Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bragadiru

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
brdan18

brdan18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 01.12.2011
Salutare,

Intentionez sa achizitionez (prin credit) o casa in Bragadiru si am zis sa ma documentez un pic inainte.
Ma intereseaza cazele (cele din proximitatea Sos. Alexandriei) construite de un dezvoltator (cele de genul trenulet, una langa cealalta) si as vrea parerea voastra.

Ce ma intereseaza in principal este:
- cat de bine sunt construite acele case din ansamblurile rezidentiale ? (nu as vrea sa imi ploua in casa)
- vad in anunturi ca toate casele au canalizare, exista canalizare in Bragadiru ? sau prin canalizare se intelege fosa ?

Din ce am citit prin postari mai vechi am inteles ca ar fi foarte mult praf, nu sunt foarte multe magazine, "depinzi de masina" , dar ma gandesc ca situatia s-a mai schimbat.

Daca cunoasteti existenta altor probleme sau ati intampinat alte dificultati, as fi bucuros sa le impartasiti aici.

Edited by brdan18, 11 March 2020 - 17:33.


#2
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Nici macar asta nu poti face ? https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Este plin de magazine , este curat , este ok . Tu trebuie sa vezi ce cumperi .

#3
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 3matrix, on 11 martie 2020 - 17:41, said:

Nici macar asta nu poti face ? https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Este plin de magazine , este curat , este ok . Tu trebuie sa vezi ce cumperi .

Din Bragadiru esti dom` sef ?

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
Vezi numai sa nu fie construite pe magistrala de apa cea de aproape 2M diametru.cunosc multe cazuri prin floresti cluj.unuia din asta i s-a stricat garnitura tevii si-a puscat apa.din casa pasea direct in craterul format

Am intilnit si ,,cu canalizare,, la bloc.surpriza a aparut cand s-a umplut fosa facuta sub el.la noi se poate orice.idei sa ai

#5
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 dalu364, on 11 martie 2020 - 17:49, said:


Din Bragadiru esti dom` sef ?
Din Romania garantat .

#6
Imobiliarii

Imobiliarii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 26.08.2018
Nu are cum sa-ti raspunda nimeni decat in termen general :D Daca nu vrei sa ploua ... te duci la o vizitare fix dupa ploaie ... ceri sa vezi si podul (verifici si izolatia ... daca este, instalatia electrica cam cum e "Aruncata" pe acolo ) :) In interior te uiti dupa finisaje ... daca vezi multe urme la peretii de rigips, adica finisate oribil, daca gresia faianta e pusa stramb ...decalata etc ... Iti cam dai seama ce materiale s-au folosit :D Pe exterior la fel ... la finisaj fara urme ... colturi/geamuri :D Daca e invelita cu tabla si nu are vreun certificat ...poate ai noroc sa gasesti pe undeva o mostra sau sa o testezi :D Multe sunt facaturi vandute ca LINDAB :)) Du-te cu cineva care se pricepe :D

#7
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Ai inteles, bine. Da, este mult praf, iar canalizarea dupa fiecare ploaie refuleaza si 2-3 zile pana o trag cu vidanja, este nefunctionala, eu vb de cartierul independentei,(haliu), intradevar depinzi de masina, magazine sunt  , sunt si intreruperi de curent si cand apare o avarie dureaza cam 6-10 ore pana la repunerea in functiune.
Casele insiruite, ar trebui sa aibe pereti despartitori intre apartamente bine izolati, altfel, auzi vecini si cand trag apa. in rest, mai documenteaza-te, vezi daca ai apa curenta si strada asfaltata, actualul primar, nu prea are chef sa investeasca in zonele nou construite, pe motiv ca majoritatea nu isi schimba CI, sa-l poata vota.

#8
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 romulus69ro, on 11 martie 2020 - 18:26, said:

Ai inteles, bine. Da, este mult praf, iar canalizarea dupa fiecare ploaie refuleaza si 2-3 zile pana o trag cu vidanja, este nefunctionala, eu vb de cartierul independentei,(haliu), intradevar depinzi de masina, magazine sunt  , sunt si intreruperi de curent si cand apare o avarie dureaza cam 6-10 ore pana la repunerea in functiune.
.....

Haliu ??? Pai ziceti asa , ca stricati numele orasului Bragadiru cu infectia aia , ca asta este acolo . Nimic civilizat , conditii de occident acum mai bine 100 de ani , lume " slaba " .... Fugiti .
Bonus , un teren infestat cu produse petroliere , si fost cimitir de darimaturi si bucati omenesti in 77 .....

#9
KanezuY

KanezuY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 21.12.2016
Asteaptă sa vina criza, dupa cumperi mai ieftin case

#10
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016
Sfaturi:

1. Intreaba ce experienta/vechime are constructorul, daca muncitorii sunt calificati si daca au carte de munca.
2. Solicita poze cu toate etapele constructiei. In special, solicita poze cu instalatiile inainte de turnarea sapei, am vazut intr-un santier cum au turnat sapa fara sa prinda tevile...
3. Intreaba daca pe fazele de instalatii a existat vreun control de la ISC.
4. NU CUMPARA FARA SA APELEZI LA UN INGINER/DIRIGINTE CARE SA TE CONSULTE!!! Cu exceptia blocurilor de sute de apartamente facute de dezvoltatori mari, nu cumpara nimic fara o parere avizata! Nu te lasa pacalit de o lavabila si o faianta curata!
5. Intreaba ce garantie primesti si daca exista un cont pentru garantie de buna executie.
Astea ar fi baza, daca observi ca nu exista transparenta maxima si sunt intrebari/solicitari care iti sunt refuzate, mergi mai departe!

#11
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 tifrazvan, on 12 martie 2020 - 17:48, said:

Sfaturi:

1. Intreaba ce experienta/vechime are constructorul, daca muncitorii sunt calificati si daca au carte de munca.
2. Solicita poze cu toate etapele constructiei. In special, solicita poze cu instalatiile inainte de turnarea sapei, am vazut intr-un santier cum au turnat sapa fara sa prinda tevile...
3. Intreaba daca pe fazele de instalatii a existat vreun control de la ISC.
4. NU CUMPARA FARA SA APELEZI LA UN INGINER/DIRIGINTE CARE SA TE CONSULTE!!! Cu exceptia blocurilor de sute de apartamente facute de dezvoltatori mari, nu cumpara nimic fara o parere avizata! Nu te lasa pacalit de o lavabila si o faianta curata!
5. Intreaba ce garantie primesti si daca exista un cont pentru garantie de buna executie.
Astea ar fi baza, daca observi ca nu exista transparenta maxima si sunt intrebari/solicitari care iti sunt refuzate, mergi mai departe!
1. Intreaba asta , si poate te scoate din santier
2. Asa si ??? Poate nu a fost nevoie
3. Se fac acum obligatoriu
4...
5.... Clar te va da afara ....

#12
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016
1. Eu fac asta fara sa imi solicite nimeni.
2. Cum sa nu prinzi tevile???? Au turnat sapa cu o zi mai devreme decat trebuia si instalatorul nu a apucat sa faca prinderile.
3. Nu sunt obligatorii faze determinante la instalatii, sunt o gramada de proiecte cu control doar la rezistenta si atat (ma refer la case)
4. Cand cumperi o masina sh, nu ii faci o verificare la un mecanic?
5. Daca te da afara, mergi mai departe. Normal e sa iti explice ce garantie ai si ce acopera.

Multi trateaza achizitia unei case superficial, ca si cum ar lua un tricou, daca il prinzi la reducere e perfect. Apoi apar probleme.

Voi face un topic cu o lista de intrebari/aspecte importante pentru toti cei interesati de achizitia unei case.

#13
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
O mulțime de oameni "importanti" au case in bragadiru, inclusiv in haliu.
Putem începe cu ciordache!

#14
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Frumos in Bragadiru, mai poftiți! https://stirileprotv...e-serioasa.html

#15
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Sincer, nu-mi dau seama cum atatia oameni si-au construit/cumparat case in Bragadiru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate