Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Solutii incalzire portabile

Tot ce era alb este roz acum,de ce?

Windows 11 + hdd vechi
 Scara lemn pe vanguri

Ce telefon sa-mi iau?

Cum circula banii intr-o economie...

ortoped foisor contact-ruptura LIA
 Gingia creste peste masea

Comutatoare si RCCB 18 mm

Despre setarile OBS Studio !

Cum reacționezi ca tata cand...
 Camera auto Zenfox T3 DUO

Identificare Jante

Amintiri din viitor: Blondele, te...

Smart mobile keeps stopping/ smar...
 

Norma de venit in cazul studentilor

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 16.03.2018
Salutari ,

Am o nelamurire, in cazul normei de venit.. Se pot aplica coeficienți de corecție in cazul studentilor, chiar daca acestia nu sunt precizati la finalul listei cu norme de venit / judet ? De exemplu in cazul meu , in Galati apar doar 3 conditii pentru corectie, nefiind specificat nimic de studenti , iar in Braila sunt 5 conditii printre care si coretie de 50% din norma de venit .. Se poate face corectia direct in DU ?

Poate a trecut cineva printr-un caz asemanator si poate sa scrie exact ce trebuie completat .

Multumesc ! Posted Image

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,145
  • Înscris: 24.02.2006
art. 69 din Codul Fiscal zice asa:

Quote

(10) Contribuabilii pot ajusta normele anuale de venit de la alin. (4) în declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice. Ajustarea normelor anuale de venit se realizează de către contribuabil prin aplicarea coeficienților de corecție publicați de către Direcțiile generale regionale ale finanțelor publice, respectiv a municipiului București, asupra normelor anuale de venit.
din ce inteleg eu, corectiile sunt decise de fiecare directie regionala in parte; daca Galatiul nu doreste sa ofere reduceri studentilor, atunci studentii care sunt si PFA in Galati trebuie sa plateasca norma intreaga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate