Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Circulatia in UE sub amenintarea COVID-19

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Acum ca ne-m ,,relaxat" imi poate spune si mie cineva informat daca dupa 15 iunie voi putea merge pana la Budapesta in scop turistic, fara sa intru in carantina in Ungaria sau la intoarcere in RO?

#38
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Astea-s ultimele stiri. Vad ca nu zice nimic de Romania.

11:55 AM - June 11: Home quarantine rules relaxed for many new countries
During today’s Operational Group press conference, Róbert Kiss, Lieutenant Colonel of the Hungarian Police Force, reported that people can now enter Hungary from the Czech Republic, Germany, Austria, Slovakia, Serbia, Slovenia and from Friday Croatia without the need for compulsory home quarantine.
Anterior, a fost o stire ca din Romania se poate tranzita Ungaria fara carantina.

http://abouthungary....res-the-latest/

Totusi de la modificarea asta din 4 iunie, n-am mai vazut alte 'relaxari' pana azi

11:20 AM - June 4: Change to border restrictions now in effect
Border restrictions will remain in force in the sense that no foreign citizen can enter Hungary due to the coronavirus pandemic (unless they hold a residency permit, address card and registration certificate), but other restrictions have been lifted.
Exceptions include business trips for nationals of certain countries (Poland, Czech Republic, South Korea, Japan, Slovakia, Germany and Austria); the entry of seasonal agricultural workers from neighboring countries; and foreign citizens to whom the Deputy Police Chief has issued a license.
Hungarian citizens who want to return to Hungary from a foreign country must undergo a medical examination and should undertake compulsory home quarantine for 14 days. People are exempt from the compulsory home quarantine if they arrive back from a business trip from Poland, the Czech Republic, Germany, Slovakia, Austria, South Korea or Japan

Edited by alecsus27, 11 June 2020 - 16:19.


#39
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Multumesc, @alecsus27, o sa urmaresc acest site daca nu zice nimic de RO inseamna ca te baga in carantina, dupa ce intri, astept sa vad ce modifica dupa 15.06.2020.

Edited by scoty, 12 June 2020 - 07:38.


#40
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am fost intre 20-24.06.2020 la Budapesta, a fost splendid ca de obicei la Budapesta, doar ca acum au scazut si preturile. Nu stiu cand vom mai putea evada avand in vedere situatia din Ro de acum!

#41
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Noi suntem la Budapesta. Cativa stropi de ploaie pe la amiaza, dar seara a fost senin. Speram ca maine ploaia macar sa intarzie daca nu o vrea sa se mute spre Romania.

#42
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

View PostdaniMMM, on 13 martie 2020 - 13:45, said:

Vezi sa nu..
Speriatii de bombe pot sta sub plapuma pana in 2021, sa fie siguri.
Pana in iunie nu cred ca se va mai stii nici de mama virusului...
Da ...https://stirileprotv.ro/stiri/politic/legea-carantinei-intarzie-va-fi-dezbatuta-si-votata-joi-in-plenul-senatului.html
Din ce in ce se "uita" mai mult Posted Image

#43
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
As dori sa fac in 2 saptamani o deplasare in Germania, cu masina.
Pana pe 1.10 era cerinta de test PCR negativ, pentru a evita carantina.
Pe site MAE apare o notificre, conform careia de la 1.10, cu test sau fara, carantina devine obligatorie.
Am cautat si alte surse de informatie, dar nu apare nicaieri aceasta noua cerinta.
Cunoaste cineva mai multe pe acest subiect?

Mai am o nelamurire, legata de cele 48h pentru test PCR. Sunt 48h de la recoltare sau de la eliberarea rezultatului?

#44
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Singura sursa sigura este ambasada. Dai un mail la ambasada Germaniei in Romania si-ti raspund la toate intrebarile.Mailul,sfatul meu, sa fie in engleza sau germana. Tot asa o sa-ti si raspunda. Daca consideri ca poti sa pleci,listezi raspunsul lor si daca te intreaba cineva ceva scoti hartia.
Ei au interdictie din Romania pe zone/judete, nu toata Romania.
Eu stiu ca trebuiesc orele respective(48-72) de la testare.

#45
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 02.11.2009
recomand si site-ul acesta
https://reopen.europa.eu/ro
selectezi tara unde vrei sa ajungi si iti ofera informatiile necesare si link-uri ale autoritatilor respective

#46
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View Postalin1974, on 05 octombrie 2020 - 10:42, said:

Eu stiu ca trebuiesc orele respective(48-72) de la testare.
Da, asa este. Ceea ce e imposibil.
Rezultatul unui test RT-PCR (la urgenta) facut in Franta joi 22.10.2020 la pranz nu a venit pana la ora asta. Daca vine pe mail diseara, maine sau poimaine deja nu mai conteaza, oricum nu mai e valabil la intrare in Germania (48h de la testare) sau Austria (72 ore de la testare). Practic, neavand test valabil, un drum din Franta trebuie facut acum non-stop, fara sa poti opri undeva sa te cazezi.
O tii intr-un tranzit 3000km de la Brest pana la Constanta.
Care ar fi solutia legala sa opresti undeva sa dormi macar o noapte, ca eu n-am gasit-o?

Edited by whoswho69, 24 October 2020 - 12:48.


#47
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Da, trebuie facut dintr-o bucata.
Noi mai avem vreo 10 zile de Franta, dar inspre Franta am ales sa dormim la Arad si imediat langa granita germano-franceza, pe langa Strasbourg.
In sens invers incercam sa repetam adica Germania, Austria si Ungaria le vom face intr-o singura zi.



#48
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
La mine s-a rezolvat pozitiv, au venit pana la urma rezultatele testelor, dupa aproximativ 51 de ore de la recoltare, deci oricum nu mai erau valabile. Nu a intrebat nimeni nimic la trecerea din Franta in Germania, nici in Munchen la hotel.

Edited by whoswho69, 24 October 2020 - 21:07.


#49
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
Trecut de Austria si Ungaria fluierand, n-a intrebat nimeni nimic. Prima oprire: in container la Nadlac, in compania DSP, unde s-au completat declaratiile si s-a dat termen de 24 ore de intrat in autoizolare la locatia declarata.

Edited by whoswho69, 25 October 2020 - 20:03.


#50
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
<whoswho69>, la care dintre punctele de trecere a frontierei va referiti?
Nadlac I sau Nadlac II?


#51
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
La Multi Ani! pe 04.02,2021, ma vacinez sper ca dupa a doua doza sa nu mai am probleme la iesirea din tara!

#52
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
@ scoty si vaccinul are un termen si depinde cand pleci in vacanta sa nu fie cazul sa te vaccinezi si a doua oara dupa 6 sau 8 luni de la prima vaccinare

#53
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007
Asa o fi , insa (parerea mea) nu cred ca grecii vor zice unuia care s-a vaccinat in martie ca in septembrie ii trebuie un vaccin nou.

#54
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 02.12.2006
Nu stim, dar de unde garantia ca nu va fi necesar si un test PCR sau alta inventie, pasaport, alt document.
Cred ca vaccinul nu va aduce normalitatea antepandemica in privinta libertatii calatoriilor.
Sper sa ma insel, de fapt doresc sa ma insel.

Dan

Edited by digo, 23 January 2021 - 04:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate