Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Electricafurnizare.ro - Privacy Error

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 24.11.2019
Eu am in continuare istoricul indexurilor cu urmatorul amendament:
  • ultimul index afisat este cel autocitit si transmis de mine in noiembrie 2020 - 7242;
  • nu apare cel autocitit si transmis de mine in decembrie 2020 respectiv - 7401.
Am obiceiul prost, sa stochez tot ce fac in relatia cu banci, furnizori etc.

Asa ca stiu precis si care a fost ultimul index transmis si data. Dar, asta nu ma ajuta! Daca cumva, in contextul "noilor" metode de jupuire a clientilor au dorit sa citeasca ei indexul - sau sa-l "estimeze", nu mai conteaza ce am citit si transmis eu/tu/noi/voi.

Iar mie nu-mi afiseaza factura!

Edited by MiaJiro, 12 January 2021 - 17:36.


#38
Unikool2000

Unikool2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.02.2012
MiaJiro,in final este jucăria lor și fac ce vor cu ea.Oricum ieri am găsit o ofertă mult mai buna ptr.zona mea (Galați) la Hidroelectrica și am trimis deja actele ptr.transfer.

#39
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 24.11.2019
Poate d'aia nu-mi afiseaza nici mie factura... Vor sa plec...

Dar sincer, mi-e lene!
Acum 7-8 ani facusem in Excel cateva foi de calcul pentru diversele oferte de atunci. Am tinut cont de absolut tot ce era trecut intr-o factura reala: procentul de piata reglementata/nereglementata, accize, certificate verzi, abonament, distributie, transfer JT, rezevare, taxe, numar de zile, TVA etc. etc. Nu mai retin toate hatacurile...
Introducand in foaie indexul vechi si nou, rezulta chiar pretul de pe factura reala ENEL, la care eram abonat atunci. Si calculele erau pentru cativa furnizori, cu cateva variante de oferta la fiecare. Si atunci, ulti se uitau doar la pretul efectiv al energiei, netinand cont de toate celelalte costuri incluse in factura! Plus ca preturile erau diferite si in functie de abonamentul pe care-l alegeai din mai multe variante la fiecare furnizor.

Ei bine, atunci, la un consum de 250-350 kw lunar, chiar daca te abonai la ce mai buna oferta (de atinci!) - Digi, cu reducere de abonat servicii de media si internet DAR SI cu reducerea suplimentara de pensionar, beneficiai de un pret mai mic de pana in 10 lei fata de cea mai dezavantajoasa oferta. La scaderea consumului, scadea si "beneficiul". Daca erai doar abonat servicii media si internet beneficiul era mai mic si daca erai client standard, fara sa fii nici abonat media sau pensionar, beneficiul se reducea la 1-2 lei, poate nici atat.

Atunci am considerat ca nu merita efortul sa trec la alt furnizor, mai ales ca ma gandeam ca distribuitorul urma sa ramana tot ala, aveam angoase daca nu cumva trebuie schimbat si contorul si apoi ma gandeam ca peste alt an ar fi trebuit din nou sa caut ceva mai bun.

Poate acum, chiar merita sa-ti schimbi furnizorul. Nu stiu! Inca mi-e lene!

Edited by MiaJiro, 13 January 2021 - 08:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate