Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre Ebook readere

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006

View Postpinguinul666, on 17 martie 2020 - 09:23, said:

Asa sunt reader-ele astea ieftine, jucarii, alde Kindle
Onyx Boox e absolut genial insa. Se vede oglinda. E corect, si pretul reflecta asta.

Daca ai putini bani, iei o jucarie de copii aka Kindle.
Daca ai buzunar, iei Onyx Boox Posted Image

Nu știu cum e Kindle, dar știu cum e Onyx Boox. Încă am unul, luat din SUA în 2009. Nici nu cred că erau la noi pe piață readere la vremea aia.
Are pen wacom, se pot lua notițe, adnotări la pdf-uri, are și conexiune la internet.
Din păcate, am avut ghinion de o serie cu ecran cu probleme (primele 2 rânduri de pixeli de sus și de jos nu mai funcționează). Au anunțat imediat totți posesorii să le trimită pentru înlocuire, dar, fiind, cum am spus, luat din SUA, nu am avut cum.

În rest, funcționează ca în prima zi, perfect utilizabil.

Suportă o grămadă de formate. Eu l-am luat pentru pdf-uri.

Mă bucur să văd că nu numai că încă sunt pe piață, dar au produse foarte interesante. Poate că a venit vremea pentru un upgrade Posted Image

Attached Files



#38
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

View Postbuntzi, on 01 martie 2021 - 10:48, said:

Nook-ul meu a decedat acum câteva luni. Tot de prin 2013 îl aveam și eu, și îl regret la maxim. L-am înlocuit cu kobo clara, dar simplitatea în utilizare de la nook n-o mai găsești la altele (am luat două kindle paperwhite pentru fete). E posibil ca pe unii să nu-i intereseze aspectul de care vreau să amintesc, dar eu am foarte multe cărți în colecții (cartea 1 - cartea x, unde x variază între 6-7 și 50) și faptul că puteam să modific după pofta inimii titlurile și organizarea în foldere a fost o chestie super.
Așa că sfatul meu ar fi să ții cu dinții de nook ăla că e greu de găsit ceva la fel de prietenos.
Eu am luat Kobo Clara si sunt foarte multumit. Nu stiu cat de prietenos este nativ, din prima zi am instalat Coolreader (de aici), care permite organizarea cartilor in foldere/subfoldere, citeste tot, etc.
In plus la Kobo Clara se poate inlocui memoria interna (e un MicroSD), tutorial aici, i-am pus un card de 64GB si am loc acum pentru zeci de mii de carti asa cum le am pe PC in foldere, fara sa-mi bat capul cu Calibre.

L.E. CoolReader permite si setarea copertii cartii curente ca screensaver (se plangea cineva ca la e-book reader uita ce carte citeste).

Edited by Adrian P., 30 October 2021 - 18:54.


#39
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce nu-mi place la Kindle e ca nu poti avea colectii ierarhice (categorii si subcategorii).

Ecranul e foarte bun inca de la Paperwhite 2. Poti citi si pe intuneric, mult mai comod decat pe tableta/telefon.

Cu stocarea am rezolvat-o... astept sa-mi vina Paperwhite Signature Edition (2021) :)
O sa fie interesanta comparatia, mai ales ca am sarit cateva generatii. 32GB stocare (vreo 30 disponibili presupun, sunt 6 din 8 la editia standard), amber light, ecran mai mare si cu o rezolutie mai buna, performanta imbunatatita...
Sincer nu prea aveam nevoie de unul nou.

#40
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Gata, sunt proaspat posesor de Kindle Paperwhite Signature Edition 2021.
Niste prime impresii aici: https://forum.softpe...6#entry28474762

Un pic peste 27GB liberi... cred c-am facut bine ca am luat Signature Edition si nu versiunea cu "8"GB.

#41
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Ce spuneti, E-Book Reader Kobo Clara HD, 6", 8GB, Wi-Fi, in anul 2021 la 600 lei cu husa de protectie, este ok?

#42
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Da, daca este nou.

#43
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007

View PostConservatorul, on 01 martie 2022 - 20:16, said:

Da, daca este nou.

Multumesc, este nou

#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Eu sunt proaspăt posesor de Kobo Sage.

Sun încântat de:
-Lumina ce poate fi setată cu temperatură de culoare custom
-stylusul ideal pentru schițe, eu nefolosind hârtie din cauza hiperhidrozei
-rezistența la apă, foarte important pentru mine, pot citi și la baie
-posibilitatea de a încărca propria colecție de cărți.
-husa versatilă ce urmează să vină de pe Ali.

De aceea îl recomand cu căldură.

#45
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Sa-l stapanesti sanatos, arata foarte bine

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate