Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Creare firmã online

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View PostAlexEn, on 31 martie 2020 - 09:19, said:

[...]shiva, parca nu stateai in Ro, nu?
încă suntem în Ro. Dar statul român face tot posibilul să te descurajeze să mai rămâi aici - indiferent dacă ești angajat sau mic întreprinzător.

@_Ion : Nu înființezi firma la ANAF da' ceva hârtii sigur trebuie să plimbi pe la ei. Înaintea comisiei de tăiat hârtii, orice hârtie de la ONRC o predai copie la ANAF. Era mișto să cauți xerox ca să rezolvi cu ambele în aceeași zi.

#20
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
firmele de tipu' asta au avocati in spate care stiu cum sa procedeze
eu am lucrat cu regnet, foarte rapid chiar si actele le-am primit pe email iar ulterior prin curier
semnatura o dai electronic si probabil ei o preiau apoi o legalizeaza si o dau mai departe

sa-ti faci singur toata documentatia e strigator la cer cat de infecta este procedura. nici 2 masterate si 5 doctorate nu te va ajuta cu nimic, te vor pune la pamant cu toata inteligenta si indeletnicirea de care dai dovada.

la onrc pe site vad ca mai nou se practica "ajutorul" contra cost  (parca 150 lei am vazut) pentru tot dosarul. doar ca ei nu dau consultanta prin telefon (mai mult ca sigur). prin urmare va trebui sa te programezi, apoi sa duci documentatia si in cele din urma sa semnezi si sa ridici actele. mai platesti si 130 pentru taxe, deci te-ar duce undeva la 300 lei. asa mai bine dai 100-200 lei in plus si primesti actele acasa tu nemiscand un deget.

asta este, unii profita de pe urma birocratiei si mai fac un ban. pe la altii cu apa calda totul se rezolva online, in aceasi zi. dar mna.. mai e mult pana departe.

Edited by mikaell, 31 March 2020 - 15:56.


#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Stii ce bataie de cap e sa iti iei semnatura electronica? M-a batut si pe mine gandul sa fac asa dar mi-a trecut repede.

#22
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Nu am inteles niciodata tembelismul din administratia si statul roman...cum dracu in loc sa simplifici la maxim orice procedura astia le complica?
Va dau un exemplu banal pentru cei ce nu sunteti familiaeozati cu firme/pfa...inmatricularea sau procesul de vanzare-cumparare a unei masini...deci e absolut oligofren sistemul romanesc,birocratie fara margini comparand cu UK unde treaba dureaza 10 min fara sa te prezinti fizic undeva....cretinismul asta costa din pacate nervi,stres si bani...asta doar pentru a tine in viata cateva mii de bugetari absolut inutili...daca s-ar copia( ca de inventat nu ai cum,nu-i duce mintea) sistemul din UK in majorotatea domeniilor,administratia romaneasca se poate debarasa lejer de 60% din angajati.

#23
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View PostAlexEn, on 01 aprilie 2020 - 13:12, said:

M-a batut si pe mine gandul sa fac asa dar mi-a trecut repede.

ce te-a batut gandul sa faci si ti-a trecut ?

poate nu m-am facut inteles. actele le semnezi cu semnatura ta pe care fie o scanezi cu mobilul sau la imprimanta apoi tot pe email trimiti inapoi documentele semnate. daca si asta e o problema, atunci da, nu poti continua.

repet, firmele de genu au avocati in spate, sigur au ei o gaselnita prin care se poate face totul online fara sa te deplasezi, altfel nu-mi primeam nici eu actele in colaborare cu regnet. i-am ales pe ei pentru ca sunt in parteneriat cu BT si mie cel putin mi-au inspirat incredere.

@eireman

generatia de trantori ai statului (nu toti) treaca mearga dar daca nici la urmatorii angajati nu se schimba sistemul, inseamna pur si simplu rea vointa si bisnitareala pe seama statului.

#24
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Fiind in procesul asta confirm ca se poate face (aproape) online, mai putin declaratiile notariale unde se rezolva la orice notar serios cu trimis actele inainte pe mail si programare la cabinet (chiar si in perioada asta...). Mai trebuie doar semnatura electronica de la certsign &co. Cont de capital social online la BT. Taxele au ramas doar cele de publicare in MO de 122 lei varianta basic. Pe portal.onrc.ro gasiti o lista cu restul documentelor. Unele se completeaza direct in aplicatie altele se completeaza offline si se incarca semnate electronic. E mai anevoios la inceput sa iti dai seama si birocratia e inca stufoasa dar se fac progrese ceea ce pentru Romania mi se pare wow... Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate