Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Campul magnetic al pamantului a scazut

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Citind cateva articole despre campul magnetic al pamantului , am vazut ca in ele se spune ca acest camp a scazut ca intensitate de ceva timp. Ca atare suntem mai expusi decat oricand radiatiilor sau particulelor.
https://www.scientif...that-the-stren/
Insa putem avea o solutie la aceasta problema? Bineinteles si este una extrem de usoara , pe care cred ca o intuiti si voi usor. Eu as propune urcarea cu ajutorul rachetelor de sateliti , niste bucati de geamuri speciale sau ceva in genul, pe care le lasam sa pluteasca la o anumita altitudine printre resturile de la satelitii dezafectati , ale caror rol ar fi acela de a reduce intensitatea undelor si oprirea particulelor spre a inainta in atmosfera. Evident ar fi nevoie de destul de multe rachete si tone intregi de astfel de geamuri lansate deasupra atmosferei pamantului. Insa in final ar fi destule incat sa reduca radiatiile periculoase. Cum le vom strange in cazul in care pentru mult timp intensitatea radiatiilor scade? Le-am face o margine din metal de care se va lega un magnet ce se plimba prin spatiu culegand toate aceste chestii si tinandu-le asa pana cand va fi din nou nevoie sa le fie dat drumul si imprastiate.
Solutia e simplista si banuiesc ca si voi o intuiati

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 13:28, said:

Citind cateva articole despre campul magnetic al pamantului , am vazut ca in ele se spune ca acest camp a scazut ca intensitate de ceva timp. Ca atare suntem mai expusi decat oricand radiatiilor sau particulelor.
https://www.scientif...that-the-stren/
Insa putem avea o solutie la aceasta problema? Bineinteles si este una extrem de usoara , pe care cred ca o intuiti si voi usor. Eu as propune urcarea cu ajutorul rachetelor de sateliti , niste bucati de geamuri speciale sau ceva in genul, pe care le lasam sa pluteasca la o anumita altitudine printre resturile de la satelitii dezafectati , ale caror rol ar fi acela de a reduce intensitatea undelor si oprirea particulelor spre a inainta in atmosfera. Evident ar fi nevoie de destul de multe rachete si tone intregi de astfel de geamuri lansate deasupra atmosferei pamantului. Insa in final ar fi destule incat sa reduca radiatiile periculoase. Cum le vom strange in cazul in care pentru mult timp intensitatea radiatiilor scade? Le-am face o margine din metal de care se va lega un magnet ce se plimba prin spatiu culegand toate aceste chestii si tinandu-le asa pana cand va fi din nou nevoie sa le fie dat drumul si imprastiate.
Solutia e simplista si banuiesc ca si voi o intuiati
Practic propui un scut de deseuri pentru ca vor depasi in cantitate orice sarcina utila ar fi dus rachetele alea

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Cu magneti si superglue.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Ok, sa vorbesc cu Musk daca ma poate ajuta cu rachetele alea. Geamurile o sa le iau de la colt si o sa le tratez special.

Mai trebuie ceva?

#5
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 13:28, said:

Citind cateva articole despre campul magnetic al pamantului , am vazut ca in ele se spune ca acest camp a scazut ca intensitate de ceva timp.

Karaxe, Karaxe ! Acum când lumea e în isterie cu virusu', mai vii şi tu şi pui benzină pe foc, cum că...scade câmpul magnetic al Pământului ?! Asta ne mai lipsea: şi virusaţi şi fără câmp !

Mai lipseşte să se spună că scade numărul de zile dintr-un an: dacă în vremea când au murit dinozaurii, anul avea 370 de zile, acum nu mai are decât...365 ! [ https://yoursmiles.org/tsmile/fear/t3604.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Numa' necazuri în lumea asta !

Edited by lupini, 24 March 2020 - 14:04.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da aveți la Drăgănești geamuri din ăstea anti-radiații ?

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 13:28, said:

Solutia e simplista

Eu nu i-aș zice așa, dar mă iau moderatorii de urechi dacă zic cum e soluția.

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 13:28, said:

banuiesc ca si voi o intuiati
N-aș preaș crede. Trăim în realități diferite.

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Karaxe macatia-si sufletul de simpatic, citesti dar degeaba....sunt variatii firesti, s-au mai intamplat in istoria planetei. Se poate ajunge si la inversarea polilor. Viata merge inainte.

#8
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View PostBursul, on 24 martie 2020 - 13:42, said:

Ok, sa vorbesc cu Musk daca ma poate ajuta cu rachetele alea. Geamurile o sa le iau de la colt si o sa le tratez special.

Mai trebuie ceva?
Spovedanii, rugaciuni si si sfintirea tevii de gaz!

#9
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 25.04.2007
Termopane Karaxe, asta e solutia! Si nu in spatiu ci cari cu tine o fereastra tinand-o cu ambele maini deasupra capului. Dar vezi sa fie tratata special.

#10
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Nu merge decat cu geamuri termopan cu 8 camere.Posted Image
Low E desigur.

Edited by nino852, 24 March 2020 - 14:27.


#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai bine e să-ți faci o căciulă ca asta

Attached File  caciula.jpg   98.59K   18 downloads

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Karax - stii oare cate deseuri din alea cad in fiecare zi pe pamant ?
In conditiile actuale - cu zecile - din fericire majoritatea sunt mici si ard in atmosfera.
Daca le inmultesti insa...

Si inca o chestie - cu fiecare racheta lansata faci o gaura in stratul de ozon - ala care te protejeaza de radiatii.
Nu mai vorbim de poluarea care ar implica lansarea a sute de rachete...

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostBursul, on 24 martie 2020 - 13:42, said:

Ok, sa vorbesc cu Musk daca ma poate ajuta cu rachetele alea. Geamurile o sa le iau de la colt si o sa le tratez special.

Mai trebuie ceva?

o groaza ar mai trebuiPosted Image
teste de materiale pentru a vedea care sunt mai potrivite deoarece vor fi expuse radiatiilor si particulelor..
iti dai seama ca ce scriu eu e ceva pur orientativ , o idee in mare asa, care ar putea functiona , numai ca trebuiesc multe teste inainte de a pune cineva in practica asa ceva

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pai concret cine ar trebui sa se implice?

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postlupini, on 24 martie 2020 - 14:01, said:

Karaxe, Karaxe ! Acum când lumea e în isterie cu virusu', mai vii şi tu şi pui benzină pe foc, cum că...scade câmpul magnetic al Pământului ?! Asta ne mai lipsea: şi virusaţi şi fără câmp !

Mai lipseşte să se spună că scade numărul de zile dintr-un an: dacă în vremea când au murit dinozaurii, anul avea 370 de zile, acum nu mai are decât...365 ! [ https://yoursmiles.org/tsmile/fear/t3604.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Numa' necazuri în lumea asta !

numarul de zile intr-un an ar putea sa scada pe  planeta daca se schimba viteza de rotatiePosted Image

View Postwaterman, on 24 martie 2020 - 14:13, said:

Da aveți la Drăgănești geamuri din ăstea anti-radiații ?



Eu nu i-aș zice așa, dar mă iau moderatorii de urechi dacă zic cum e soluția.


N-aș preaș crede. Trăim în realități diferite.

evident ca avem. uite exemplul de simplu geam care ecraneaza razele x: geamul de sudor.

View Postalexpet, on 24 martie 2020 - 14:23, said:

Karaxe macatia-si sufletul de simpatic, citesti dar degeaba....sunt variatii firesti, s-au mai intamplat in istoria planetei. Se poate ajunge si la inversarea polilor. Viata merge inainte.

stiu ca variaza. problema se pune cat variaza. daca variaza de asa natura incat o sa avem valori extrem de ridicate de raze x? stii ca variatiei campului magnetic i-au fost atribuite si cateva extinctii?

View PostCousteau, on 24 martie 2020 - 14:27, said:

Termopane Karaxe, asta e solutia! Si nu in spatiu ci cari cu tine o fereastra tinand-o cu ambele maini deasupra capului. Dar vezi sa fie tratata special.

mai in gluma mai in serios daca vreodata planeta ar fi poluata cu raze x am putea ajunge si sa purtam costume de protectie afara

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și ce te ține să nu-ți pui pe casă cinșpe mii de geamuri de sudor ?

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postwaterman, on 24 martie 2020 - 14:29, said:

Cel mai bine e să-ți faci o căciulă ca asta

Attachment caciula.jpg

eu am zis de radiatii, nu de mind controlPosted Image

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 14:53, said:

iti dai seama ca ce scriu eu e ceva pur orientativ

Ce scrii tu sunt aberații Karaxe. Aberații.

View Postkarax, on 24 martie 2020 - 14:58, said:

eu am zis de radiatii, nu de mind controlPosted Image

N-ar strica oleacă de control.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate