Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre Ebook readere

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
As mai vrea sa adaug că si ultima variantă de Kindle wifi (nu Paperwhite) are ecran cu iluminare. Asa că, @initiator, in functie de buget, poti alege un Kindle wifi sau Paperwhite (daca tii neaparat sa aiba ecran iluminat) si nu te intereseaza alte aspecte (gen rezolutie, capacitate stocare sau rezistenta la apă). Formatele de carti se pot transforma usor din unele in altele (exista Calibre sau convertoare online sau ti le transforma Amazon direct pentru Kindle).
Eu am avut kindle wifi gen.7, am kindle wifi gen.8 (ambele fara ecran iluminat) si Paperwhite penultima generație (nu stiu la ce nr s-a ajuns😉).
Personal, n-as fi trecut la Paperwhite la preț normal doar pt ecranul iluminat insa am prins o superpromotie si am luat unu'. Am citit cu iluminare proprie de 3-4 ori intr-un an de zile.. 😎

#20
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostXORIAN_L, on 17 martie 2020 - 09:38, said:

Pai toate reader-ele actuale sunt cu display e-ink. Altceva nu se gaseste in comert.


eee nu chiar!
seamana...da nu se aduna :))

E ca la telefoane....alea ieftine au ecrane ieftine.

#21
FOCUS-12

FOCUS-12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.02.2009
Îți recomand un PocketBook BASIC LUX cu iluminare. Eu sunt foarte mulțumit de el.

#22
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

View Postpinguinul666, on 17 martie 2020 - 11:48, said:

E ca la telefoane....alea ieftine au ecrane ieftine.
Nope.
Ecranele de la telefoane sunt de multe tipuri (lcd, amoled, pls, oled, etc).
La readere exista acum doar e-ink carta.

#23
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Kindle era în era pre smart phone.
La cat costă, că nu e ieftin, nu rentează.
Ce tehnologie are să merite prețul ? E aceiași de ani de zile. A că vine cu magazinul Amazon direct pentru clienți, tipic.

#24
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010

View Postfisman, on 17 martie 2020 - 11:10, said:

Formatele de carti se pot transforma usor din unele in altele (exista Calibre sau convertoare online sau ti le transforma Amazon direct pentru Kindle).
A reusit cineva conversia unui e-book protejat prin Adobe DRM intr-un format suportat de Kindle?
Am destule carti cumparate de la magazine romanesti iar NOOK-ul meu incepe sa cam dea semne de oboseala.

#25
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Sunt scumpe fiindca Eink Corporation detine monopolul la display-urile pentru readere. Tehnologiile concurente au costuri prea mari deocamdata. Hartia electronica reflectiva era doar in cartile SF pana in 2005.

#26
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,257
  • Înscris: 05.01.2004
Uite, asa ceva m-ar convinge sa renunt la Kindle:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SWY_bwFMxro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Fă precomandă, 400 euro cu transport și toate taxele incluse :D și aruncă Kindle-ul.

#28
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

View Postdanv6, on 17 martie 2020 - 19:17, said:


A reusit cineva conversia unui e-book protejat prin Adobe DRM intr-un format suportat de Kindle?
Am destule carti cumparate de la magazine romanesti iar NOOK-ul meu incepe sa cam dea semne de oboseala.
Ai incercat convertoare online? Sau Calibre?

#29
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 28.09.2008
Vreau sa cumpar un ebook reader kindle  dar nu sunt convins ca e suficienta diagonala de 6 inch. Pt 7 inch pretul e triplu.
Am un smartphone cu diagonala de 6.5 inch si nu pare comod sa citesc o carte cu 4-5 cuvinte pe un rand si text cu format atat de minuscul.

#30
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021

View Postdanv6, on 17 martie 2020 - 19:17, said:

A reusit cineva conversia unui e-book protejat prin Adobe DRM intr-un format suportat de Kindle?
Am destule carti cumparate de la magazine romanesti iar NOOK-ul meu incepe sa cam dea semne de oboseala.

Da, insa doar teoretic, pentru ca e la limita legii :D
Trebuie musai facut pe device-ul pe care au fost downloadate initial, pe care inca mai e cheia adobe originala.

Edited by KiloW, 26 February 2021 - 13:04.


#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmariusixy, on 26 februarie 2021 - 12:59, said:

...
Telefonul are formatul ecranului 16:9 sau 21:9. Ebook-urile sunt in format 4:3. 6" in format 4:3 reprexinta latime mult mai mare decat ce ai pe telefon.

Attached File  DSC01432.JPG   282.31K   35 downloads

Edited by ro_explorer, 26 February 2021 - 13:06.


#32
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 28.09.2008

View Postro_explorer, on 26 februarie 2021 - 13:04, said:


Telefonul are formatul ecranului 16:9 sau 21:9. Ebook-urile sunt in format 4:3. 6" in format 4:3 reprexinta latime mult mai mare decat ce ai pe telefon.

Attachment DSC01432.JPG
Merci de ajutor.
E ok si cel de 6 inch la diagonala comparativ cu telefonul.
Probabil imi fac o lista si cumparaturile le fac de BF.
La orice produs gasesc la comentarii ca a fost achizitionat la jumatate de pret.
Ebook reader de 6 inch a costat la un moment dat 200 lei.

#33
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Eu am un Nook Simple Touch cumparat in 2013 cu 455 de lei cu tot cu card de memorie si transport. Sunt foarte multumit de el, merge si acum.
Ma gandeam sa trec la un PocketBook Color, Ecran E Ink Kaleido. Are cineva?

Edited by Papillon_, 28 February 2021 - 22:01.


#34
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Nook-ul meu a decedat acum câteva luni. Tot de prin 2013 îl aveam și eu, și îl regret la maxim. L-am înlocuit cu kobo clara, dar simplitatea în utilizare de la nook n-o mai găsești la altele (am luat două kindle paperwhite pentru fete). E posibil ca pe unii să nu-i intereseze aspectul de care vreau să amintesc, dar eu am foarte multe cărți în colecții (cartea 1 - cartea x, unde x variază între 6-7 și 50) și faptul că puteam să modific după pofta inimii titlurile și organizarea în foldere a fost o chestie super.
Așa că sfatul meu ar fi să ții cu dinții de nook ăla că e greu de găsit ceva la fel de prietenos.

Edited by buntzi, 01 March 2021 - 10:54.


#35
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
O sa tin Nook-ul dar cred ca o sa imi cumpar si un Onyx Boox Nova 3, vreau sa citesc si manga.
Nova 3 pe langa ecranul mai mare si hardware-ul mai performant are Android 10 ceea ce iti da acces la foarte multe aplicatii si magazine de carti.

Nook Simple Touch are un sistem de operare bazat pe Android 2.1 din cate stiu si nu prea mai poti sa faci mare lucru cu el pe partea de aplicatii iar ecranul e prea mic pentru manga.

Edited by Papillon_, 01 March 2021 - 16:30.


#36
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am un Bookeen Cybook Odyssey FrontLight 2 si fata de Kindle stie formatul Epub care e cel mai cunoscut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate