Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Vaccinul antiviral - poll

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

Poll: Vaccin (77 member(s) have cast votes)

V-ati vaccinat in trecut?

  1. Da (45 votes [58.44%])

    Percentage of vote: 58.44%

  2. Nu (32 votes [41.56%])

    Percentage of vote: 41.56%

Aveti de gand sa va vaccinati in viitor?

  1. Da (45 votes [58.44%])

    Percentage of vote: 58.44%

  2. Nu (18 votes [23.38%])

    Percentage of vote: 23.38%

  3. Nu stiu (14 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

Vote Guests cannot vote

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sa vedem cum evolueaza mentalitatea romanului...
Ati folosit vaccinele in trecut, dar pe viitor aveti de gand?
Eu de multi ani ma vaccinez periodic...

PS - nu stiu de ce nu a intrat si pollul, nu am facut ceva bine...

Edited by Lex404, 14 March 2020 - 16:21.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, vaccinele alea cind eram mic. ;)
Racesc cit media, presupun.....
Alte probleme de sanatate (nu cred ca au treaba cu vaccinurile), cind eram adolescent: oreion si hepatita (A parca, aia usoara....)

#3
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Eu m-am vaccinat.(sanofi tetravalent parca..) Daca ma voi vaccina in viitor?! Nu stiu... depinde. Daca va fi obligatoriu, NU ma voi vaccina. Daca vaccinul va fi optional ca si pana acum, da, ma voi vaccina. Pentru cei sub 18 ani nu pot sa ma pronunt...cred ca as merge pe mana autoritatilor..

Edited by Fuserisk, 14 March 2020 - 16:18.


#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Nu m-am vaccinat niciodata. Nu am fobii sau chestii religioase... pur si simplu am omis.
Drept e ca in ultimii 9 ani am fost gripat o singura data.

Edited by dan1980_25, 14 March 2020 - 16:23.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ti-am reparat poll-ul.

Am facut in trecut cele de sezon. In noiembrie s-au facut la firma, cine dorea. Data a fost aleasa prost si n-am facut vaccinul.

Viroze respiratorii urate n-am mai facut de ani de zile, cred ca vreo 10. Cu/ fara vaccin. Dar nici nu mi-as dori una. A avut o colega o gripa foarte urata in ianuarie si numai cand ma gandesc la cati muci curg pana cand se crapa nasul, nope. Anul asta fac vaccinul Posted Image

Edited by Lex404, 14 March 2020 - 16:25.


#6
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.03.2008
In afara de cele obligatorii nu am facut niciun vaccin. Copiilor le am facut si cateva optionale..pe viitor nu stiu ce sa zic.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo de vaccinuri. In 2016 cand am plecat chelea manzului aveam pe lista cateva specifice Asiei de Sud-Est. N-am facut nici unul. Intr-un an cat am umblat teleleu pe acolo, n-am prins nimic. Am avut noroc. Dar iar, am vazut pe cineva cu Dengue si daca m-as duce data viitoare, l-as face. E oribila senzatia, numai sa vezi pe cineva e groaznic. Gripa e mic copil pe langa ce-ti face dengue (sau malaria, in primele zile).
Malarie mi s-a spus ca o sa fac oricum, eram pregatit psihologic, n-am facut. Desi am fost in zone "rosii". Nici febra tifoida, nici galbena.

#8
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
1.NU !
2.NU !

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,142
  • Înscris: 30.08.2017
In afară de vaccinurile obligatorii, nu am făcut altele. Am făcut gripă cred ca de 2 ori in 37 de ani de existență, deci n-am găsit motiv sa ma vaccinez. Băiatul meu le are pe cele obligatorii plus cel pneumococic si cel împotriva varicelei.

Dacă ar apărea vreun vaccin împotriva coronavirusului, m-as vaccina. Dacă as merge într-o țară unde se recomanda vaccinarea (gen astea exotice) m-as vaccina.

#10
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Fiecare user trebuie sa-si faca propriul topic despre coronavirus?

#11
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Stau in carantina si se plictisesc :))))

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
m-am vaccinat , mai ales ca de vreo 4-5 ani gripa a facut victime la noi. asa ca m-am speriat si m-am vaccinat. insa numai dupa ce au spus la tv ca trebuie ANUAL vaccin. inainte nici nu stiam ca trebuie...pur si simplu le-am facut pe toate alea din copilarie si atat. acum vreo 4-5 ani am vazut la tv ca era epidemie de gripa si trebuia neaparat vaccinare si m-am vaccinat.

nici astia cu televiziunile lor nu au anuntat in trecut chestiile astea. decat cand a devenit o stire au prezentat subiectul pe larg

#13
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
@karax , tu esti vaccinat cu mai multe dar nu stii

da , ma vaccinez antigripal . le am facut cand eram copil si pe toate cele obligatorii
lu bebe al meu i le am facut pe cele obligatorii , dupa e a inceput cresa si am vazut ca statea acolo 4 zile si 3 saptamani acasa ne a fost recomandata imunizare pe calea orala , niste siropuri si prafuri pe termen mai lung , lucru pe care l am facut

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Doar cele obligatorii.
Alea de gripa... poate mai incolo cand nu oi mai avea imunitate. Pana acum in afara de raceli banale si alea odata la 5-6 ani n-am avut nimic de genul.

#15
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020
Cred ca toata populatia s-a vaccinat impotriva vointei lor cand erau minori, ca asa erau vremurile pana recent prin anii 2000, te obligau sa te vaccineze cu ce rahat doreau ei sa iti bage in vena pe post de cobai, iar parintii nu indrazneau sa se opuna sa fim vaccinati de frica statului si a stigmatului public sau ca cedasera in fata propagandei care prezentau vaccinurile ca fiind ceva minunat fara de care mori garantat.
Intre timp s-a capatat o mica libertate in care statul nu te mai abuzeaza la maxim daca refuzi sa devii cobai si a ramas doar stigmatul public din partea celor ce inca sunt fericiti sa fie cobai si inca cred in propaganda ca fara vaccinuri mori garantat.

Exceptand cele facute impotriva vointei mele in perioada in care eram minor nu am facut nici un vaccin.
Voluntar nu planuiesc sa fac niciodata, nu am nevoie, nu fac... cine vrea sa fie cobai sa fie, eu nu vreau.

#16
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
alt fan oana cuzino
si cand te fute o boala din aia urata din cauza ca esti nevaccinat (vezi cazul cancerelor de col uterin) te as pune sa platesti tot tratamentul
pt ce sa cotizez eu din banii mei pt nesabuinta ta?

Edited by Ak-33, 14 March 2020 - 18:28.


#17
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View PostFuserisk, on 14 martie 2020 - 16:16, said:

Daca ma voi vaccina in viitor?! Nu stiu... depinde. Daca va fi obligatoriu, NU ma voi vaccina. Daca vaccinul va fi optional ca si pana acum, da, ma voi vaccina.
Logică beton!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Anual mor sute de persoane in Romania din cauza gripei clasice... Ce popor viteaz avem! :D Nu inteleg atunci panica cu COVIDul ...  este doar o gripa ceva mai contagioasa pana la urma. Inteleg ca majoritatea e convinsa ca e imuna la virusii gripei...

View PostLex404, on 14 martie 2020 - 16:24, said:

Ti-am reparat poll-ul.

Am facut in trecut cele de sezon. In noiembrie s-au facut la firma, cine dorea. Data a fost aleasa prost si n-am facut vaccinul.

Viroze respiratorii urate n-am mai facut de ani de zile, cred ca vreo 10. Cu/ fara vaccin. Dar nici nu mi-as dori una. A avut o colega o gripa foarte urata in ianuarie si numai cand ma gandesc la cati muci curg pana cand se crapa nasul, nope. Anul asta fac vaccinul Posted Image
Mersi.

Eu ma vaccinez antiviral anual si tot mai fac cate o forma usoara de gripa... Altii nu inteleg ce e ala vaccin antiviral si povestesc de vaccinurile din copilarie :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate