, cum au ceilalți din breaslă. UPC, always on my mind. 🙂

#31
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 05.04.2009

View PostOrangetm, on 29 martie 2020 - 16:28, said:

Ca în bancul cu compunerea lui Bulă cu tema "Mama e numai una", când el a vrut clătite și mama sa i-a zis că sunt în frigider, Bulă replicând "-Mama, e numai una!". Așa și cu UPC. "UPC e numai unul!" Pe mine m-au respectat ca și client. La fel și eu pe ei. Pe oamenii de acolo cu care am interacționat. Îmi pare rău că au ajuns să fie vânduți și la noi pentru concurența altora din Germania. Aici au fost o firmă bună, chiar dacă nu au avut spatele tare, cum au ceilalți din breaslă. UPC, always on my mind. ��

Eu am fost client UPC din 1997 pana in 2005  si am revenit la ei acum 2 ani.De cand am revenit la ei nu am avut nici o problema majora si sunt foarte multumit de grila TV dar si de internet care,la un abonament de 500 Mb pe wi-fi, merge incredibil de bine.Overall:servicii si echipamente de calitate care bat la fund concurenta.Multumesc UPC!Posted Image

Edited by nandy007, 29 March 2020 - 17:00.


#32
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postronuquet, on 29 martie 2020 - 16:16, said:

Horizon a fost o mare dezamagire ... praf si pulbere. Cel mai bun mediabox ( din punctul meu de vedere ) a fost CISCO 8485DVB.

#33
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 15.03.2013
Luminati-ma si pe mine: ce naiba s-a intamplat?A intrat UPC in insolventa?A fost inghitit de alta firma?E da nashpa?

#34
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010

View Postwantsome, on 29 martie 2020 - 14:37, said:

Utopium era doar fundamentalist ��
Pun pariu ca și-a tras fibra între timp și ii e rușine acum sa mai spună ceva ��
Fibra am avut si eu de la concurenta care a mers excelent pana la un moment dat. Dupa aia....am avut pelerinaj acasa cu echipele tehnice de la RDS....DA la internetul cu fibra....
Povestea mea se regaseste pe topic dedicat.

#35
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,527
  • Înscris: 30.04.2006
Prieteni,nu am fost abonat upc, niciodata..
O singura data am vrut sa trec la ei (cam cand se vorbea de BBC HD-cunoscatorii stiu..) dar operatorul m-a informat nonsalant ca nu au retea la mine pe scara...the end
Acuma,privind catre trecut cu manie si cu speranta catre viitor(sau invers🤔), alegerea ptr mine este mai simpla: ai fibra, ma ai de client, nu ai, nu...tocmai de aceea cred, ca daca Voda nu v-a investi pe viitor in fibra (si are puterea asta , sa fim seriosi) isi v-a pune coaxialul upc de gat si the end definitiv..
parerea mea, nu dau cu parul, in rest, va doresc sanatate..

Edited by daniel1976, 29 March 2020 - 22:25.


#36
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 21.05.2019

View Postnandy007, on 29 martie 2020 - 17:00, said:

Overall:servicii si echipamente de calitate care bat la fund concurenta.Multumesc UPC!Posted Image

Buna gluma, cu coaxialul ala obosit bate FO :)))))

Ai avut tu noroc sa iti mearga...ca erau revolutii pe aici cand le pica reteaua nationala de net =))))

Doar pe partea de TV au fost superiori, dar doar la grila si calitate (bitrate)...Netul insa e praf pe langa digi!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate