Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Netemeinicia Sectelor "crestine"

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
521 replies to this topic

#505
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
De atunci Pilat căuta să-I dea drumul. Dar iudeii strigau: „Dacă dai drumul Omului acestuia, nu eşti prieten cu cezarul.”

#506
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Păi, Isus deja era în plin proces...se scriseseră acte în acest sens. Noi vorbeam de un Isus pelerin, care mergea prin Galileea, Pereea, Iudeea, și doar discuta chestiuni teologice. Nu are sens să spui că Irod lansa zvonuri că vrea să-L omoare pe Isus, dar în realitate de-abia aștepta să-L vadă făcând minuni...

#507
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Ca subordonat al Romei nu avea nevoie de probleme. Dar ca rege avea desigur curiozități. Era o perioadă în care apăreau extremiști religioși care voiau să aducă Împărăția prin eliberarea de Roma.

Edited by logic1, 07 September 2022 - 22:10.


#508
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Vorbesc de Irod, pentru care am dat ca exemplu constrângerea la care a fost supus Pilat din partea iudeilor.

#509
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Înțelesesem... da, însă nu sunt de acord, un guvernator făcea cam ce dorea iar când depășea măsura, era schimbat de Roma. Dar cât timp plătea tributul cerut, era OK. În ruptul capului nu cred varianta ta, găsită de tine, nu citită în biblie, că Irod Vulpea doar a lansat un zvon, că vrea să-L omoare pe Isus, când în realitate el dorea să vadă o minune făcută de Isus. Irod era un om bun, ce aveți cu el? Îl ocrotea pe Ioan Botezătorul, îl asculta cu plăcere, nu voia să-l omoare și când a dat ordinul să-i taie capul, a fost foarte întristat...la fel cu Isus, el credea că Isus este Ioan Botezătorul înviat din morți. Deci iată câtă credință avea Irod Antipa în înviere!!!

Hai totuși să...oprim aici discuția care chiar este off-topic, ne-a luat valul așa, noi am mai dezbătut toate acestea, aici ar fi ”netemeinicia sectelor”... mda, cam ce se poate spune legat de acest subiect? :huh:

#510
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Mi-aș fi cumpărat și o șepcuță de pe site-ul Kairos, cu doar 15 lei, dar nu aveau din alea, cu găurele...:unsure:...

#511
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
www.andreisifilip.ro

Cum intri pe acest site, ce credeți, ești invitat să donezi:

Donează
Fiecare donație pe care o faci către Asociatia Andrei si Filip reprezintă o susținere financiară pentru organizarea de întâlniri, evenimente sau conferințe publice destinate slujirii prin învățătură, vindecare și eliberare

Asta ca să nu credeți cumva că banii donați ajung în buzunarele acestor doi pastori! O, nu! Scrie clar la ce vor fi folosiți! Pentru lucrările creștine...:unsure:...

#512
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Ai întrebări legate de vindecare, de eliberare, de identitatea ta
în Hristos? Nu știi cu ce putere fac unii oamenii vindecări în zilele
de astăzi și ai anumite temeri când vine vorba să te rogi pentru
eliberarea unei persoane? Cartea pe care o ai în mână este
răspunsul la întrebările care te frământă. Această carte îți va pune o temelie biblică asupra lucrării de vindecare și de eliberare.
Practicând aceste adevăruri biblice vei distruge lucrările celui rău și vei aduce Cerul pe Pământ. Revelația din ea îți va schimba viața!


Vlad Bîrle,
Bistrița


Aleluia! Ce minunat! Cumpărați frate această carte scrisă de frații Ionesi! Ce mai sunt 43 lei și 19 lei transport, în ziua de astăzi? ...mai nimic...Posted Image...

Încă nu v-ați convins de utilitatea acestei cărți? Mai am...

Prima conversație pe care am avut-o cu fratele Tibi a fost
după un program de biserică în vara anului 2019. Ceea ce m-a
impresionat la el a fost curiozitatea pe care și-a manifestat-o:
„Spuneți-mi despre lucrarea lui Dumnezeu și ce experiențe ați avut
cu Dumnezeu”. Când am văzut că acești tinerii, Tibi și Gabi, sunt
interesați de lucrarea lui Dumnezeu, mi-am dorit să îi am ca prieteni. Mă bucur foarte mult că, mai presus de faptul că suntem
frați în Domnul, suntem și prieteni. Am rămas impresionat când a
decis să lupte pentru a avea experiențe cu Dumnezeu. Am vorbit de multe ori și am aflat că predică pe stradă și, în plus, are harul să vadă cum Dumnezeu lucrează. Cu cât a trecut mai mult timp de când îi cunosc, cu atât am realizat că Dumnezeu vrea să facă o lucrare mare cu acești frați tineri.
Dumnezeu să vă țină în Harul Său!



evanghelist, învățător, profet, autor și om de afaceri Flavius Heler,
Phoenix (Arizona)

Ați observat? Posted Image
Acest domn, Flavius, este inclusiv profet! Posted Image

Aveam nevoie de revelații puternice și le-am primit prin Duhul
Sfânt
. Sunt sigur că și tu le vei descoperi în această carte. Trebuie doar să ai credință, să pășești, să-L testezi și astfel vei intra în promisiunile de a face lucruri pe care Iisus, omul și fiul lui
Dumnezeu, le-a făcut prin Duhul Sfânt. Da, El le poate face prin
tine!
Apreciez și încurajez răspândirea acestei cărți, o carte a unui
ucenic de-al lui Hristos care a spart orice tipar religios potrivit
căruia „nu se poate”. Prețuiesc foarte mult credința și râvna pe care le are Tibi în lucrarea și menirea descoperite prin Duhul Sfânt
pentru el.


artist muzical Octav Capota,
București

Deci se poate! Da! Da, da eu pot...cum era cântecul pocăiesc...
Se poate oameni buni, dacă aveți credință! Doar 43 lei și 19 lei transport, și veți învăța cum anume să scăpați de problemele de sănătate pe care le aveți, unele dintre ele... de atâta timp! Medicii nu v-au fost de niciun folos! Eheee... dacă ați fi auzit de frații Ionesi, nu erați acum atât de bolnavi, unii dintre voi! Credința în Isus garantează sănătate perfectă a trupului!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4ltcJkSOAr0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 15 June 2023 - 13:18.


#513
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Noi suntem Martori ai lui Iehova, adevărații creștini și nu sectanți periculoși precum penticostalii și baptiștii, noi cunoaștem Biblia la perfecție, căci o citim zi de zi, și suntem dispuși să studiem și cu voi, fără să vă cerem bani.

[ https://assetsnffrgf-a.akamaihd.net/assets/m/1011229/univ/art/1011229_univ_lsr_lg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Priviți poporul lui Iehova:

[ https://assetsnffrgf-a.akamaihd.net/assets/m/502012477/univ/art/502012477_univ_lsr_lg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ABSOLUT TOTUL ESTE GRATUIT!

Vreți să-L cunoașteți pe Dumnezeu și pe Isus Cristos?

Doar aici:

[ https://www.ilariontiu.ro/wp-content/uploads/2015/03/Martorii-Iehova.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a0/JW_2.jpg/220px-JW_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iehova Dumnezeul adevărat, Martorii lui Iehova, religia adevărată (nu falsuri precum penticostalii - închinătorii Satanei, care vă tapează de bani!)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Xja1WzwqVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#514
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 16 iunie 2023 - 16:40, said:

Noi suntem Martori ai lui Iehova, adevărații creștini și nu sectanți periculoși precum penticostalii și baptiștii, noi cunoaștem Biblia la perfecție, căci o citim zi de zi, și suntem dispuși să studiem și cu voi, fără să vă cerem bani.
Priviți poporul lui Iehova:
ABSOLUT TOTUL ESTE GRATUIT!
Vreți să-L cunoașteți pe Dumnezeu și pe Isus Cristos?
Iehova Dumnezeul adevărat, Martorii lui Iehova, religia adevărată (nu falsuri precum penticostalii - închinătorii Satanei, care vă tapează de bani!)
Dark-ule dar cati din ei sunt atei ? Posted Image
Si zici ca  il cunoasti pe isus ? De unde il cunosti ?

Attached Files



#515
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 17 iunie 2023 - 11:44, said:

Dark-ule dar cati din ei sunt atei ? Posted Image

Penticostalii și carismaticii sunt atei, da.Posted Image  Toți.Posted Image  Atei undercover, care trăiesc pe spinarea oițelor obediente, fiind interesați doar de bani.

#516
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Când eu eram ”ministru” al Martorilor lui Iehova (așa ne plăcea nouă să ne spunem, fiind o traducere aproximativă din echivalentul englezesc, căci foloseam și formula: ”ministerul nostru pentru Regat”, școala de fiecare zi de joi), și mă deplasam în zona unde aveam repartizat ”teritoriul” unde urma să propovăduiesc din casă în casă, nu-mi deconta nimeni acele sume de bani cheltuite în acest sens! Eu îmi asiguram mâncarea, transportul. Pe banii mei. Iar eventualele studii cu persoanele interesate erau gratuite. Pe literatură, în general, nu luam absolut nimic, doar dacă persoana interesată dacă dorea să ofere, putea oferi, primeam cu titlu de donație. Aveam de spus placa: ”literatura noastră nu are un preț fix, după cum vedeți pe copertă, că nu este trecut niciun preț, dar acceptăm donații, dacă doriți, dacă nu, putem să vă o lăsăm și așa”.
De aceea zic, știam că penticostalii cer bani, dar nici chiar în halul acesta, oameni buni! 3 lecții curs Kairos, de la 35 de lei (Sibiu, Brașov), la 50 de lei (Pitești, Mioveni, Giurgiu), la chiar 75 de lei (Giulești, cartier din sectorul 3 București)
Păi câte lecții nu am oferit eu, ca Prezbiter la Sala Regatului și câte studii biblice nu am ținut eu în teritoriu, fără niciun ban! Dacă aș fi monetizat cumva toată activitatea mea religioasă din acel timp, acum cred că era un om foarte bogat! :unsure:....

https://wol.jw.org/r...lp-m/1200278107

Și penticostalii își mai momesc oițele să le cumpere ba o sacoșă, ba o șapcă din material sintetic (îți arde capul imediat, vara), ba un tricou la care iese culoarea după prima spălare, fiind din polyester (material sintetic), n-aș purta asemenea mizerii, mai ales vara!!Posted Image

Aceste articole sunt inscripționate cu sintagma ”Kairos”, adică numele cursului lor pe care deja au dat bani, și, din perspectiva liderilor penticostali, nu ar strica să mai scoată niște bani, contravaloarea pe acele produse de vestimentație inscripționate.
Totul este... o afacere. Bani, bani, bani. Să dai, să dai, să dai!

RUȘINE!!!

#517
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Vrei să deprinzi abilități de a fi misionar? Depinde de ce cult religios este!
La Martorii lui Iehova, totul este absolut gratuit, școala pentru misiune externă se numește Galaad, dar se face o selecție înainte, nu este școlarizat acolo oricine, depui o cerere și... dacă se aprobă, ești primit acolo. Eu nu am terminat această școală fiindcă nu am dorit să propovăduiesc în străinătate, m-ar fi trimis cine știe unde, prin America de Sud sau Africa, n-aveam chef, ce făceam cu serviciul, cu cariera în țară? Le lăsam baltă, așa?
Deci, cheltuielile sunt acoperite de Organizație, tu doar te duci acolo și înveți!
Dar cum este la penticostali? Ei bine, școala lor de misionari, deschisă în micuța localitate Agigea din județul Constanța, este cu bani. Da, ați auzit bine. Primește pe oricine atâta timp cât plătește, pot fi copii (majoritatea de-abia au terminat liceul!!!)
Adică nu se fac cursuri speciale în bisericile penticostale, pentru persoanele interesate, gratuit. Nu se oferă manuale. Nu, te duci și plătești. Suma nu este deloc mică, 6.000 euro pentru 2 ani de studii. Cursurile sunt plătite, spune clar, la care plătești și o masă de prânz, de luni până vineri, atât. Ți se pune în vedere că Ric Cunigan, directorul executiv al acestei școli misionare penticostale, deja a donat pentru tine jumătate din cât ar fi trebuit să plătești, căci da, trebuia să le dai, de fapt, 12.000 euro!!!!
Apoi te pune să completezi o declarație la care este și următorul subpunct, cum te vei întreține pe parcursul acestor 2 ani, și aici aș dori să insist ceva mai mult, ca să scot în evidență hilarul situației:

[ https://i.ibb.co/pw7NF1P/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lucru? De-abia am terminat liceul, nici nu am luat bac-ul, ce să lucrez pentru voi? Sau, am serviciu învățător de școală rurală în comuna... nu știu care din alt județ, ce să fac pentru voi, la Agigea, cum să-mi practic meseria pe care am învățat-o în școala laică?

Economii? Vi le-a dat pe toate, atât am avut, m-am și împrumutat, 6.000 euro, mai mult, de unde?

Donații? Cine să doneze pentru mine, oare nu a donat deja Ric Cunigan, jumătate din suma datorată? Ce om bun, domnu` Ric...Posted Image

Altele?
Altele ... ce? Păi dacă economii nu mai am, că mi le-ați luat deja pe toate, donațiile s-au făcut deja, serviciul l-am lăsat în altă parte, ce altceva? Să sparg o bancă, ca să am ce mânca acești 2 ani? :dontgetit: ce altele...? Nu-mi vine nicio idee și nici vouă, că dacă era posibilă și altă variantă, ați fi trecut-o în formular, nu? :ermm:...

https://www.jw.org/r...-de-ani-galaad/

[ https://i.ibb.co/FJXhLSR/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://assetsnffrgf-a.akamaihd.net/assets/m/502013371/univ/art/502013371_univ_cnt_2_md.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#518
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
La penticostali plătești 6.000 euro (deși ar fi trebuit să le dai 12.000 euro, însă un om bun deja a donat jumătate, pentru tine!), ca să inveți ce? Doctrine satanice, precum: sfințenia duminicii (ziua Soarelui, sărbătoare păgână), trinitatea, adică învățătura despre 3 dumnezei, focul iadului, că dacă mori și nu ești penticostal, vei ajunge într-un cazan unde te va chinui:
[ https://smiles.kolobanga.ru/standart_koloboks/standart_light_skin/vampire.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.... și te vor pune să repeți cuvinte până te ia amețeala și bolborosești niște aiureli, așa...[ https://smiles.kolobanga.ru/standart_koloboks/standart_light_skin/wacko2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#519
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
De ce nu recomand cursul Kairos

pentru că este contra-cost, te pune să plătești, apoi, toate acele noțiuni le știai deja sau dacă nu, le poți găsi oriunde, sunt materiale destule ”la liber”, nu trebuie să plătești pentru așa ceva, apoi, ai Biblia, o citești, este suficient, de fapt!Posted Image

#520
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RPEGRb4RGO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#521
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
De ce nu apare informația că Iehova are un ”singur Fiu”, un ”monogenes”, și în Vechiul testament, care a funcționat timp de 2000 de ani ca o carte sfântă pentru evrei dar și pentru creștini, până să apară canonul reprezentând ”Noul testament”.
V-ați întrebat vreodată chestia asta? Dacă Iehova spunea că are un singur Fiu, mai demult, atunci Isus ar fi fost acceptat mult mai ușor!

#522
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,613
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 29 septembrie 2023 - 14:06, said:

De ce nu apare informația că Iehova are un ”singur Fiu”, un ”monogenes”, și în Vechiul testament, care a funcționat timp de 2000 de ani ca o carte sfântă pentru evrei dar și pentru creștini, până să apară canonul reprezentând ”Noul testament”.
V-ați întrebat vreodată chestia asta? Dacă Iehova spunea că are un singur Fiu, mai demult, atunci Isus ar fi fost acceptat mult mai ușor!

:first:

În sfârșit sunt cu totul dar cu totul de acord cu tine... :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate