Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Radio pentru situatii de urgenta

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@Augustus1978 FRS-ul, ca si GMRS, nu este legal in Romania, iar daca nu ma crezi cauta in TNABF de aici pe la 462,000MHz - 463,000MHz, sa vezi pe cine ai deranja.
Iar tu nu esti responsabil pentru cu ce putere emite cineva pe care il receptionezi, tu platesti amenda de la 5.000 lei la 60.000 lei, sau, în cazul unor încălcări repetate,  amendă în cuantum de până la 100.000 lei pentru ceea ce emiti tu si unde emiti. Vezi OUG 111 din 2001.
Si "bineinteles" ca ANCOM-ul nu monitorizeaza 24/24h, datele de aici sunt scoate in functie de numerele de la loto 6 din 49. Iar lista nu e completa.

#56
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Astia's viteji din aia care cand sunt prinsi/amendati incep cu de din astea + vreo doua petitii online:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1DtytkVZxeQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View Postdexterash, on 12 martie 2020 - 12:13, said:

Tu crezi ca sta careva sa te caute in teren? Bai baiete, ce naivi sunteti - sistemele astea sunt automate, exista statii de receptie puse peste tot, iar triangulatia si restul se fac software.
A, ca nu au dat amenzi? Au dat, pentru CB mai mult. Altfel, stiu si ei cu ce idioti increzuti au de'a face... Probabil ii mai scutura din cand in cand, ca sa nu se plictiseasca de prostia lor.


Imi si inchipui: "Costele, hai sa ne mutam pe 433.452, ca sa nu ne prinda astia"...
Sa vad si eu statiile astea minune pe care nici 'Merica nu le are. OK sa zicem ca exista si fiecare milimetru patrat din Romania e monitorizat pe cateva zeci de mii de frecvente. Aparatul oricum are nevoie de cateva minute sau zeci de minute sa stabileasca locatia. OK daca ai o statie fixa. Sia asa ii stabileste locatia cu o eroare circulara de cateva sute de metri. Apoi ai nevoie de agenti pe teren sa o caute efectiv. De ce in Cold War agentii foloseau radio, ca nu era internet si nu erau prinsi?  Ca nu e fezabil
Daca vrei sa comunici cu cineva poti avea un protocol - 5 minute pe o frecventa, 5 pe alta si tot asa - fara sa ii zici hai sa trecem pe XYZ.
Uite aici tehnologie - statiile radio se pot seta sa emta pe o frecventa si sa receptioneze pe alta. Ei m-au prins pe 400 Mhz si ma asculta, dar COSTEL zice hai sa trecem pe 433.452 pe alta frecventa., si m-au pierdut. Sau si mai simplu - trec pe digital si criptez convorbirea. Numai Costel o intelege - nu au decat sa intercepteze ca nu imi pasa.

#58
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Se monitorizeaza spectrul radio intregral simultan, nu sta nimeni cu o casca la ureche si sa dea de buton: 433.452 apoi 433.453 . Se folosesc SDR-uri si exista echipamente suficient de mici ca sa monitorizezi pana la zeci de GHZ, uite un exemplu gasit rapid de nenea google.
Dar daca vrei ceva mai accesibil gasesti cu 2-3 sute de euro echipament poti sa receptionezi zeci de MHz. Vezi aici cum arata spectru radio pana la 29MHz receptionat undeva prin Olanda, ai si o poza cu echipamentul folosit. Nu uita sa dai si un zoom acolo pe whaterfall.
Nu intereseaza pe nimeni ce emiti si ca criptezi informatia, ci doar ca emiti unde nu ai voie; schimbi frecventa, dar locatia este aceeasi; schimbi locatia, dar semnatura statiei radio e aceeasi.

Edited by vestale, 05 May 2020 - 15:50.


#59
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Interesant. Dupa cate stiu eu, semnatura statiei nu contine nici un indicativ, decat daca vrei asta intentionat. In rest, daca statia in sine chiar are o "semnatura" individuala, atata timp cat nu e registrata pe nici un nume...spor la cautat. Bineinteles ca, daca locatia e fixa, se localizeaza emitatorul cu relativa usurinta, mai ales daca emiti non stop. Insa daca esti "mobil"...localizeaza ei ceva..dar degeaba.

Oare ce raza de bataie au sistemele de monitorizare? Probabil destul de restransa. Am vazut harta...sunt multe. Dar mai sunt totusi si zone (rurale, paduri, etc...) unde nu sunt antene.

Edited by chris_dvb, 07 May 2020 - 10:03.


#60
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Densitatea mare e pentru localizare precisa, nu pentru "raza de bataie" (ce naiba o fi insemnand si aia, in limbaj profi).

Edited by dexterash, 07 May 2020 - 11:53.


#61
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Postchris_dvb, on 07 mai 2020 - 09:59, said:

Interesant. Dupa cate stiu eu, semnatura statiei nu contine nici un indicativ, decat daca vrei asta intentionat. In rest, daca statia in sine chiar are o "semnatura" individuala, atata timp cat nu e registrata pe nici un nume...spor la cautat. Bineinteles ca, daca locatia e fixa, se localizeaza emitatorul cu relativa usurinta, mai ales daca emiti non stop. Insa daca esti "mobil"...localizeaza ei ceva..dar degeaba.
Teoretic nici amprentele tale digitale nu sunt in baza de date de la politie, sau poate da, daca ai pasaport biometric sau i-ai mai vizitat. Dar daca le ridica din 2 locuri diferite, isi dau seama ca sunt de la aceeasi persoana. Daca esti in raza de suspecti le iau si te identifica.
Asemanator e si cu statiile emisie-receptie, emiti de aici, emiti de acolo, cu aceeasi statie, in al treilea loc s-ar putea sa trimita ceva masini si baieti pe teren sa te si prinda.

Edited by vestale, 07 May 2020 - 12:24.


#62
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
In al treilea loc te prinde doar daca poate anticipa unde te vei afla la acel moment...intram in paranormal. Mda..

In principiu ai dreptate, asa este. Dar cum ramane cu zonele nemonitorizate? Asa zisele pete albe... acolo, probabil se va aplica localizarea prin triangulare...ma gandesc. Si asta depinde si de zona de acoperire a statiilor de monitorizare. Si anume cat de sensibile sunt. Asa imi inchipui eu...poate ma insel.

#63
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Nu e paranormal, ci James Bond. Transmiti 3 secunde si ai plecat, schimbi frecventa, emiti dupa din alta parte, dar nici o data nici acelasi punct sau zona. Adica care e si aplicabilitatea practica/scenariul?
Triangulatie aplica oricum pentru localizarea semnalului, folosind statii fixe si mobile, si apoi trec la cele portabile.
Nu conteaza doar sensibilitatea statiilor la receptie, ci si puterea si antena emitatorului/perturbatorului.

#64
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Da ok. Eu nu ma refeream la un astfel de scenariu James Bond. Asa ceva nu cred ca ar face nimeni...ce rost are?

Nu... eu ma refeream la faptul ca, o statie de radioamator mobila se poate folosi in miscare, pe un traseu anume.. ca si o statie CB dealtfel. Atunci devine imposibila localizarea in timp real.

Sa nu zic "imposibila", e posibila localizarea, dar eforturi majore...aproape ca-n filme. Masini si oameni pe teren... gramada. Mai ales daca e vorba de frecventele PMR 446, unde nu deranjezi nimic. Dar na, nu se stie niciodata...

Edited by chris_dvb, 08 May 2020 - 11:59.


#65
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Apesi pe PTT cat crezi ca dureaza pana ajung undele emise pana la antenele receptoarelor de banda larga si sunt afisate si inregistrate?
Receptionezi din 3-4 statii si deja stii si zona si pe unde se misca, daca e pe un drum intre localitati e si mai simplu, stii unde sa il astepti.
Era vorba de emise in afara benzilor alocate si/sau cu puteri nereglementate, inclusiv cu interferente din 446MHz.
Deranjezi unde nu trebuie si eforturile nu sunt deloc majore, pentru ca unii platesc sute/mii de euro pe frecventele inchiriate.

#66
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Da..asa este. Ai dreptate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate