Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Infectie cu PUP/adware

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

geopsi

geopsi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salut, am si eu o problema, cum intru pe yahoo mail cum mi se mai deschide un tab catre youtil.ro.
Am dat cu Malwarebytes si aparent a sters niste chestii dar in tot reapare, apoi am dat cu Adwcleaner si tot asa, imi tot gaseste 2 pups ceva cu Softonic EN (PUP.Optional.Softonic) dar tot asa ii sterge si apar iar in mod subit dupa ce deschid o data google chrome....

Ce pot face?

Edited by geopsi, 16 March 2020 - 20:34.

Stecheru

Stecheru

Member

• Grup: Members
Urmeaza toti pasii de aici si scapi de absolut tot: https://malwaretips....de-for-windows/
Citeste inainte si downloadeaza toate softurile undeva la indemana, ca vei face multe restarturi si safe-mode.

Morphinus

Morphinus

Active Member

De asemenea si o resetare a browserului este recomandata in acest caz, dupa ce ai urmat intreaga procedura de devirusare.

geopsi

geopsi

Senior Member

Multumesc! Pot face cumva sa nu pierd parolele?

Edited by geopsi, 17 March 2020 - 11:40.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Cred a nu ai citit cu atentie topicul de aici - https://forum.softpe...hide-topic-nou/
Ai si un punct referitor la Chrome - o nota speciala, mai jos - daca nimic nu ajuta.

Parolele, nu stiu - e foarte posibil sa le pierzi. Nu stiu daca le tine in cloud - in cazul in care esti logat pe contul Google cand il folosesti. Daca nu le tine si nu le stii... le pierzi daca treci la solutii radicale.

Din pacate Chrome e susceptibil la astfel de probleme si spre deosebire de alte browsere e mai greu de curatat.

Edited by eiffel, 17 March 2020 - 12:15.

ChemTeacher

ChemTeacher

Senior Member

AdGuard addon si verifica !

geopsi

geopsi

Senior Member

View PostStecheru, on 16 martie 2020 - 20:57, said:

Urmeaza toti pasii de aici si scapi de absolut tot: https://malwaretips....de-for-windows/
Citeste inainte si downloadeaza toate softurile undeva la indemana, ca vei face multe restarturi si safe-mode.
Multumesc, am facut toti pasii si pare ca sunt ok sau cel putin nu se mai manifesta.

View PostChemTeacher, on 17 martie 2020 - 12:19, said:

AdGuard addon si verifica !
Am intstalat, multumesc

Legat de solutrille de protectie, exista ceva ce sa pot tine instalat si sa curete totul? Ma refer si la oa varianta platita dar sa nu mai patesc chestii de genul asta?

Edited by geopsi, 19 March 2020 - 13:16.

Morphinus

Morphinus

Active Member

Nu exista o protectie software ce sa-ti garanteze 100% rata de blocare la infectarea cu adware, virusi si altele.
Le "scapa" intodeuna cate ceva indiferent de renumele ce il au pe piata.
In schimb iti poti veni singur in ajutor schimbandu-ti obiceiurile si rutina zilnica, existand intodeauna obiceiuri proaste, urmeaza tutoriale de configurare ceva mai restrictive fata de o instalare tipica a unui produs antivirus si nu numai, utilizeaza si extensii de browser fiind de cele mai multe ori utile fata de un browser "chel" lasat de izbeliste de la instalarea sistemului de operare.
Cocheteaza si cu alte sisteme de operare daca iti place sa incerci ceva nou, in special cele bazate pe linux, fiind ok sa ai un stick pus in sertarul de la birou ori la purtator cu ceva live distro, ca deh mai faci chestii bancare, mai salvezi date cand se corupe cate ceva, e bun sa fie acolo ca nu se stie.
Succes si sa ai grija pe viitor!

La partea de devirusare cele prezentate sunt si cele uzuale.

Edited by Morphinus, 19 March 2020 - 20:35.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

Legat de solutrille de protectie, exista ceva ce sa pot tine instalat si sa curete totul?
Nu prea. Tine mult de ce pagini vizitezi si de comportamentul tau ca utilizator.
Antivirusii nu le elimina ptr ca se considera ca marea majoritate sunt instalate de utilizator cu acceptul sau express. Nu sunt periculoase, dar deranjante.

In general exista 2 posibilitati de a prelua asa ceva - instalarea unui program cu Next-Next-Next - fara a configura instalarea - in special cele free au incorporate in installere si astfel de adware, sau vizitarea de site-uri mai dubioase cu foarte multe reclame - aici pot intra chiar si ziarele online.

In cazul tau cu softonic - ai instalat probabil ceva de pe site-ul lor in loc sa-l iei de pe site-ul oficial.

Cum ziceam mai sus - cel mai greu e cand folosesti Chrome - par a fi facute in special ptr el. Din alte browsere se elimina mai usor.

Eu as recomanda sa folosesti Firefox cu uBlock - ptr a filtra reclamele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate