Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Campul magnetic al pamantului a scazut

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Deci miercurea n-o sa mai vina gunoierii sa-mi ia tomberonul, ci astronautii.

#38
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 16:37, said:

stii ca si asta ar fi o idee? am lua un virus care se raspandeste usor, i-am scoate materialul genetic care il face sa atace oamenii, i-am pastra instructiunile pentru inmultire si l-am arunca in atmosfera in asa fel incat sa se inmulteasca mult si sa blocheze razele daunatoare. daca nu l-am face macar sa sintetizeze in aer o anume substanta care blocheaza razele periculoase.


woah dude.jpg

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ai vreo alta idee?

nu pricep fizica asa ca atat pot. tu care zici ca te pricepi cu ce idee vii?

#40
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
De ce crezi ca ar fi nevoie sa venil cu o idee ? Cimpul mgnetic oscileaza tot timpul,de ce sa ne ingrijoram ? Uite o idee, sa construim generatoate artificiale de cimp magnetic ! Cugeta la asta.

#41
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,857
  • Înscris: 30.11.2017
Noi dăm colţul în câteva luni cu covid19 şi tu ne iei cu scăzut câmpul magnetic cu 2 tesla in 100 miliarde de ani care oricum nu ne afectează decât poate că busola arată cu o miliardime de angstron nordul decalat

Bine că a nu a scăzut cel gravitaţional că se dereglau toate cântarele cu arc şi trebuia să folosim balanţe.

Culmea un articol din 1998.

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postpetit_christian, on 25 martie 2020 - 22:11, said:

De ce crezi ca ar fi nevoie sa venil cu o idee ? Cimpul mgnetic oscileaza tot timpul,de ce sa ne ingrijoram ? Uite o idee, sa construim generatoate artificiale de cimp magnetic ! Cugeta la asta.

oscileaza el numai ca acum a oscilat destul de mult. o sa creasca enorm cazurile de cancer de piele si etc. nu crezi ca trebuie o solutie la problema asta? sau tu esti imun ori ceva?

#43
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Legea naturii, cel mai adaptabil supravietuieste, iar omul fiind parte din natura.... Sau crezi ca suntem altceva decit niste primate cu o bruma de ratiune ? Si uneori mai rau, vezi ce batalii s au dat prin toate supermarketurile din lume, desi continua sa fie aprovizionate cum trebuie sinin mom asta.  Apropo, niciun animal nu face face rau/omoara de placere. Omul da, cugeta si la asta.

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
legea naturii? nu ti se pare ca esti exagerat?
omul face rau fix din acelasi motiv ca si animalele: animalele se bat pe teritoriu , femele si resurse gen apa si mancare
toate apucaturile omului de a invada pe altii sunt o extensie a animalismului din noi , practic ne batem pe cele mai bune teritorii , ne batem pe resurse , si pe femele

#45
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Criminalii in serie, tortionarii, pt ce teritorii se bat ?

#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
criminalii in serie?  astia sunt obsedati de obicei sexual , asa incat ne referim la instinctul de reproductie, si animalele avand cazuri de abuzuri ale femelelor. tortionarii se bateau pentru obtinerea de resurse in sensul ca batutul la dizidenti insemna loc de munca si accesul la putere. practic societatea umana este una similara celei animalice , in care se gaseste sef de haita , ce ii controleaza pe toti. si asa cum animalele spre exemplu marcheaza teritoriul asa si oamenii vor resurse si acces la putere.

#47
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Asa i cum spui tu.

#48
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 13:28, said:

Citind cateva articole despre campul magnetic al pamantului , am vazut ca in ele se spune ca acest camp a scazut ca intensitate de ceva timp. Ca atare suntem mai expusi decat oricand radiatiilor sau particulelor.
https://www.scientif...that-the-stren/
Insa putem avea o solutie la aceasta problema? Bineinteles si este una extrem de usoara , pe care cred ca o intuiti si voi usor. Eu as propune urcarea cu ajutorul rachetelor de sateliti , niste bucati de geamuri speciale sau ceva in genul, pe care le lasam sa pluteasca la o anumita altitudine printre resturile de la satelitii dezafectati , ale caror rol ar fi acela de a reduce intensitatea undelor si oprirea particulelor spre a inainta in atmosfera. Evident ar fi nevoie de destul de multe rachete si tone intregi de astfel de geamuri lansate deasupra atmosferei pamantului. Insa in final ar fi destule incat sa reduca radiatiile periculoase. Cum le vom strange in cazul in care pentru mult timp intensitatea radiatiilor scade? Le-am face o margine din metal de care se va lega un magnet ce se plimba prin spatiu culegand toate aceste chestii si tinandu-le asa pana cand va fi din nou nevoie sa le fie dat drumul si imprastiate.
Solutia e simplista si banuiesc ca si voi o intuiati

Spray de protectie cu silicon transparent?!

Creme de protectie cu silicon?!

Microbule de silicon umplute cu hidrogen si care sa fie al doilea strat de ozon.

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si la cata populatie crezi tu ca putem da spray cu silicon

#50
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 13:28, said:

Insa putem avea o solutie la aceasta problema? Bineinteles si este una extrem de usoara , pe care cred ca o intuiti si voi usor. Eu as propune urcarea cu ajutorul rachetelor de sateliti , niste bucati de

Recunosc, cand am ajuns la punctul asta m-a busit rasul. SI inca nu citisem solutia. Pe urma a venit in forta veselia.
Am o singura nelamurire (rly??), odata ce ti-ai adunat toate catrafusele cu magnetul, cum le mai drumul?

View PostCousteau, on 24 martie 2020 - 16:55, said:

Atunci ce mama naibii tot deschizi topice de astea daca esti bata la fizica? Doar ca sa asculti cum se rade de tine? Esti masochist? Si mai lasa-l pe colegul waterman ca nu e singurul deranjat de caraghioslacurile tale! Abtine-te tu sa mai deschizi topice despre domenii in care nu te pricepi.
Un sfat: inainte sa mai dai drumul la o idee nastrusnica gandeste macar 10 minute. Ba nu, o jumatate de ora ca poate 10 sunt degeaba iar in 30 iti trece.

Karaxe, nu-l baga in seama, e doar invidios. Te rog, deschide topice. Aria asta e mult mai relaxanta decat aia de fun. Cand vreau sa ma mai destind putin intru sa mai vad ultimele inventii din domeniu. Intotdeauna ajuta.

View Posteiffel, on 24 martie 2020 - 14:43, said:

Si inca o chestie - cu fiecare racheta lansata faci o gaura in stratul de ozon - ala care te protejeaza de radiatii.
Nu mai vorbim de poluarea care ar implica lansarea a sute de rachete...

De fapt rachetele civile sunt propulsate datorita arderii hidrogenului combinat cu oxigenul. Rezulta o gramada de energie si... vapori de apa. Cel mai nepoluant motor de pe planeta.*
Alea militare au ca propulsie combinatia dintre diferite dracii chimice. Alea da, sunt poluante.

*vorbesc depre functionarea motorului de racheta propriu-zis. Ca sa obtii cantitate aaia de hidrogen necesara lansarii rachetei in spatiu, e cu totul si cu totul altceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate