Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Masca cu aparat de purificat inclus

  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
preferabil sa ai asa ceva decat sa stai in casa cu saptamanile. de ce nu se da ordonanta si pe chestia asta? cine are asa ceva are voie sa stea afara cat vrea

#38
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Fane, on 25 martie 2020 - 12:36, said:

majoritatea personalului se va fi imunizat natural

Ma intreb cat mai ai de gand sa imprastii perla asta pe forum. Presupun ca...

 Fane, on 25 martie 2020 - 13:57, said:

e o solutie care o gandeste si un copil cat de cat mai istet.


#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
paz, nu esti prea coerent.

 karax, on 25 martie 2020 - 13:59, said:

preferabil sa ai asa ceva decat sa stai in casa cu saptamanile. de ce nu se da ordonanta si pe chestia asta? cine are asa ceva are voie sa stea afara cat vrea
ordonanta nu da nici o derogare pt cei cu costume de cosmonaut. cu asa ceva, ori fara asa ceva tot in casa stai.

Edited by Fane, 25 March 2020 - 14:09.


#40
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Ia o masca de snerkeling, d'aia pe toata fata si in tubul ala de intra aer pune un tifon imbibat in alcool!
Gata, esti rezolvat! Pun pariu ca vei fi fericit in cel mult 10 resuflari!

#41
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
ce solutii am dat, dragul meu domn?

Edited by Fane, 25 March 2020 - 14:15.


#42
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
N-ai nevoie de purificator de aer. E suficient un filtru FFP3. Se gaseau în timpuri normale la toate magazinele de bricolaj.
https://www.bricodep...valva-ffp3.html

Daca vrei protecție suplimentară, porți și niște ochelari.

https://assets.publi...ask_or_FFP3.pdf

#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
Pe langa costum ti-ar trebui acasa si o camera de decontaminare, ca sa nu te contaminezi cand il dai jos. Si ramane problema portocalelor care le aduci acasa dupa ce pensionarul dinaintea ta le-a pipait pe toate sa vada daca sunt coapte.

#44
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Fane, on 25 martie 2020 - 12:36, said:

esti factor de decizie la nivel inalt? or fi ai nostri tampiti, dar sunt si cei de la ue si nato care-i imping de la spate. cu toate ca la noi n-as zice ca e asa rau ca in alte parti. Arafat e ca pestele in apa in situatia asta, beneficiem ca suntem in urma italiei si spaniei cu epidemia iar asta faciliteaza luatul de masuri mai dure fiindca vedem la televizor ce ne asteapta. in sistemul sanitar e ceva problema, dar parte buna a lucrurilor e ca la spitalul din suceava, cu toata incompetenta si costurile, majoritatea personalului se va fi imunizat natural... asta nu inseamna ca sunt de acord cu ce s-a intamplat acolo.
Ai nostri nu sunt timpiti. Chiar si politica pas cu pas e ceva. Doar ca nu stiu sa existe si un plan concret.

Cit despre UE... Nu am auzit nici acolo de un plan coerent pentru toate tarile. Ar putea fi extrem de avantajos. De ex. sa fii capabil sa muti echipamente dintr-o tara in alta pe masura ce epidemia se muta si dispare dintr-o tara, sa cauti resurse la nivel de continent, nu fiecare tara dupa puteri, sa ridici centre de productie mari, sa grabesti crearea unui vaccin. UE e cam 2xSUA. Dar in general se misca cel mult ca 1/2xSUA.

 karax, on 25 martie 2020 - 13:59, said:

preferabil sa ai asa ceva decat sa stai in casa cu saptamanile. de ce nu se da ordonanta si pe chestia asta? cine are asa ceva are voie sa stea afara cat vrea
Nu cred ca ordonanta e problema. Protectia, transmisia virusului, astea sunt problemele. Daca ai masca eficienta nu prea mai conteaza ce zice ordonanta. Bineinteles, te poti trezi trimis in casa, aia e; dar macar nu faci daune raspindind virusi sau ducindu-i in casa.

 marius2k, on 25 martie 2020 - 14:14, said:

Ia o masca de snerkeling, d'aia pe toata fata si in tubul ala de intra aer pune un tifon imbibat in alcool!
Gata, esti rezolvat! Pun pariu ca vei fi fericit in cel mult 10 resuflari!
Unii se gindesc deja la asta. :)

https://www.decathlo...id_8549879.html

Clic pe Produs nerecomandat uzului medical

#45
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
Democratiile se urnesc ceva mai greu, dar fac treaba buna pana la urma. Eu am incredere.

Scumpul meu paz, ia uite solutie din partile a caror model de civilizatie il admiri tu asa de mult:
https://www.digispor...se-joaca-814056

#46
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cine ? Vacarii de la Kentucky ? :lol:

Pai aia vad ca au aceeasi solutie cu cea propusa de tine. Cioara vopsita se da intotdeuna de gol.

#47
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Iar i s-a plictisit neuronu'. Din start gândirea e... greșită, să zic doar așa. A crea o "mască cu aparat purificat" e ca și cum ai zice "vând eleron cu mașină". Minimizezi d'ampulea rolul aparatului, tocmai fiindcă ideea e cretină de la bun început. Practic, corect ar fi aparat de purificat cu mască. Aparatul respectiv e veriga principală și complicată în acel ansamblu și nu-i nicidecum așa neînsemnat. De fapt, chiar există așa ceva, dar portabilitatea e limitată. Poate într-un viitor mai îndepărtat să se includă în fibrele măștilor ceva nanotehnologii purificante. Însă atunci probabil că vaccinurile se vor putea crea mai rapid, astfel încât măștile purificatoare să nu mai fie necesare.

#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

 Paz, on 25 martie 2020 - 16:08, said:

Cine ? Vacarii de la Kentucky ? :lol:

Pai aia vad ca au aceeasi solutie cu cea propusa de tine. Cioara vopsita se da intotdeuna de gol.
Iar esti incoerent scumpul meu domn paz.

#49
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ar fi posibil un aparat de purificat aerul. Ma gindesc sau la un aparat care incalzeste aerul la 100 grade sau mai mult, apoi il raceste cu aer din mediu, sau la un sistem electrostatic care atrage virusii - insa nu stiu daca merge la particule de zeci sau sute de nanometri.

Primul tip, ala cu incalzirea aerului, ar putea fi util si ca vaccinator: daca sunt incalziti suficient de mult, virusii sunt neutralizati dar ramin proteinele din structura, care odata ajunse in singe prin plamini pot da imunitate. Insa nu stiu la ce temperatura se intimpla asta.

Cu miinile s-ar putea rezolva daca se poate face un gel dezinfectant permanent, dar nu pe baza de alcool ci alt dezinfectant, in concentratii mult mai mici. O crema antivirala. Daca tine citeva ore sau 1 zi, e bine.

Edited by Dihorul Razboinic, 25 March 2020 - 17:45.


#50
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Karaxe, uite aici cum sa-ti faci singur.

http://civilpedia.org/p/?pid=336

#51
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Fane, on 25 martie 2020 - 14:27, said:

Pe langa costum ti-ar trebui acasa si o camera de decontaminare, ca sa nu te contaminezi cand il dai jos. Si ramane problema portocalelor care le aduci acasa dupa ce pensionarul dinaintea ta le-a pipait pe toate sa vada daca sunt coapte.

asta nu mai stiu cum se rezolva ieftin. am gasit ceva pentru a reduce din pericol, asta e alte solutii nu stiu
e suficient si atat

 ursamajor, on 25 martie 2020 - 16:15, said:

Iar i s-a plictisit neuronu'. Din start gândirea e... greșită, să zic doar așa. A crea o "mască cu aparat purificat" e ca și cum ai zice "vând eleron cu mașină". Minimizezi d'ampulea rolul aparatului, tocmai fiindcă ideea e cretină de la bun început. Practic, corect ar fi aparat de purificat cu mască. Aparatul respectiv e veriga principală și complicată în acel ansamblu și nu-i nicidecum așa neînsemnat. De fapt, chiar există așa ceva, dar portabilitatea e limitată. Poate într-un viitor mai îndepărtat să se includă în fibrele măștilor ceva nanotehnologii purificante. Însă atunci probabil că vaccinurile se vor putea crea mai rapid, astfel încât măștile purificatoare să nu mai fie necesare.

ne apucam sa ne legam de o propozitie spusa nitel gresit? era clar din startul topicului ce vreau eu

#52
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Dihorul Razboinic, on 25 martie 2020 - 12:27, said:

Daca sunt eficiente si pot fi refolosite, cu masti din alea am putea sa ne intoarcem la lucru.


Se schimba numai filtrul dupa o perioada

Edited by vio69a, 26 March 2020 - 14:59.


#53
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 Fane, on 25 martie 2020 - 14:08, said:

...
ordonanta nu da nici o derogare pt cei cu costume de cosmonaut....


 Fane, on 25 martie 2020 - 14:27, said:

Pe langa costum ti-ar trebui acasa si o camera de decontaminare, ca sa nu te contaminezi cand il dai jos....

Corobarand aceste postari, ideea din aceste postari, respectiv un om poate fi protejat in interiorul costumului fiind...

...poate rezulta ca exteriorul costumului nu confera acelasi nivel de siguranta ! Pentru NIMENI ! Si totusi...

... postez iar imaginile care trebuie sa dea de gandit:
Attached File  q1.png   1.31MB   8 downloads
Attached File  q2.png   1.03MB   7 downloads
Attached File  q3.png   1.14MB   6 downloads
Attached File  q4.png   1.42MB   7 downloads
Attached File  q5.png   1.34MB   6 downloads

#54
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Astronaut pe lună, in spațiu sigur nu e nici un virusache.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate