Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Wireless Display

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Cum pot folosi un smart tv pe post de ecran pc windows 8.1; pc/fara modul wifi legat cu cablu la router+ tv legat wireless la router
1. Tv-ul are semnal de la router(pot naviga pe internet)
2.Faza mere daca ma conectez cu telefonul=am legatura cu routerul si dupa ce aleg din tv ca sursa Wirless Display
3 In windows in device /project.. nu am add device
Care sunt pasii de urmat/soft necesar ?
Multumesc

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Model exact procesor, placa video, placa de retea ?
Wireless display Intel ai nevoie de asa ceva: https://www.intel.co...chnologies.html
Placile nVidia si AMD nu au aceasta posibilitate.

#3
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
+Placa de baza  GIGABYTE GA-B85-HD3
+Procesor  Intel Haswell Refresh, Core i5 4460 3.2GHz box
Model: BX80646I54460
+Placa video  GIGABYTE GeForce GTX 970 OC WindForce 3X 4GB DDR5 256-bit
Model: GV-N970WF3OC-4GD

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Se incadreaza procesorul Intel
Trebuie sa ai un monitor (sau acelasi, cu alt cablu - eu asa am) conectat la placa Intel / placa de baza.

Seteaza in BIOS sa fie activa si placa Intel si cea nVidia - daca exista aceasta optiune
Pune placa video Intle sa fie Primary, din Windows

SAU

Scoate complet placa nVidia

SAU

Dezactiveaza din Device Manager placa nVidia

Apoi incearca, din nou, faza cu wireless display.
Nu cred ca este Project - optiunea asta este invers - sa afisezi pe calculator imaginea primita din alta parte.

#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
@danb1961, daca pc-ul tau nu are suport Miracast,
incearca sa folosesti functia Cast la browser: Chrome, Opera, Edge ...
Ai 3 optiuni, alegi ce vrei sa trimiti pe TV,
Cast tab
Cast Desktop
Cast File
...
Depinde ce vrei sa faci pe pc, pentru media e ok.
La site-urile ce ofera suport Cast (.youtube, .orange, .digi) poti opri pc-ul, nu e nevoie sa faci cast la tot desktopul.

Edited by costeld69, 18 March 2020 - 20:11.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 22.05.2003
Chromecast cred ca e o idee geniala :)

#7
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1 Faza cu cast nu mere.. doar  youtube, dar tv -ul are youtube ca aplicatie
2 Brava Admin, daca scap  "neincoronat", "stiftul" ala o sa-l cumpar...

Edited by danb1961, 18 March 2020 - 20:33.


#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Chromecast mergea initial doar pentru ce e in Google Chrome, dar exista acum si cast Desktop

Eu am renuntat la toate smecheriile de pe TV-urile astea Smart in favoare Chromecast, care merge de rupe pt ceea ce imi trebuie mie.

Edited by Courage, 18 March 2020 - 21:12.


#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Fara ca PC-ul sa aiba WiFi nu vad cum ar putea merge. Wireless Display foloseste WiFi Direct, deci no WiFi no WiDi. Pana si implementarea via DLNA (disponibila in Intel WiDi Software 3.5…4.2, dar numai pentru Windows 7 si 8, nu si 8.1 sau 10) cere WiFi.

Daca tot ce vrei e sa vezi filme/poze pe tv, poti instala un media server pe PC si atunci e ok. Cred ca si Windows Media Player are ‘Cast to…’; partajare media sigur are cel putin de pe vremea Windows Vista. Altfel, incepi cu o placa WiFi; sau un cablu HDMI luuuuung si gata.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
E nevoie de Wi-Fi, cel putin.
La mine pe laptop ca sa ma conectez pe un TV Samsung trebuei sa am si bluetooth activat - altfel il vede ca display wireless dar daca dau sa ma conectez imi da o eroare - si ep TV apare device-ul ca incearca sa se conecteze - ptr cateva secunde. Si cu Bluetooh activ imi apar doua display-uri TV - unul e ptr media player - afiseaza doar continutul video care ruleaza in playerul video, al doilea cloneaza desktopul.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Acum ma gandesc si la un alt impediment: calitatea semnalului WiFi. WiFi Direct presupune conexiune… directaPosted Image intre PC si televizor. Pentru WiDi/ Miracast e nevoie de semnal bun si stabil, preferabil in banda de 5GHz care trece greu prin obstacole (pereti, etc). Daca PC-ul si televizorul nu sunt in aceeasi camera, s-ar putea sa fie probleme.

@danb1961: Poate ar fi util sa precizezi mai exact de ce/ la ce vrei sa folosesti acest display wireless si ce fel de televizor ai. Asa ti-ar putea recomanda colegii si alternative. De exemplu daca televizorul este cu Android si vrei sa il folosesti ca monitor pentru chestii mai putin pretentioase (de exemplu caz de PC ascuns in debara), poti elimina cerinta de WiFi la PC.

#12
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Tv(nu este pe android) folosit strict pentru varianta de monitor(suprafata mai mare de lucru)
2. Datele problemei schimbate= acu' este vorba de un laptop Sony Vaio vpceb4j1e windows 10 aceiasi problema; tv-ul este vazut/detectat prin bluetooth, se conecteaza si chiar pot trimite semnal audio pe tv.
Ps Mere prin cablu dar nu ofera mobilitate; oricum o sa ajung la un Chromecast in viitor , dar nu-mi cade fisa de ce o chestie "simpla" nu merge..; poate stie careva o solutie sau daca pe laptopul specificat se poate face chestia asta

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
In acest caz si motivul incompatibilitatii se schimba Posted Image. Din ce stiu WiDi/ Miracast e suportat doar de procesoarele Intel Core i3/i5/i7 de generatie cel putin 2 (generatie 3 sau poate mai noua in cazul Windows 10) <https://web.archive..../000021494.html>. Daca acel laptop are procesor P6200, cum am gasit, nu e compatibil.

#14
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. M-am linistit cu varianta wireless laptop-> tv; momentan merg pe varianta cu cablu HDMI dar vreau sa ma "tratez"totusi..
2. Acu' am alta dilema "existentiala" = nu-mi cade fisa care dintre cele 2 alternative Chromecast si mediaplayer este mai buna=> Google Chromecast Ultra, 4k, -430 ron/Xiaomi MI TV Box S,-378 ron=> la acelasi pret,practic un mediaplayer are mai multe facilitati(ex playstore/apps) decat Chromecast si totusi chromecast-ul inca se vinde..care e "morala "?

#15
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Smart TV Box Mini PC A95X F2 Android 9.0 4GB RAM 32GB ROM 4K Quad Core
e 450lei la reducere.
Link1 LInk2
...
Sau si mai ieftin, vezi linkul din articol:
https://gadget.ro/a9...t-cu-redare-4k/

Edited by costeld69, 26 March 2020 - 18:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate