Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Parere ionos.ro sau alta gazduire

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
daleh

daleh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.08.2007
Salutari,
O sa am nevoie cat de curand de gazduire, strict pentru o adresa de mail si un site cu 3 pagini de informatii si am dat de ionos.ro care are o oferta cu 3E / an (!!!) cu 50GB stocare, etc. etc.

Nu stiu cata incredere sa am in super-oferta asta, din moment ce majoritatea concurentei percep 3E / luna.

Va multumesc anticipat.

Daca aveti alte sugestii de gazduire, le accept bucuros. Multumesc

#2
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
Eu folosesc chroot.ro de cativa ani si sunt foarte multumit.
ionos.ro are preturile prea mici, asta ma face sa ma intreb ce resurse si up-time ofera la banii astia.

#3
raulon

raulon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2020
E foarte bun pentru ce doresti tu! Achizitioneaza-l cu SSL pentru ca nu poti instala un SSL extern!

#4
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
hostico
aproape 6 lei / luna pentru 2.5 gb

#5
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Vezi ca preturile afisate de ionos sunt promotionale, si se aplica doar pe prima perioada contractuala (luna sau an). Dupa se aplica alea de aici: https://ionos.ro/preturi/

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
ionos.ro e la origine companie de hosting germana adica 1&1, au putere financiara mare fata de un anonim care tine niste servere intr-o fosta fabrica abandonata. :) Daca aia e promotia, nu mai pierde timpul.

#7
daleh

daleh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.08.2007
Va multumesc, am luat Hosting Standard + ionosSSL Start la 8.32e/an .

#8
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

 _bcristian_, on 28 martie 2020 - 08:40, said:

Vezi ca preturile afisate de ionos sunt promotionale, si se aplica doar pe prima perioada contractuala (luna sau an). Dupa se aplica alea de aici: https://ionos.ro/preturi/

Gazduirea merge bunicel, dar suportul este sub orice critica. Parerea mea, bineinteles.

#9
Ro_Probe

Ro_Probe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2008
Salut. A folosit careva AutoInstalerul de pe Ionos?

#10
rockstar93

rockstar93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.06.2016

 filipxxx, on 28 martie 2020 - 10:18, said:

ionos.ro e la origine companie de hosting germana adica 1&1, au putere financiara mare fata de un anonim care tine niste servere intr-o fosta fabrica abandonata. Posted Image Daca aia e promotia, nu mai pierde timpul.

Ar fi de preferat sa incercam si companii romanesti. Daca sunt firma germana, mare, nu inseamna neaparat ca o firma romaneasca care isi are propriul datacenter sa nu poata oferi aceleasi conditii, poate chiar mai bune. Sa nu uitam ca ping-ul din germania este mai mare decat cel local, iar daca piata este locala, atunci site-ul se va incarca mai greu. Un pic de patriotism nu strica! Nu zic sa dam cu ochii pe foc, ca sunt si unii care isi tin serverele intr-un balcon, dar sunt si firme romanesti foarte serioase.

#11
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

 rockstar93, on 30 mai 2020 - 14:29, said:


Ar fi de preferat sa incercam si companii romanesti. Daca sunt firma germana, mare, nu inseamna neaparat ca o firma romaneasca care isi are propriul datacenter sa nu poata oferi aceleasi conditii, poate chiar mai bune. Sa nu uitam ca ping-ul din germania este mai mare decat cel local, iar daca piata este locala, atunci site-ul se va incarca mai greu. Un pic de patriotism nu strica! Nu zic sa dam cu ochii pe foc, ca sunt si unii care isi tin serverele intr-un balcon, dar sunt si firme romanesti foarte serioase.

Cand e vorba de hosting e foarte greu sa gasesti firme cu servicii de calitate in Romania. Nu pentru ca nu ar exista, ci pentru ca exista foarte multe firme care concureaza intre ele prin preturi si nu prin calitatea serviciilor si suportului oferit.
In ultimii 15 ani cred ca am folosit/testat peste 70% din ce este pe piata din Romania si pot spune ca cele mai bune servicii si suport profi am avut si am in continuare de la firmele de care nu a auzit multa lume. Motivul este ca aceste firme nu fac oversell si nu se bat pe clienti care vor hosting de 2 lei.
Daca prezenta ta online conteaza, atunci folosesti hosting de calitate. Daca nu, atunci nici nu mai conteaza ce companie de "2 lei pe an" alegi.

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 rockstar93, on 30 mai 2020 - 14:29, said:


Ar fi de preferat sa incercam si companii romanesti. Daca sunt firma germana, mare, nu inseamna neaparat ca o firma romaneasca care isi are propriul datacenter sa nu poata oferi aceleasi conditii, poate chiar mai bune. Sa nu uitam ca ping-ul din germania este mai mare decat cel local, iar daca piata este locala, atunci site-ul se va incarca mai greu. Un pic de patriotism nu strica! Nu zic sa dam cu ochii pe foc, ca sunt si unii care isi tin serverele intr-un balcon, dar sunt si firme romanesti foarte serioase.

Ai tras o concluzie gresita, probabil lucrezi in domeniu si te simti. :) Eu am scris de compania germana in contextul ofertei care l-a facut pe OP sa deschida topic. Practic la pret de 2 lei in Romania joci in liga celor care tin serverele pe unde nu ti-ai imagina doar ca sa mai taie din costuri. Nu stiu domeniul acum, dar acum cativa ani aveam cunoscuti care mai mergeau noaptea la interventie si iti trebuia bodyguard ca sa te simti sigur. :)

#13
rockstar93

rockstar93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.06.2016

 mihairo79, on 02 iunie 2020 - 23:38, said:

Cand e vorba de hosting e foarte greu sa gasesti firme cu servicii de calitate in Romania. Nu pentru ca nu ar exista, ci pentru ca exista foarte multe firme care concureaza intre ele prin preturi si nu prin calitatea serviciilor si suportului oferit.
In ultimii 15 ani cred ca am folosit/testat peste 70% din ce este pe piata din Romania si pot spune ca cele mai bune servicii si suport profi am avut si am in continuare de la firmele de care nu a auzit multa lume. Motivul este ca aceste firme nu fac oversell si nu se bat pe clienti care vor hosting de 2 lei.
Daca prezenta ta online conteaza, atunci folosesti hosting de calitate. Daca nu, atunci nici nu mai conteaza ce companie de "2 lei pe an" alegi.
Absolut. Un comentariu foarte pertinent si echilibrat!

 filipxxx, on 03 iunie 2020 - 10:20, said:

Ai tras o concluzie gresita, probabil lucrezi in domeniu si te simti. Posted Image Eu am scris de compania germana in contextul ofertei care l-a facut pe OP sa deschida topic. Practic la pret de 2 lei in Romania joci in liga celor care tin serverele pe unde nu ti-ai imagina doar ca sa mai taie din costuri. Nu stiu domeniul acum, dar acum cativa ani aveam cunoscuti care mai mergeau noaptea la interventie si iti trebuia bodyguard ca sa te simti sigur. Posted Image

Poate pentru unii vremurile nu s-au schimbat, dar se pot gasi firme si oferte bune la firme romanesti care au un datacenter propriu in zone decente si care nu tin serverele printr-o hala abandonata. Incet incet, cred eu ca incepem sa evoluam si noi ca natie, desigur drumul e lung si dureros, dar si potentialul e mare :)

#14
teaspoon

teaspoon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.09.2019
Am eu un an de experienta cu Ionos si atat pot sa spun despre serviciul lor: CATASTROFAL.

Tot siteul e tradus cu google translate si ai tot felul de mesaje fara noima. Iar altele sunt direct in poloneza sau ceha sau ce mama supararii o fi.
Suportul raspunde cu mare greutate si documentatia online din contul de admin trimite la un landing page cloudblue (ceva solutie pentru ei de hosting) fara nicio documentatie.
Functii de baza precum epp code pentru transferul hostului nu exista.
Facturile sunt asa, orientative, pentru ca la doua luni dupa ce am contractat serviciul, si-au dat ei seama ca in Romania e alt TVA fata de ce aveau in baza de date si mi-au mai generat o factura ca asa au vrut ei. Apoi, la un an distanta, mi-au generat factura pentru standard host in valoare de 222€ in loc de 18€. Au confundat abonament lunar cu abonament anual.

Recomand oricui sa aleaga alt serviciu de hosting, ionos e puscarie rau, cel putin in Romania.

#15
S1G

S1G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.06.2014

 daleh, on 28 martie 2020 - 00:04, said:

Salutari,
O sa am nevoie cat de curand de gazduire, strict pentru o adresa de mail si un site cu 3 pagini de informatii si am dat de ionos.ro care are o oferta cu 3E / an (!!!) cu 50GB stocare, etc. etc.

Nu stiu cata incredere sa am in super-oferta asta, din moment ce majoritatea concurentei percep 3E / luna.

Va multumesc anticipat.

Daca aveti alte sugestii de gazduire, le accept bucuros. Multumesc
Suportul lasa de dorit... la Ionos.

#16
Hellguy

Hellguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.05.2009

 daleh, on 28 martie 2020 - 00:04, said:

Salutari,
O sa am nevoie cat de curand de gazduire, strict pentru o adresa de mail si un site cu 3 pagini de informatii si am dat de ionos.ro care are o oferta cu 3E / an (!!!) cu 50GB stocare, etc. etc.

Nu stiu cata incredere sa am in super-oferta asta, din moment ce majoritatea concurentei percep 3E / luna.

Va multumesc anticipat.

Daca aveti alte sugestii de gazduire, le accept bucuros. Multumesc
Scriu asta nu pentru ca sa fac antireclama ci pentru ca MIE, Personal IONOS mi se pare o mizerie.
Nu am eu hosting la IONOS, DAR, am instalat un site pentru un client si i-am facut un cont la IONOS ca sa isi platesca singur, anual domeniul si hostingul.
Vreau sa va spun ca, dupa ce dau clear cookies, fix acelasi site la mine pe VPS(OVH, hostat in Canada) se incarca aproape instant, iar la ionos imi ia 10 (ZECE) secunde sa se incarce.
Am asteptat si cateva zile, am crezut ca e de la propagare domeniului, insa am vazut ca nu sunt singurul cu aceasta problema.
L.E.: Fix aceasi script. Fix aceiasi baza de date.
Panoul de control este greu de inteles. Nici pe cel de la OVH nu il laud, dar la IONOS este dezastru.

Edited by Hellguy, 28 May 2021 - 19:52.


#17
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020

View Postmihairo79, on 02 iunie 2020 - 23:38, said:

Cand e vorba de hosting e foarte greu sa gasesti firme cu servicii de calitate in Romania. Nu pentru ca nu ar exista, ci pentru ca exista foarte multe firme care concureaza intre ele prin preturi si nu prin calitatea serviciilor si suportului oferit.
In ultimii 15 ani cred ca am folosit/testat peste 70% din ce este pe piata din Romania si pot spune ca cele mai bune servicii si suport profi am avut si am in continuare de la firmele de care nu a auzit multa lume. Motivul este ca aceste firme nu fac oversell si nu se bat pe clienti care vor hosting de 2 lei.
Daca prezenta ta online conteaza, atunci folosesti hosting de calitate. Daca nu, atunci nici nu mai conteaza ce companie de "2 lei pe an" alegi.
Detaliezi un pic despre acele firme de care nu s-a auzit ”mainstream” ? Poți face o recomandare, te rog ?

#18
Tatuatu

Tatuatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 31.07.2013
sunt si eu curios de recomandare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate