Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Covid-ul și școala online

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
E mult zgomot pe topicul dedicat Covid din Poiană ca să aflu ce mă interesează pe mine.

Școala online. Adică o platformă online unde profesorii se întâlnesc cu elevii și fac cursuri. Am auzit ca unele școli folosesc Google Classroom - m-am mirat că au buget de așa ceva în timp ce folosesc adrese de mai oficiale @yahoo.com

În fine, am vrut să configurez un server cu moodle și bigBlueButton hostat în Germania (GDPR rizăns) doar pentru clasa copilului. Învățătoarea și-ar fi dorit așa ceva dar cică n-au voie decât pe ceva platforme e-learning aprobate de minister.

Aș aprecia dacă cineva ar știi mai multe detalii (până luni când poate dau de oficialii școlari)..

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu am vazut cum lucreaza 2 persoane implicate direct in chestia asta.
Una pune video pe youtube si facebook video cu lectii inregistrate personal cu un profesor.
Cealalta trimite pe grup whatsapp diverse materiale, unele luate de pe net, altele facute personal.
Deci.... aprobate șmaprobate... cred ca e bullșit.

#3
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Am citit ca la unele universitati se foloseste Skype si Zoom.

#4
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,199
  • Înscris: 01.10.2009
Invatatoarea lui Ioana foloseste aplicatia Zoom (videoconferinta). Merge si in windows si pe android.

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Da, Zoom a menționat și învățătoarea.

Da' mă gândesc că ăsta nu-i aprobat de MÎ. Ce franț de aprobare trebuie pt. un server intern unei clase de elevi, pe cheltuiala proprie a unui părinte?

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dar ce, trebuie neaparat sa aiba pedigri de la ministerul lu' peste?
Multi profesori folosesc contul de facebook pentru predare si mail pentru primit teme, conversatii, lamuriri.
Dpmdv nu merge cu videoconferinte. Unii copii vor fi distrasi de anumite lucruri si pierd sirul discutiei, etc.
Lectia inregistrata cap coada si inregistrarea postata pe youtube, facebook. Pot pune pauza, pot relua o anumita portiune pe care n-au inteles-o, sau reasculta lectia.
Restul prin mail.

Edited by Friskey, 20 March 2020 - 19:52.


#7
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009
Fiica-mea face ore de pian live pe Skype. Deci privatii deja s-au adaptat ... ii pun tableta intr-un suport sa stea fixa si sa filmeze bine toata claviatura si mainile, iar profesoara vede/asculta tot si ii da feedback.

View PostFriskey, on 20 martie 2020 - 19:42, said:

Multi profesori folosesc contul de facebook si mail pentru primit teme, conversatii, lamuriri.
Pe Whatsapp primeste fiica-mea temele ...

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Oficial (parca...) am citit ca nu se pun note, nu se dau teme.
Deci.... aprobat... i-era lene profei sa faca vreo activitate :( :)

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
In Franta exista un site numit Ecoledirecte, pe care si fata mea ar fi trebuit sa faca lectiile; dar cum s-a tot blocat (e supraîncarcat), profesorii s-au folosit de instagram

#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
E jale cu clasele astea online.
Fiecare scoala, sau chiar la nivel de profesor/invatator, si-a aranjat lectiile online cum a putut si cum a crezut.
Cite bordeie, atitea obiceie.
Google Classroom, Microsoft Team, Zoom, Skype, Facebook, FB Messenger, Discord, Edmodo, ghiveci total.

Plozii, dupa ce au avut o saptamina-doua de stat ca in vacanta, au fost asaltati deodata de profesori, lectii, teme. Burdusiti.
Multe dintre cadrele didactice sunt in mod evident "paralele" cu ceea ce ar presupune invatamintul online si "lucreaza dupa ureche".
"Cine are o invitatie de la a zecea be, sa imi dea si mie???"
Utilizatori de feisbuc si atit, in cea mai mare parte a lor, fortati acum de imprejurari sa invete ei insisi si sa se adapteze la un mediu pe care nu il cunosc, daramite sa il stapineasca in beneficiul elevilor

Deasupra tuturor troneaza, la fel de nauci, habarnisti, inutili, inspectoratele, ministerul si ministrul - ei insisi niste produse de slaba calitate ale unui sistem vetust si corupt.
Cu Dumnezeu inainte, om vedea ce hal de scoala o iesi si din asta.
Poate cei buni care sunt in sistem or reusi sa traga toata corabia dincolo de strimtoare.

Edited by Taxon, 20 March 2020 - 21:00.


#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Shiva, EU am pus Webex pentru clasa lu' fi-miu.
Habar nu am ce zice MÎ și nici nu mă interesează.
Copii se văd cu învățătoarea și își fac și lecțiile împreună.
Că las deschisă sesiunea toată ziua.
Intră și ies după bunul plac.

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Adevarul e ca ministerul n-a miscat un deget sa informatizeze scolile. Trebuia sa fie in fiecare scoala un sistem electronic, o baza de date cu /-toti elevii, si fiecare profesor/invatator sa vina cu tableta la clasa in locul catalogului, sa puna absente si note electronic, si tot raportul sa fie trimis instant parintelui. Acest sistem ar fi permis contrinuarea scolii de acasa, fara probleme, inclusiv notarea. Dar, cum ziceam nu s-a facut nimic. Doar o mana de scoli au bagat bani (fie de la bugetele locale, fie cu funduri UE, fie din donatii), dar grosul stau foarte prost la capitolul asta.

Acuma sunt multe platforme online pe care se poate organiza o lectie la distanta (de ex. noi folosim Microsoft Teams), iar materialele sunt +/-  la latitudinea profesorului. De ex. nu vad de ce nu s-ar putea lucra de pe manuale si rtebuie musai chestii fancy. Cine vroia, le prezenta si inainte elevilor.

Iar scoala asta online e utila doar pentru ca elevii sa nu creada ca e o vacanta prelungita. Cine invata inainte va invata si de acasa. Cine nu, nu.

#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Aveti cumva idee, Edubuntu de unde se mai poate descarca?

#14
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postpufonel, on 21 martie 2020 - 00:24, said:

Trebuia sa fie in fiecare scoala un sistem electronic, o baza de date cu /-toti elevii, si fiecare profesor/invatator sa vina cu tableta la clasa in locul catalogului, sa puna absente si note electronic,
Ca sa mai faca niste bani frumosi  aia care ar vinde zeci de mii de tablete, eventual la suprapret nu?
Asta e esentialul? Daca pui nota pe hartie sau pe o tableta?
Crezi ca vor sti elevii mai mult astfel?
Nu astea sunt problemele de fond in educatie...mai ales in tara in care exista inca scoli cu wc in fundul curtii, tu vrei tableta in loc de catalog.
Sunteti rupti de realitate fratilor!

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostTaxon, on 21 martie 2020 - 10:18, said:

Aveti cumva idee, Edubuntu de unde se mai poate descarca?

Cea mai noua verisune este 14.04 din 2014, s-a incheiat perioada de suport in 2019, este clar Discontinued.
Aici ai un fisier .tar.gz, presupun ca se instaleaza peste un Ubuntu obisnuit.
https://www.malavida...ntu/linux/#gref
Aici oficial ISO, dar mai vechi, 12.04
http://old-releases....2.04.2/release/
Si aici 14.04, multe imagini ISO (am verificat una singura si mergea OK):
http://ftp.belnet.be...4.04.2/release/

#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostTaxon, on 21 martie 2020 - 10:18, said:

Aveti cumva idee, Edubuntu de unde se mai poate descarca?
https://www.edubuntu.org/download

Vad ca nu mai merge...

Edited by Dihorul Razboinic, 21 March 2020 - 11:15.


#17
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Nu e nimic obligatoriu din ce am citit, am văzut o chestie de la inspectorat. Așa că... Vacanță!

#18
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Învățare la distanță: o colecție de soluții software, majoritatea gratuite și disponibile online

Edited by Dihorul Razboinic, 21 March 2020 - 20:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate