Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Tentativa logare cont mail

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgeorge2020, on 21 martie 2020 - 10:10, said:

E phishing, dar unul prost rau.
Nu trimite nimeni mail de logare pe cont cu cod pe mailul pe care se incearca login.
Nu da click pe linkurile din mail.

Nu este phishing. Mailurile sunt legit, sunt de la Yahoo. Am descoperit pana la urma care e faza. Daca vrei sa accesezi conturile unde ai tu acest mail ca si mail de recuperare, vei primi un cod de acces. Din acel punct poti modifica parolele. Am incercat eu insumi acum



Yahoo
Hi ,
[email protected]
Are you trying to sign in?
If so, use this code to finish signing in.
JHFJDHFJDFHJD
This sign in attempt was made on:
Device
firefox, windows nt
When

March 21, 2020 12:57:42 AM PDT
Where*
Romania
IP-UL MEU
Didn’t sign in recently?
Review your account activity and remove the devices and apps that you don’t recognize.
https://login.yahoo....ccount/activity
Thanks,
Yahoo
We will never ask you for your password in an email. If you don’t trust a link in an email, go directly to the normal sign in page via yahoo.com.
*Location is approximate based on the IP address it originated from.

Edited by MembruAnonim, 21 March 2020 - 10:16.


#20
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020
Eu imi aduc aminte ca atunci cand am trecut prin asa ceva la adresa de mail nu aparea adresa de mail pe care sunt logat, ci aparea ceva de genul i***u@xxx care era adresa (cenzurata cu stelute astfel incat sa nu stii care decat daca e a ta) pe care se incerca login si pentru care se trimitea cod.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgeorge2020, on 21 martie 2020 - 10:20, said:

Eu imi aduc aminte ca atunci cand am trecut prin asa ceva la adresa de mail nu aparea adresa de mail pe care sunt logat, ci aparea ceva de genul i***u@xxx care era adresa (cenzurata cu stelute astfel incat sa nu stii care decat daca e a ta) pe care se incerca login si pentru care se trimitea cod.

Asa iti apare cand trebuie sa alegi ce metoda vrei pt recuperare, dar asta iti apare pe siteul yahoo. Apare adresa de mail sau numarul de telefon si da, apar partial cenzurate.

#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
E campanie mai larga, pe mai multe planuri / conturi.
Ieri am primit vreo 20-25 de coduri de la Blizzard.
Mi-am schimbat parola, tot a continuat, dupa vreo 30 de minute s-a potolit.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Attached File  yahoo1.jpg   141.44K   29 downloads

Attached File  yahoo2.jpg   49.32K   27 downloads

Attached File  yahoo33.jpg   46.36K   15 downloads


Prima oara selectezi Recover Yahoo ID. La pasul 3 adaugi codul primit pe mail (exact ce a incercat vitnamezul). Si apoi iti apare contul unde poti modifica simplu parola fara alte dureri de cap. Dar eu nu inteleg cum voia sa puna mana vitnamezul pe codul primit de mine pe mail. Scopul lui era sa puna mana pe cod si sa imi schimbe parola.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 martie 2020 - 10:40, said:

E campanie mai larga, pe mai multe planuri / conturi.
Ieri am primit vreo 20-25 de coduri de la Blizzard.
Mi-am schimbat parola, tot a continuat, dupa vreo 30 de minute s-a potolit.


Am verificat. Daca codul vine de la alta platforma, scrie calr ce platforma este Steam, Blizzard, Ubisoft etc.

#24
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020
E ceva dubios.
De unde ar sti vietnamezul ce mail ai tu de verificare la o alta adresa a ta de mail?

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti sa nu ai. Deci acolo in poza 1, alegi "Recover Yahoo ID", apoi la pasul 2 introduci adresa de mail si la pasul 3 trebuie sa introduci codul primit pe mail. Dupa iti apare optiune unde poti modifica parola. E ciudat ce face Yahoo. Iti trimite pe mail codul ala.

Uite aici
https://login.yahoo....ssionIndex=Qg--

Edited by MembruAnonim, 21 March 2020 - 10:53.


#26
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020
Din cate vad vietnamezul nu incearca login sau forgot password, ci apasa forgot username.
Daca dai forgot username si completezi cu adresa de mail [email protected], daca ai mail de recuperare pe contul ala iti trimite un mail pe contul ala [email protected], daca ai telefon te pune sa completezi 2 cifre din numarul de telefon.
Deci ce incearca e ceva total inofensiv, stai linistit, nu e nici o problema. Probabil vrea sa vada daca e disponibil ID-ul sau e curios din ce tara este cel ce detine ID-ul.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am completat cu adresa de mail "[email protected]". Apoi imi zice ca imi trimite cod pe "[email protected]". Cu codul ala introdus in foto 3 eu pot modifica fara sa mai nimic altceva parola. Deci nu este chiar inofensiv. Omul trebuia sa puna mana pe cod si putea modifica parola fara sa o stie pe cea veche ori sa mai treaca prin alt filtru de securitate.

View Postgeorge2020, on 21 martie 2020 - 11:01, said:

Deci ce incearca e ceva total inofensiv, stai linistit, nu e nici o problema. Probabil vrea sa vada daca e disponibil ID-ul sau e curios din ce tara este cel ce detine ID-ul.

N-ai cum sa afli din ce tara este. Sau la ce faceai referire?

Edited by MembruAnonim, 21 March 2020 - 11:13.


#28
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020
Poti face si tu cu orice cont asta.
Chiar din greseala.
Cat timp nu ai acces la adresa pe care o introduci la forgot username nu poti face nimic.
Si cred ca chiar daca introduci acel cod nu te duce la modificare parola, ca nu e optiunea forgot password.
Cred ca acea optiune forgot username e construita pentru cei ce isi fac cont yahoo cu mail de la altcineva (ex gmail) si isi uita usernameul.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgeorge2020, on 21 martie 2020 - 11:17, said:

Poti face si tu cu orice cont asta.
Chiar din greseala.
Cat timp nu ai acces la adresa pe care o introduci la forgot username nu poti face nimic.
Si cred ca chiar daca introduci acel cod nu te duce la modificare parola, ca nu e optiunea forgot password.
Cred ca acea optiune forgot username e construita pentru cei ce isi fac cont yahoo cu mail de la altcineva (ex gmail) si isi uita usernameul.

Am incercat eu, dupa ce introduci codul iti apare o casuta unde scrie adresa de mail. Dai click pe ea si ai posibilitatea modificarii parolei fara sa mai ceara alt filtru de securitate.

edit:


Attached File  cont yahoo34.jpg   46.23K   16 downloads



Attached File  cont yahoo2.jpg   59.23K   15 downloads

Edited by MembruAnonim, 21 March 2020 - 11:26.


#30
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2020 - 10:42, said:

Am verificat. Daca codul vine de la alta platforma, scrie calr ce platforma este Steam, Blizzard, Ubisoft etc.

Pai da, de la Blizzard venea (am instalat Call of Duty Modern Warfare) si incerca cineva sa intre in cont - asa vine cind detecteaza login de pe alt dispozitiv.

#31
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 26.12.2006
eu n-am nicio treaba cu Blizzard (habar n-am ce-i) si azi am primit a 3 oara ,tot din Vietnam, cod de recuperare

#32
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2020 - 23:17, said:

De cateva zile primesc pe mail "Verification code". Cineva incearca sa se logheze pe mail. Am activat 2 step verification de cativa ani, deci pot spune ca stau oarecum linistit. Dar tipul asta este perseverent, tot incearca sa se logheze. Am ip-ul lui, pot afla mai multe date despre respectivul?


Hi ,
*************************


Are you trying to sign in?
If so, use this code to finish signing in.
************

This sign in attempt was made on:
Device chrome, windows nt

When
***********
Where*
Vietnam
42.119.236.236

Didn’t sign in recently?
Review your account activity and remove the devices and apps that you don’t recognize.


Baza de date cu parolele yahoo a fost sparta de nenumarate ori.
Nu mai folosesc Yahoo de mai multi ani.
Parolele sunt in posesia oricui a stiut sa faca rost de ele.
Eu mi-am schimbat parola si mi-am activat autentificarea prin SMS.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu mi-am schimbat parola. Dar cum ai activat logarea prin sms?

#34
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
La meniul de activare in doi pasi.
2FA (https://authy.com/guides/yahoo/)
Eu folosesc un email platit acum care ofera securitate suplimentara serioasa.
Pe Yahoo, Gmail etc e ca si cand ti-ai pune emailurile in vitrina si se uita toti la ce faci si ce ai acolo.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgiv, on 21 martie 2020 - 20:03, said:

La meniul de activare in doi pasi.
2FA (https://authy.com/guides/yahoo/)

Asta folosesc si eu, insa primesti sms cu un cod (dupa ce ai introdus in prealabil parola) doar pentru terminalele pe care te conectezi prima oara. Daca un hacker are control asupra pc-ului pe care il folosesti in mod regulat si are parola ta, nu te ajuta acel sms, pt ca nu il va cere, contul este deja "de incredere"

Edited by MembruAnonim, 21 March 2020 - 20:22.


#36
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
In primul rand, ati uitat ca yahoo a avut o scurgere masiva a datelor conturilor acum cativa ani?. In al doilea rand, daca incerci sa te loghezi pe yahoo din alta locatie decat de obicei, te blocheaza si trimite codul ala de verificare. Am patit cand eram la Paris, acum vreo 4-5 ani, dar cand m-am intors in tara am putut sa ma loghez fara probleme si aveam mailuri cu cod ca astea. Si eu am primit in ultima luna vreo 2 mailuri la fel cu locatie Vietnam, am schimbat parola si cam asta e.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate