Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Campul magnetic al pamantului a scazut

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posteiffel, on 24 martie 2020 - 14:43, said:

Karax - stii oare cate deseuri din alea cad in fiecare zi pe pamant ?
In conditiile actuale - cu zecile - din fericire majoritatea sunt mici si ard in atmosfera.
Daca le inmultesti insa...

Si inca o chestie - cu fiecare racheta lansata faci o gaura in stratul de ozon - ala care te protejeaza de radiatii.
Nu mai vorbim de poluarea care ar implica lansarea a sute de rachete...

le putem pune la o altitudine mai mare?
asta e problema , ne trebuie ceva cu care sa inlocuim rachetele astea

View PostBursul, on 24 martie 2020 - 14:54, said:

Pai concret cine ar trebui sa se implice?

concret? nu stiu ESA sau NASA cineva de genul. cred ca de ei tine chestia asta

View Postwaterman, on 24 martie 2020 - 14:57, said:

Și ce te ține să nu-ți pui pe casă cinșpe mii de geamuri de sudor ?

really? mai stii si altceva in afara de ironie?

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

evident ca avem. uite exemplul de simplu geam care ecraneaza razele x: geamul de sudor.
Mai studiaza. Nu le ecraneaza deloc.
Ca de obicei confuzie totala, sa incurci UV-ul cu X-ul...

Iar n-ai luat pastilele care trebuie ?

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
okay, the point is ca exista cate un "geam" sau ceva in genul care ecraneaza orice raza, fie x, gamma whatever
solutia in sine e buna
nu ma pricep la fizica insa asta e o idee posibila pe viitor , mai ales ca nu prea avem alternative
oricum topicul e pe "dezbateri pseudostiintifice" asa incat nu vad de ce il deranjeaza pe colegul waterman? nu poate pur si simplu sa ma ignore daca oricum nu ii plac topicurile mele?

#22
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 13:28, said:

Eu as propune urcarea cu ajutorul rachetelor de sateliti , niste bucati de geamuri speciale sau ceva in genul, pe care le lasam sa pluteasca la o anumita altitudine
Ca in Spaceballs, pe planeta Druidia?!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eRFXLBYqODE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuia sa te uiti si tu macar la Highlander 2!

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 13:28, said:

Cum le vom strange in cazul in care pentru mult timp intensitatea radiatiilor scade? Le-am face o margine din metal de care se va lega un magnet ce se plimba prin spatiu culegand toate aceste chestii si tinandu-le asa pana cand va fi din nou nevoie sa le fie dat drumul si imprastiate.
Solutia e simplista si banuiesc ca si voi o intuiati
Asta-i ca si cand ai incerca sa te ridici de pe scaun tragandu-te de par?

#23
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Care-i problema ? Bine ca a scazut Radiatiile iau la tinta covidul Am vorbit io cu Doamne Doamne

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postgabyxm, on 24 martie 2020 - 16:10, said:

Ca in Spaceballs, pe planeta Druidia?!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eRFXLBYqODE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuia sa te uiti si tu macar la Highlander 2!


Asta-i ca si cand ai incerca sa te ridici de pe scaun tragandu-te de par?

eram prea mic si nu aveam cablu cand au aparut filmele astea sf vechi
de ce tragandu-te de par?

View Postconiac, on 24 martie 2020 - 16:29, said:

Care-i problema ? Bine ca a scazut Radiatiile iau la tinta covidul Am vorbit io cu Doamne Doamne

stii ca si asta ar fi o idee? am lua un virus care se raspandeste usor, i-am scoate materialul genetic care il face sa atace oamenii, i-am pastra instructiunile pentru inmultire si l-am arunca in atmosfera in asa fel incat sa se inmulteasca mult si sa blocheze razele daunatoare. daca nu l-am face macar sa sintetizeze in aer o anume substanta care blocheaza razele periculoase.

#25
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 25.04.2007

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 15:47, said:

okay, the point is ca exista cate un "geam" sau ceva in genul care ecraneaza orice raza, fie x, gamma whatever
solutia in sine e buna
nu ma pricep la fizica insa asta e o idee posibila pe viitor , mai ales ca nu prea avem alternative
oricum topicul e pe "dezbateri pseudostiintifice" asa incat nu vad de ce il deranjeaza pe colegul waterman? nu poate pur si simplu sa ma ignore daca oricum nu ii plac topicurile mele?
Nu te pricepi la fizica??!!!! Si eu care te credeam un geniu neinteles in ale fizicii.

Atunci ce mama naibii tot deschizi topice de astea daca esti bata la fizica? Doar ca sa asculti cum se rade de tine? Esti masochist? Si mai lasa-l pe colegul waterman ca nu e singurul deranjat de caraghioslacurile tale! Abtine-te tu sa mai deschizi topice despre domenii in care nu te pricepi.
Un sfat: inainte sa mai dai drumul la o idee nastrusnica gandeste macar 10 minute. Ba nu, o jumatate de ora ca poate 10 sunt degeaba iar in 30 iti trece.

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Posteiffel, on 24 martie 2020 - 14:43, said:

Nu mai vorbim de poluarea care ar implica lansarea a sute de rachete...

pai la rachete, nu se impun norme euro de poluare? nu au sonda lambda si catalizator, sau ad'blue? :D :D :D

#27
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 25.04.2007

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 16:37, said:

de ce tragandu-te de par?



stii ca si asta ar fi o idee? am lua un virus care se raspandeste usor, i-am scoate materialul genetic care il face sa atace oamenii, i-am pastra instructiunile pentru inmultire si l-am arunca in atmosfera in asa fel incat sa se inmulteasca mult si sa blocheze razele daunatoare. daca nu l-am face macar sa sintetizeze in aer o anume substanta care blocheaza razele periculoase.
Pai ca sa ai parul ca Giorgio Tsoukalos ala din avatarul tau. Apropo, dece va alegeti voi "astia" avataruri de astea dubioase, ca sa nu zic cu toti felul de idioti? Dorem mult sa te intreb daca grecul asta il consideri ca te reprezinta, ca il consideri un model de urmat?

edit: prin "astia" am vrut sa zic cei ce deschideti astfel de topice, cei cu astfel de idei ca cea cu virusii din citatul de mai sus". In nici un caz nu am vrut sa zic altceva. Posted Image

Edited by Cousteau, 24 March 2020 - 17:15.


#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uraaa, si-a revenit karax! In sfarsit, credeam ca te-am pierdut pe veci cu subiectele tale arzoi! Posted Image Posted Image

#29
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cu o sarma si-un patent, salvez planeta de-un dement Posted Image

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostCousteau, on 24 martie 2020 - 16:55, said:

Nu te pricepi la fizica??!!!! Si eu care te credeam un geniu neinteles in ale fizicii.

Atunci ce mama naibii tot deschizi topice de astea daca esti bata la fizica? Doar ca sa asculti cum se rade de tine? Esti masochist? Si mai lasa-l pe colegul waterman ca nu e singurul deranjat de caraghioslacurile tale! Abtine-te tu sa mai deschizi topice despre domenii in care nu te pricepi.
Un sfat: inainte sa mai dai drumul la o idee nastrusnica gandeste macar 10 minute. Ba nu, o jumatate de ora ca poate 10 sunt degeaba iar in 30 iti trece.

topicurile sunt pe dezbateri pseudostiintifice..asa ca nu inteleg de ce ma critici

View PostCousteau, on 24 martie 2020 - 17:08, said:

Pai ca sa ai parul ca Giorgio Tsoukalos ala din avatarul tau. Apropo, dece va alegeti voi "astia" avataruri de astea dubioase, ca sa nu zic cu toti felul de idioti? Dorem mult sa te intreb daca grecul asta il consideri ca te reprezinta, ca il consideri un model de urmat?

edit: prin "astia" am vrut sa zic cei ce deschideti astfel de topice, cei cu astfel de idei ca cea cu virusii din citatul de mai sus". In nici un caz nu am vrut sa zic altceva. Posted Image

nu dimpotriva. avatarul este o ironie la adresa lui si arata cum individul in aceeasi fraza se contrazicea flagrant

View Postr_murphy, on 24 martie 2020 - 16:58, said:

pai la rachete, nu se impun norme euro de poluare? nu au sonda lambda si catalizator, sau ad'blue? Posted Image Posted Image Posted Image

deci astea polueaza. ce solutie sa mearga atunci?

#31
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Karax, sinonimul la Xanax ? Parlitii planetari nu fac fata unei gripe, dar sunt nevoiti sa arunce cioburi in Constelatia Leului, ca sa apere pamantenii de radiatii. Pffaaa !

#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu.....e dupa un personaj din starcraft 2 legacy of the void

#33
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
"Campul magnetic al pamantului a scazut"

Presupun ca d-aia n-a putut atrage virusii intr-o gaura neagra !

#34
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Iar i se plictisește neuronul copilului ăstuia...

Io aș încerca cu niște spumă de-aia poliuretanică. Facem un șprei mare, i-l trimitem lu' Lomonosov ăla de pe ISS, dă cu el de pe orbită în urma stației (nu în față că-i ia lumina) și se umflă spuma aia de ne ține și umbră, nu doar ne apără de radiații. Împușcăm doi iepuri: rezolvăm și cu global warming. ;)

#35
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu-mi vine in minte decat o vorba a lui Mark Twain „E mai bine să taci din gură şi să-i laşi pe ceilalţi să creadă că eşti prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice îndoială.”

#36
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
campul ala magnetic are gard?
probabil ca cineva a uitat poarta deschisa!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate