Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Retrocedare teren prin procedura Ordinul Prefectului

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008
Bună seara, va rog puțin ajutor cu niste nelămuriri sau sfaturi care sunt mai mult decât binevenite. O sa fie un mesaj mai lung că sa va pot explica ce sa întâmplat. Am achiziționat un teren intravilan cu casa în cf și suprafata de 1475 mp și așteptând intabularea dreptului de proprietate timp de 2 luni, azi notarul îmi spune că a primit respingere pentru că după cum spune dansa că din acel teren in jur de 500 mp a fost luat de stat. Acum notarul trebuie să facă rectificare și eu o sa am o suprafață mai mică, cea ce este aberant pentru că eu nu am nici o vina. Notarul spune că eu pot recupera terenul prin procedura Ordinul Prefectului, dar am vorbit cu băiatul de la primarie de la cadastru și a spus că nu este posibil deoarece casa nu exista fizic in teren adică este cazuta la pământ. Puteți să mă sfătuiți ce este de facut.?

Mulțumesc frumos!


#2
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Cunosc speta asta , si nu cred ca cineva te va ajuta pe net . Este extrem de greu de rezolvat , costa bani , timp si trebuie sa gasesti persoana care sa stie procedurile , de preferat din sistem . Notarii sint praf la chestiile astea . Nu te baza pe ei .

#3
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008

View Post3matrix, on 11 martie 2020 - 19:35, said:

Cunosc speta asta , si nu cred ca cineva te va ajuta pe net . Este extrem de greu de rezolvat , costa bani , timp si trebuie sa gasesti persoana care sa stie procedurile , de preferat din sistem . Notarii sint praf la chestiile astea . Nu te baza pe ei .

Vreau să mă lămuresc daca soluția propusă de băiatul de la cadastru este unica soluție, adică soluția propusă de el este că trebuie să am casa în picioare, sau există și alta soluție.

Mulțumesc!

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postg_aly, on 11 martie 2020 - 19:59, said:



Vreau să mă lămuresc daca soluția propusă de băiatul de la cadastru este unica soluție, adică soluția propusă de el este că trebuie să am casa ĂŽn picioare, sau există și alta soluție.

Mulțumesc!

    Depinde ce scrie in cadastru.
    Nu conteaza daca este casa in picioare ori nu.
    Daca a fost demolata cu documente atunci nu mai e.
    Daca a cazut singura e alta problema. Are nevoie de reparatii.

#5
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008

View Postcspot, on 12 martie 2020 - 06:50, said:



    Depinde ce scrie in cadastru.
    Nu conteaza daca este casa in picioare ori nu.
    Daca a fost demolata cu documente atunci nu mai e.
    Daca a cazut singura e alta problema. Are nevoie de reparatii.

Casa a căzut singura nu a fost demolată și în cadastru figureaza.

#6
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Intrebare ! Cum a afcut notarul ala actele daca nu exista casa ? Se mai platea impozit pe ea ???

#7
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008

View Post3matrix, on 12 martie 2020 - 18:51, said:

Intrebare ! Cum a afcut notarul ala actele daca nu exista casa ? Se mai platea impozit pe ea ???

Notarul a primit cf-ul in care figurează casa și terenul de 1475 mp, un certificat fiscal Ăźn care figurează la fel casa și terenul aferent și un certificat energetic. Se plătește impozit și pe casa și pe teren.

Edited by g_aly, 12 March 2020 - 20:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate