Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

CallRomania se inchide!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Scuze, nu am vrut sa fiu "colțos"!

#38
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Don't worry. Be Happy!

#39
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Sa aduc la viață un thread vechi .

Am avut callromania am văzut că a muri l-am lasat mort . Ghinion asta este .am trecut la Clickphone acum văd că ăștia vor 1 euro pe lună ca sa îmi țină contul activ .

Personal o să renunț pt că este mult având în vedere că îl folosesc de 2 ori pe an.  

Usage-ul meu le care ei nu îl promovează este urmatorul : când merg in orice tara din afara UE și sunt o grămadă de destinații turistice de la Turcia , Maldive și Zanzibar ca sa dau niste exemple cunoscute romanilor , in tarile astea operatorii nostri te jupoaie de viu efectiv .

O cartela locală de net costa 10 euro , cu un SIP frumos ai telefon și vorbești cat vrei tu .

Nici asta nu mai este așa ca alta data pt că există WhatsApp voice dar totuși pt un telefon de Business ai rezolvat problema cat ești în concediu pt că altfel dai pe telefon cat pe vacanta .

Întrebarea este in afara de Clickphone ( care s-a scumpit ) și Alonia care merge prost mai exista ceva variante ? Orice poate sa fie firma și din Congo i don't care dar sa am număr sa pot fi sunat din tara si sa pot suna pe mobil.

#40
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
De ce sa mearga Alonia prost?

Eu ii folosesc ca si main connection pentru apeluri in Romania.

Eu mi-am reincarcat din greseala cu 8 euro contul acu' vreo 4-5 luni vrand sa activez optiunea Nelimitat Romania si mi-a ramas acolo creditul, am mai utilizat din el cand au iesit din PBX apeluri catre alte destinatii si nu erau incluse in abonamentul Nelimitat.

Comparativ Alonia/Clickphone, Alonia ii bate la poponetu' gol, sincer.

De support sa nu vorbim. Saptamana trecuta am deschis un ticket la ClickPhone pentru ca nu se completau apeluri nationale pe numere verzi, raspunsul lor scurt si sec - nu avem interconectare. Ei hai serios? Si nu poti sa trimiti tu apelul prin alt underlaying Carrier cu care ai interconectare? Sa fim seriosi.

In schimb, Alonia, daca chiar ai probleme si reusesti sa le dovedesti asta, rezolva. Mai greu, dar rezolva. La ClickPhone, dupa primul raspuns la mail, s-a dus totul.

#41
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Am Alonia din prima lună de la apariție. E mai mult decât okay. În 14 ani a avut doar vreo 5-6 probleme. Și alea când mai schimbau ceva la sistem.

#42
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Cu Alonia am avut probleme in sensul in care prin anumite țări nu mergea . Probabil era blocat de operator " mai bine " . Cu Clickphone nu am avut niciodată problema asta .

Știți că în anumite țări serviciile SIP nu merg chiar așa la liber.  

Dar am sa mai incerc pt că până una alta la Clickphone se cer bani lunar ceea ce nu prea mă avantajează .

Deci în afara de Alonia alte idei ?

#43
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.05.2019
Bun, dar ce treaba au Alonia si Clickphone cu Callromania?

#44
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
În mare parte sunt similare. O alternativă la telefonia clasică. Probabil mulți au economisit o sumă de bani cu ele.

#45
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Treptat dispar cam toți operatorii mici de telefonie VoIP.
Majoritatea traficului clasic de voce a migrat către Whatsapp & alternative closed garden.

Edited by dagobar, 03 December 2022 - 14:45.


#46
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Probabil găsesc ei o nișă să facă niște bani. Concurența e tot ce contează. Vezi ce catastrofă era monopolul Romtelecom sau duopolul Orange - Vodafone

#47
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Alonia nu cred sa dispara, adica... e MediaSat in spate, care e destul de maricel. ClickPhone in schimb, CARONET, nu stiu ce sa zic. Nu prea am vazut multe numere care sunt cu ei, acum depinde de ce clienti au.

Pacat ca la noi in tara pentru un SIP Trunk, iti trebuie PJ. Altfel, nu ai justificare pentru SIP Trunk. Pai si daca eu vreau sa imi leg PBX-ul de acasa, de un numar de telefonie fixa, ce fac? Imi fac firma?

Da, stiu, se poate si cu gateway PSTN, dar de ce sa ma complic? Cand se poate rezolva totul cu 2 clickuri. Aviz Euroweb, RDS, Telekom si restul. Sa nu vorbim de Orange, Vodafone, etc.

#48
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Telefonia fixă e cam pe ultimul drum, cel putin pentru PJ. Nu-și bate nimeni capul cu functionalitati extra pentru 2-3 pasionați.

#49
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Eu cred ca is mai mult de 2-3 pasionati la nivel national :).

Si nu e vorba de "pasionati" ci e vorba de standard.

De ce in US, UK, AU, DE se poate da SIP Trunking cu minute nelimitate la bani de nimic?

Folosesc si stiu despre ce vorbesc. Sa nu mai zic de SIM de O2 din UK, la bani de un pachet de tigari.

Da, il folosesc zilnic pentru ca asta e jobul meu, am nevoie de o alternativa off-net pentru a testa apeluri spre reteaua interna.

#50
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
La ce haiducie era cu terminarea ilegală de apeluri, nu cred ca mai vrea să-și mai bată capul cineva cu sip trunking pe PF, iar cum pe piață au ramas firme destul de mici, riscul e mare si pentru ele.

Daca-i pentru job, atunci nu vad unde-i problema ca firma să-ți ofere conditiile desfășurării jobului. Daca in schimb esti freelancer/contractor, atunci asta e, iti faci firma.

Edited by NikoroB, 08 December 2022 - 01:53.


#51
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Nu prea sunt de acord.

Terminare ilegala de apeluri? Wtf? Sunt atatea alternative de a stopa lucrul asta... nu are sens sa le enumar pe toate.

Sunt sisteme foarte OK, care pot sa opreasca chestia asta fara ca un apel sa fie conectat catre Carrier, in primul rand.

Sa nu vorbim de CLID Spoofing, unde daca Carrier-ul nu iti da voie sa originezi apeluri cu alt CLID decat cel detinut, de ce ar fi probleme?

Firma imi ofera absolut toate conditiile pentru a imi desfasura job-ul, nu e problema de asta. Dar de ce sa nu existe alternativa asta si pentru P.F? Raspunderea legala e in egala masura atat pe P.F. cat si pe P.J.

Semnezi un contract, cu clauze legale, iar daca faci ghidusii de pe SIP Trunk, iti asumi. Ti se hackuieste PBX-ul si se face trafic garla spre destinatii high $$$? No problem, iti asumi. Fie iti implementezi tu un sistem anti frauda, fie iti setezi un credit maxim pe care il poti consuma.

Alternative... sunt, gramada. Ca nu se vrea, asta e partea a 2-a.

#52
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Asa cum se luau telefoane cu buletine de homeleși. Ia-l de unde nu-i. Ce raspundere? D'asta vor pj fiindca acolo poti oferi garanții reale. In rest, e simplu: ți-am spus, nu-și mai bate nimeni capul cu asa ceva fiindcă piata e prea mica.

Daca ar fi fost o nișă reala, atunci aparea natural o ofertă, asa cum și-a batut capul Microsoft sa devină operator de telefonie in Franța, incercand sa se bată cu orange care are 70% din piață si SFR 20%.

Edited by NikoroB, 08 December 2022 - 22:15.


#53
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Gata, a "murit"?

#54
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Văd că i-am expirat certificatul SSL chiar azi, pe 29 mai

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate