Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Imprimanta pentru acasa, pe timp de ordonanta militara si dupa ... ?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pana acum, in vremea documentelor electronice, nu am considerat necesara achizitionarea unei imprimante pentru acasa.
Acum dupa ultimul update de ordonante inteleg ca trebuie tiparita declaratia pe proprie raspundere (sau scrisa de mana integral) daca nu mi-am cumparat aparat de facut paine si trebuie sa merg la magazin. In plus si copilul, pentru scoala online are unele teme in care trebuie sa descarce un document, sa-l tipareasca, sa-l completeze scris de mana sa-l faca upload, etc.

Ca sa nu mai lungesc postarea, imi trebuie o imprimanta A4 cat se poate de mica, sa nu ocupe prea mult loc, poate fi alb-negru, alimentare de la priza (nu cred ca merita una portabila cu acumulator), neaparat conectare wi-fi (preferabil si cu telefon Android), probabil in perioada asta va fi folosita mai mult, apoi ceva mai rar, dar nu va sta sa se puna praful pe ea. As prefera un model pentru care se gasesc uzual consumabilele. Am in minte doua variante, dar nu vreau sa influentez recomandarile si nu stiu daca am ales bine, ultima imprimanta pentru acasa am cumparat-o acum vreo 20 de ani Posted Image

Va rog recomandari, experiente proprii cu o astfel de imprimanta.

Edited by edri, 27 March 2020 - 15:20.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Despre ce buget vorbim ?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Nu îți trebuie imprimanta pt declarație. O poți prezenta pe telefon. Deci: nu cumpăra, ca nu ai nevoie

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
De buget aș lua asta:
https://www.emag.ro/...a/pd/DFSZN6BBM/

Iar mai scump puțin asta:
https://www.emag.ro/...1/pd/D7L149BBM/


Pentru mine, personal, nu mai există imprimante cu jet de cerneală. După ce am schimbat două, iar a treia a fost laser, nici nu mă mai interesează cele din prima categorie. Laser, pentru că are cel mai bun preț pe pagină, pentru că tonerul nu se usucă, pentru că ai o viteză de listare mult mai bună, pentru că se găsește toner ușor, în special compatibil (trebuie verificat în cazul modelelor menționate).

La fel, găsesc foarte importantă și funcția ADF. Mie îmi place foarte mult să îmi țin documentele în format electronic, îmi vine mai ușor să le găsesc. Că e vorba de un contract de utilități sau ceva diplome, le am aici. Când ai mai multe pagini, faptul că poți băga mai multe și le poți scana/copia, fără să stai tu să le bagi pe rând, îți economisește mult timp.

#5
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 30.11.2005
Cu treaba aceasta m-am confruntat si eu ... noroc ca nu am aruncat ceva tehnica veche si le-am depozitat in garaj . Aveam si un bidon de toner plin... Asa ca a  trebuit sa readuc la viata o unitate antica , ce avea portul LPT1 sa meraga conectata la imprimanta .

Recomandarea mea ar fi sa mergi pe una laser .  La modelele noi nu ma pricep , dar sunt convins ca vei primi o recomandare buna . Tancul , ei sa se poata reumple , si sa se gaseasca pentru ea tonner ieftin ...

Attached Files



#6
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,623
  • Înscris: 14.10.2004
Daca nu ai nevoie de pagini color ceva laser alb negru.

#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 22.02.2014
Laser a/n sh, cu un cartus de la 3000 de pagini.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostSmurfK, on 27 martie 2020 - 15:33, said:

Pentru mine, personal, nu mai există imprimante cu jet de cerneală. Laser, pentru că are cel mai bun preț pe pagină, pentru că tonerul nu se usucă

Nici la jet de cerneala nu se usuca. E greu sa se usuce ceva ce nu exista.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Asta e lux la nevoile tale https://www.emag.ro/...1/pd/DGS6XBBBM/

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 27 martie 2020 - 16:21, said:

Nici la jet de cerneala nu se usuca. E greu sa se usuce ceva ce nu exista.

Mersi. HAHAHAHA. Am zis "toner" în loc de "cerneală". HAHAHA. Yu smart!

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,339
  • Înscris: 11.08.2003
SH, 150 cu tot cu transport. :)

#12
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

View Postedri, on 27 martie 2020 - 15:20, said:

Pana acum, in vremea documentelor electronice, nu am considerat necesara achizitionarea unei imprimante pentru acasa.
Acum dupa ultimul update de ordonante inteleg ca trebuie tiparita declaratia pe proprie raspundere (sau scrisa de mana integral) daca nu mi-am cumparat aparat de facut paine si trebuie sa merg la magazin. In plus si copilul, pentru scoala online are unele teme in care trebuie sa descarce un document, sa-l tipareasca, sa-l completeze scris de mana sa-l faca upload, etc.

Ca sa nu mai lungesc postarea, imi trebuie o imprimanta A4 cat se poate de mica, sa nu ocupe prea mult loc, poate fi alb-negru, alimentare de la priza (nu cred ca merita una portabila cu acumulator), neaparat conectare wi-fi (preferabil si cu telefon Android), probabil in perioada asta va fi folosita mai mult, apoi ceva mai rar, dar nu va sta sa se puna praful pe ea. As prefera un model pentru care se gasesc uzual consumabilele. Am in minte doua variante, dar nu vreau sa influentez recomandarile si nu stiu daca am ales bine, ultima imprimanta pentru acasa am cumparat-o acum vreo 20 de ani Posted Image

Va rog recomandari, experiente proprii cu o astfel de imprimanta.
Exact acelasi tip de imprimanta il caut si eu, pentru activitatile scolare ale baiatului meu, la ce modele te-ai gandit?

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,722
  • Înscris: 30.08.2006

View Postsmart_reset, on 27 martie 2020 - 16:05, said:

Cea mai mica imprimanta de la Samsung , laser cu wi-fi care permite resoftare
pentru anularea definitiva a cipurilor si posibilitatea utilizarii cartuselor compatibile si reincarcarii lor este
Samsung M2020W / M2026W
sau sora ei
HP 107W
Un video detaliat cu procedura de resoftare gasesti aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AN6o184Y07A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Recomandarea e foarte buna.
Eu am un Samsung ML-2160 resoftata. Acum am scos-o de la naftalina.Sunt persoane in varsta din familie la care e mai usor sa le dai formularele decat sa-i inveti cum se completeaza digital.

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Si eu am trecut de ceva ani pe laser.
Pana mai acum vreo 2 ani am avut un HP1100, dar nu mergea decat pe port paralel si maxim XP (nu am reusit sa o fac sa mearga cu W7 sau W10), asa ca am donat-o cu cartusul ei plin plus inca unul de rezerva.
Am trecut pe o multifunctionala Brother DCP L2530DW, merge WiFi si duplex la imprimare. O incarc eu cu toner, nu este problema.
Era o oferta, multifunctionala se vindea la pret de imprimanta, Asa ca, de ce nu?

Edited by claudiu1, 27 March 2020 - 20:06.


#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,835
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am acum doua laser multifunctionale (pe care nu le mai folosesc momentan pentru ca nu mai au calitatea asteptata) si am avut 3 laser in ultimii 15 ani, dar pana la urma am tot avut probleme dupa mai multe reincarcari cu ele si calitatea lor a devenit tot mai greu de mentinut la nivelul initial (trebuie probabil schimbat si cilindrul + un cartus nu poate fi reincarcat de foarte multe ori, calitatea se degradeaza dupa mai multe reincarcari, un cartus nou original costa o gramada de bani, etc). Laserul are calitate buna cand e cartusul nou/cilindrul e bun si listarea e rapida. Astea laser le-am folosit mult pentru acte contabile.

Acum mi-am luat una cu cerneala, color, multifunctionala, dar nu cu cartuse ci cu recipiente cu cerneala, Epson EcoTank L4150 ... iese chiar ieftina cerneala asa si tine foarte mult cerneala cu care vine. Plus ca pot lista si fotografii pe hartie foto (la calitate acceptabila, nu e totusi o imprimanta dedicata foto). De obicei problemele celor tipice cu cerneala sunt urmatoarele:
- cartusele nu tin multe foi
- costul pe pagina e ridicat
- daca nu le folosesti se usuca cerneala si se infunda

Toate problemele astea nu apar la modelul asta de imprimanta. Oricum pentru scoala fiicei mele aveam nevoie sa fac printuri color tot mai des, deci nu prea aveam o solutie laser la cost decent.
Dezavantaje fata de laser:
- e mai lenta (pentru contabilitate ar fi lenta, mai ales daca ai de listat zeci de foi pe ora)
- foaia iese un pic "umeda", trebuie sa o lasi vreo 5 secunde sa se "usuce"

Altfel, aveam nevoie de una wi-fi, si asta a fost un alt motiv sa cumpar una noua. Acum listez mult de pe telefon, prin aplicatia dedicata Epson.
Pe ansamblu sunt chiar multumit de modelul asta (costul pe pagina e super, imi place ca pot lista de pe telefon/tableta/etc), cu doua exceptii:
- nu e foarte user friendly (dureaza un pic pana te prinzi cum sa o instalezi/configurezi/conectezi la sursa - si se plang multi de asta, desi acum pot sa zic ca m-am invatat cu ea)
- voiam ceva mai mult de la calitatea foto (pozele puse in rama arata bine de la distanta normala, dar daca te uiti de aproape observi ca nu e calitate de imprimanta foto profi)

Cea mai mare dezamagire la unul dintre lasere (un Konica Minolta) a fost cand s-a oprit sa mai listeze dupa vreo 2.000 de foi desi mai avea toner. A trebuit sa mai incarc niste listari cu un card (am luat unul neoriginal) ca sa pot lista inca vreo 1.000 de foi. Penibila abordare ...

Modelul asta Epson nu e tocmai ieftin (eu am dat 900 de lei), dar exista alte modele EcoTank mai ieftine, fara anumite functionalitati pe care le are 4150. In perioada asta mi-a prins foarte bine, ca primeste o gramada de "teme"/fise fiica-mea si trebuie sa listez aproape zilnic.

Deci as alege in functie de ce am de listat mai mult, pentru unele chestii laserul e mai bun, pentru altele cerneala.

Edited by utopium, 27 March 2020 - 21:34.


#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,513
  • Înscris: 21.12.2006
Confirm ce a spus utopium mai sus, eu am un Epson EcoTank L3150, care acum costă ~700 lei și poți aplica gratuit pentru garanție suplimentară de până la 3 ani. Nu am avut probleme cu umezirea hârtiei, chiar am printat și fotografii A4. După configurarea inițială, ceva cam anevoioasă e drept, acum printez și scanez doar wireless, inclusiv de pe telefon. Din păcate opțiunile nu sunt comode, o imprimantă ieftină vine cu dezavantajul unor consumabile scumpe și de capacitate mică sau invers, imprimantele mai scumpe pot veni cu costuri ulterioare mai mici. Orice achiziție se face în prealabil și cu verificarea costurilor consumabilelor aferente și a capacității acestora

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,722
  • Înscris: 30.08.2006
Inițiatorul dorește o imprimanta ieftina si mica pe care o va folosi ocazional . Cele laser îndeplinesc cerințele. Problema e ca încărcarea lor necesita o minimă cunostinta plus ca e necesar si o rescriere de firmware cu costul aferent.Cartusul original va veni doar cu toner starter pentru doar 700 pag si merge încărcat de max 3 ori pentru un total de 5200 pag. Cartusele compatibile sunt mult mai ieftine si nu cred ca se pot încărca mai mult de o dată datorită cilindrului mai slab calitativ cu care vin (durata de viata de 3000 pag). Un laser te va ține până se uzează rola cuptor sau rolele de tragere a hârtiei (aprox 30000 pag la cea mai ieftina imprimanta) după care o inlocuiesti cu totul.

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,835
  • Înscris: 14.08.2007

View Postnei-k, on 27 martie 2020 - 22:33, said:

Nu am avut probleme cu umezirea hârtiei, chiar am printat și fotografii A4.
Poate umezire e un pic cam mult zis, e un pic ondulata foaia in primele secunde pana se usuca cerneala (fata de laser care iese dreapta si "fierbinte" foaia). Insa e prima imprimanta pe care o am la care costul cernelii originale per pagina e suficient de mic incat sa nu fi tentat sa o incarci la "negru", asta mi se pare o calitate importanta dupa ce am vazut tot felul de abordari mizerabile la cele ieftine laser (cartuse noi care nu sunt pline, imprimanta care se opreste din listat dupa X foi chiar daca mai este toner ca sa o reincarci cu un card digital, etc). Multi au din pacate o abordare de genul: "va dam multifunctionala laser ieftina, dar cand se termina cartusul, unul original costa aproape cat ati dat initial pe toata imprimanta", de asta majoritatea nu vor cumpara cartuse originale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate