Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Metode de vindere legala a unor servicii, la 16 ani?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
robertfedus

robertfedus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.03.2020
Buna ziua, am doar 16 ani, dar ma descurc foarte bine in domeniul IT. Recent, am reusit sa prind niste proiecte pe care le-as putea realiza si as putea multumi clientii. Problema insa ar fi partea legala. PFA nu pot obtine deoarece am numai 16 ani. Ma gandeam totusi, impreuna cu familia mea sa iau un AF. Problema aici este faptul ca ti se cere o diploma, sau o dovada de absolvire sau de cunostinte in domeniu. Nici eu, si nici parintii mei nu avem asa ceva. Eu voi avea, evident, dar momentan sunt la liceu. Am alte diplome de succes la concursuri legate de informatica. Ar fi ele suficiente pentru asta? Sau ce alta metoda as putea aborda sa rezolv problema? Sunt capabil sa multumesc clientii, ma descurc in ce fac, dar totul e invatat pe cont propriu, de pe internet. Nu am o dovada stabila ca sunt capabil de asa ceva, si nici parintii mei nu au. Totusi, nu as rata ocazii si nu as refuza proiecte.

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
pana atunci fa pe parinti un srl ca alta varianta nu ai.te costa maxim 1000 lei deschisul unui srl.

#3
robertfedus

robertfedus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.03.2020

View Postzile_san, on 20 martie 2020 - 20:25, said:

pana atunci fa pe parinti un srl ca alta varianta nu ai.te costa maxim 1000 lei deschisul unui srl.
Incep sa cred ca asta e singura solutie.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Clientii sint din Romania?
DA - fac parintii orice fel de firma (srl, pfa....) unde pot sa te angajeze pe tine - deja ai 16 ani, poti s alucrezi cu jumatate de norma, cu acordul parintilor (sau ceva de genul asta).
Sint jdmeii de topice pe aici, care tip de firma este cea mai avantajoasa, in diverse situatii (volum incasari, taxe, impozite, angajati....)
NU - lucreaza linistit pe barba ta.
Si eu fac asta de la 14 ani (ma rog, pe vremea aia lucram offline ;) )
Nu am asigurare de sanatate si nici pensie, dar nici nu m-am stresat vreodata foarte tare sa mi le platesc singur.

#5
robertfedus

robertfedus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.03.2020

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 martie 2020 - 11:00, said:

Clientii sint din Romania?
DA - fac parintii orice fel de firma (srl, pfa....) unde pot sa te angajeze pe tine - deja ai 16 ani, poti s alucrezi cu jumatate de norma, cu acordul parintilor (sau ceva de genul asta).
Sint jdmeii de topice pe aici, care tip de firma este cea mai avantajoasa, in diverse situatii (volum incasari, taxe, impozite, angajati....)
NU - lucreaza linistit pe barba ta.
Si eu fac asta de la 14 ani (ma rog, pe vremea aia lucram offline Posted Image )
Nu am asigurare de sanatate si nici pensie, dar nici nu m-am stresat vreodata foarte tare sa mi le platesc singur.
E adevarat ca nu toti clientii sunt din Romania. Si de ce e mai putin problema daca nu sunt din Ro?

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu e nevoie sa dai citat integral la mesajul imediat anterior, e inutil si enervant.

Cum ziceam, eu lucrez freelancer (offline, online) de vreo 25 de ani.
Am avut putini clienti din Romania.
N-au avut pretentii de factura.
N-am avut probleme, in afara de cele 2 mentionate mai sus.
Si tu lucrezi tot online, daca spui ca ai clienti din alte tari.
Deci.... baga mare, la 16 ani ai toata viata inainte.

Mai cauta topicuri cu: freelancer, impozite.... bla bla bla.
O sa fie chestii ca "se raporteaza veniturile din alte tari / din paypal / de la banci.... catre ANAF Romania...."
Dar nimeni nu prezinta niste dovezi clare si concrete pentru asa ceva.

#7
robertfedus

robertfedus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.03.2020

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 martie 2020 - 15:28, said:

Deci.... baga mare, la 16 ani ai toata viata inainte.
Mersi mult! Chiar mi-ai fost de folos, nu imi era prea clar cu facturarea si ce ar trebui sa fac. Acum, o sa merg inainte. Asta pana mi se va cere o factura. Posted Image

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Factura cer doar clientii din Romania - unii din ei.
In afara, daca lucrezi pe platforme gen fiverr, freelancer... clientii au factura de acolo.
Vezi ca-ti trebuie cont paypal si card VISA la vreo banca romaneasca (sau cred ca merge si Revolut) - citeste pe aici, sint topicuri uriase despre paypal, revolut, freelancing
Fa-le pe numele unuia din parinti, vei avea nevoie de acte doveditoare (facturi utilitati, buletin) si sa fie adulta persoana.

#9
robertfedus

robertfedus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.03.2020

View Posttrollerul_de_serviciu, on 22 martie 2020 - 10:34, said:

Factura cer doar clientii din Romania - unii din ei.
Multumesc frumos! Mi-ai fost de ajutor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate