Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Răni pe cățel, posibil căpușe!?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
EventHorizonT

EventHorizonT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.11.2019
Salut,

Am observat niste răni pe cățel în jurul gâtului, când l-am verificat mai atent am găsit și o căpușă pe care am scos-o cu atenție ca sa nu îi rămână capul.
Am atașat și niște poze cu rănile dar vă avertizez că nu sunt deloc plăcute la vedere!!!




Este posibil ca și celelalte răni să fi fost provocate de căpușe? Sunt mult mai mari și mai urâte față de cea rezultată de la căpușa pe care am scos-o eu. Presupun că el și-a dat jos celelalte căpușe cu laba sau au căzut singure, am mai văzut o căpușă în excrement deci sigur a înghițit-o cumva.
Din păcate nu am reușit să găseasc încă un veterinar disponibil să îl verifice, stăm departe de oraș și având în vedere situația cu pandemia.
Am incercat să îl dezinfectez cu spirt și am curăț cât mai bine rănile dar arată că și cum pielea a fost topită iar blana de acolo a căzut, am văzut poate și un pic de puroi.
Credeți că și rănile astea au fost produse de căpușe sau sunt de la altceva?
Cum ar trebui sa procedez până găsesc un veterinar disponibil?

Spoiler

Edited by Dany_Darke, 26 March 2020 - 23:24.


#2
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 26.10.2017
Poti sa te deplasezi la vet chiar daca este stare de urgenta. De ce nu o faci si l lasi sa se chinuie?

#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca s-a scarpinat pana si-a facut rani. Da-l cu betadina, spray cu propolis ori cicatridina-spray.
Ultimul e cam scump.

Edited by Freddy12, 26 March 2020 - 23:57.


#4
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Propolisul ustura ca dracu.

#5
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
De 2 ori pe zi cureti cu betadina apoi dai cu synulox unguent, asta e antibiotic local de uz extern. Asa am facut bine 2 motani care aveau niste gauri in piele de bagai degetul prin ele. Bine erau gauri de la bataie, adica rani externe produse de muscaturi / zgarieturi de pisici, nu erau de capuse sau de la ceva boli interne.

#6
EventHorizonT

EventHorizonT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.11.2019

View PostDarkestnight, on 26 martie 2020 - 23:48, said:

Poti sa te deplasezi la vet chiar daca este stare de urgenta. De ce nu o faci si l lasi sa se chinuie?

Este un cățel de talie mare și nu am posibilitatea să îl duc, stă departe de oraș. Cred că am găsit un veterinar disponibil să vină la domiciliu.

View PostFreddy12, on 26 martie 2020 - 23:54, said:

Cred ca s-a scarpinat pana si-a facut rani. Da-l cu betadina, spray cu propolis ori cicatridina-spray.
Ultimul e cam scump.
Am observat că rănile sau închis/uscat, am să îl dau și cu unguent.
Cred că cel mai probabil era de la căpușe pentru că s-au vindecat destul de repede.
Mersi!

View Postdacibesti, on 27 martie 2020 - 08:00, said:

De 2 ori pe zi cureti cu betadina apoi dai cu synulox unguent, asta e antibiotic local de uz extern. Asa am facut bine 2 motani care aveau niste gauri in piele de bagai degetul prin ele. Bine erau gauri de la bataie, adica rani externe produse de muscaturi / zgarieturi de pisici, nu erau de capuse sau de la ceva boli interne.
Mulțumesc pentru sfaturi!

Edited by Dany_Darke, 27 March 2020 - 14:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate