Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Mama si tata pentru toti copiii orfani

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Salut,

Mi-a venit de ceva vreme o idee si ma gandesc sa fac primul pas. Caut un cuplu, femeie si barbat, casatoriti, nu este obligatoriu sa aiba copii.

Ei vor avea rolul de a fi mama si tata pentru toti copiii orfani de pe lumea asta, indiferent de etnie si nationalitate, chiar si daca ei nu o stiu. Din acel moment nu va mai exista un copil fara mama si tata. Probabil va exista un grup de facebook in care vor fi cei doi si in care se vor putea inscrie acei orfani. Probabil cu altii vor trebui sa corespondeze in scris sau prin alte mijloace.

Nu stiu ce responsabilitati vor avea, probabil unele chestii vor veni din mers.

Deci, daca va surade ideea, lasati aici un raspuns.

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
iese ceva bănuți?

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postrepublicall, on 16 martie 2020 - 00:49, said:


?!?

Edited by odastramosilor, 16 March 2020 - 01:03.


#4
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Copiii orfani au acces la feisbuc pt parintii virtuali ? Si cum ii ajuta acesti parinti ? Prin vorbe de duh ?

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Si cand iti posteaza unul din milioanele de orfani care exista, ca nu are bani de paine, ce faci?

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
ce inseamna pt tine rolul asta de mama si tata? ai crescut vreun copil pana acum?

#7
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postsmddms, on 16 martie 2020 - 01:10, said:

Copiii orfani au acces la feisbuc pt parintii virtuali ? Si cum ii ajuta acesti parinti ? Prin vorbe de duh ?

Prima data va fi o declaratie a celor doi prin care se autoinstaleaza cu putere de la sine ca fiind MAMA si TATA. Din acel moment nici un copil de pe lume nu va mai fi orfan de fapt. Bineinteles ca multi nu vor stii, dar chiar si asa. Plus, in timp, devenind common knowledge, vor afla toti copiii. Chiar daca nu vor avea facebook vor stii ca e acolo cineva care i iubeste si care se gandeste si la ei. Ma gandesc sa existe o ora+minut din zi in care parintii se vor gandi la toti copiii si viceversa, un fel de imbratisare de grup. Mai sunt copii care si-au pierdut o mama sau un tata, astfel probabil vor putea sa suplineasca. Acest cuplu va avea un fel de autoritate psihologica, cum e Mos Craciun.

View Postfqx, on 16 martie 2020 - 01:17, said:

Si cand iti posteaza unul din milioanele de orfani care exista, ca nu are bani de paine, ce faci?

Le explici care e situatia si ca faci tot posibilul pentru ei. Probabil o sa inteleaga. Dar vor avea un plus, o mama si un tata care i iubesc.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:))))))

#9
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postborn2lose, on 16 martie 2020 - 01:18, said:

ce inseamna pt tine rolul asta de mama si tata? ai crescut vreun copil pana acum?
Daca nu au deloc e mai bine? Inteleg ce zici da na, atat cat se poate. Ca sa-ti raspund la intrebare, nu. Dar am avut frate mai mic de care mai aveam grija si nepotei. In orice caz am avut mai multa grija de el decat tata :))

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrepublicall, on 16 martie 2020 - 01:19, said:

Prima data va fi o declaratie a celor doi prin care se autoinstaleaza cu putere de la sine ca fiind MAMA si TATA. Din acel moment nici un copil de pe lume nu va mai fi orfan de fapt. Bineinteles ca multi nu vor stii, dar chiar si asa. Plus, in timp, devenind common knowledge, vor afla toti copiii. Chiar daca nu vor avea facebook vor stii ca e acolo cineva care i iubeste si care se gandeste si la ei. Ma gandesc sa existe o ora+minut din zi in care parintii se vor gandi la toti copiii si viceversa, un fel de imbratisare de grup. Mai sunt copii care si-au pierdut o mama sau un tata, astfel probabil vor putea sa suplineasca. Acest cuplu va avea un fel de autoritate psihologica, cum e Mos Craciun.



Le explici care e situatia si ca faci tot posibilul pentru ei. Probabil o sa inteleaga. Dar vor avea un plus, o mama si un tata care i iubesc.
Cand iti zice un copil ca ii e foame, ce poti sa ii explici ca sa ii treaca de foame?
Gandesti ca si aia care cred ca stam 2 saptamani toti in casa si pe cand iesim avem deja autostrazi....

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postsilesax, on 16 martie 2020 - 00:54, said:

iese ceva bănuți?

Nu tie, doar organizatorilor. :)

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum mă? alocății nu dă?.. 😡

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
mind-blowing...

#14
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Ce fumezi, ca pare bun...

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postfqx, on 16 martie 2020 - 01:17, said:

Si cand iti posteaza unul din milioanele de orfani care exista, ca nu are bani de paine, ce faci?

Dai like.


Attached File  1360254.jpg   34.54K   1 downloadsAttached File  217Facebookcharity.png   146.17K   1 downloads

View Postrepublicall, on 16 martie 2020 - 00:49, said:

Probabil va exista un grup de facebook in care vor fi cei doi si in care se vor putea inscrie acei orfani.

Sunt țări unde nu au apă curentă, electricitate, etc. Cum ajung ăia pe facebook.

Fă mai bine o fundație care să aibă grijă de copiii orfani, lasă facebooku că nu ține de foame.

Edited by waterman, 16 March 2020 - 16:34.


#16
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postwaterman, on 16 martie 2020 - 16:35, said:

Sunt țări unde nu au apă curentă, electricitate, etc. Cum ajung ăia pe facebook.
N-am spus ca e un panaceu universal si scopul nu este sa ajute material. Probabil unicul scop sau ma rog principalul este ca din acel moment orice copil de pe lumea asta va avea o mama si un tata.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrepublicall, on 16 martie 2020 - 16:58, said:

Probabil unicul scop sau ma rog principalul este ca din acel moment orice copil de pe lumea asta va avea o mama si un tata.

Au oricum. Că i-au abandonat... aia e altceva.

Inițiativa e oarecum prea idealistă, impactul minim. Cui prodest ?

#18
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postwaterman, on 16 martie 2020 - 17:00, said:

Au oricum. Că i-au abandonat... aia e altceva.

Inițiativa e oarecum prea idealistă, impactul minim. Cui prodest ?

Mai bine sa stiu ca am incercat sa-i ofer chiar si unui singur copil acea sansa chiar cu major fail, decat sa nu fi incercat deloc. Poate pentru acel copil va face diferenta sa stie ca e cineva acolo undeva caruia poate sa-i zica mama si tata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate