Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Radio pentru situatii de urgenta

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Flat, on 11 martie 2020 - 12:02, said:

acum se vor vedea utilitatile TVR si Radio Romania, singurele care mai emit terestru
Cand e dezastru, e cum ii spune numele, si unde-s releele.

#38
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
dPMR-ul te auzi doar in simplex si comunici doar intre statiile, dar cati sunteti in cei 10km cu statii compatibile si cu puteri ilegale?
Nu e Garcea, ci ANCOM-ul. Cei de acolo stiu si verifica si statiile care emit in PMR si nu respecta puterea, dar si cele LPD433 si atat e standarul de 10mW.
Nu stiu care piloti ii asculti tu, dar comunicatiile in acel domeniu sunt modulate in amplitudine si nu tine de pasul tau de frecventa. Parapantistii mai folosesc statii cu FM.
Iar in CB puterea legala este de 4W. Comunicatiile pana in Germania se fac cand sunt propagarii exceptionale, momente in care undele sunt reflectate de ionosfera.
Iar ca si documente de citit: https://www.ancom.ro...B_RED_ro_V2.pdf respectiv https://www.ancom.ro...6_RED_ro_V2.pdf

Edited by vestale, 11 March 2020 - 16:10.


#39
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 vestale, on 11 martie 2020 - 15:59, said:

dPMR-ul te auzi doar in simplex si comunici doar intre statiile, dar cati sunteti in cei 10km cu statii compatibile si cu puteri ilegale?
Nu e Garcea, ci ANCOM-ul. Cei de acolo stiu si verifica si statiile care emit in PMR si nu respecta puterea, dar si cele LPD433 si atat e standarul de 10mW.
Nu stiu care piloti ii asculti tu, dar comunicatiile in acel domeniu sunt modulate in amplitudine si nu tine de pasul tau de frecventa. Parapantistii mai folosesc statii cu FM.
Iar in CB puterea legala este de 4W. Comunicatiile pana in Germania se fac cand sunt propagarii exceptionale, momente in care undele sunt reflectate de ionosfera.
Iar ca si documente de citit: https://www.ancom.ro...B_RED_ro_V2.pdf respectiv https://www.ancom.ro...6_RED_ro_V2.pdf
Hai sa eliminam negativitatea. ANCOM ha, ha. Bugetari platiti gras sa frece menta. O gramada au CB de 24-50W pe bascula. Cu 4W in cele mai ideale dintre ideale conditii mai mult de 20-30Km nu scoti. Si atunci de la deal la vale.
Nici in US unde sunt extrem de sensibili cand incalci regulile radio genul asta de legi nu sunt enforced. Si acolo tot a 20 casa are transmitator radio, cam toate basculantele si mult mai multi au in masina. Ce sa vorbesc - pana si femeile de servici aveau. La supermarket o gramada de angajati - si nu aia cu securitatea. Un singur caz stiu de unul ce a primit o amenda de la FCC ca a folosit frecvente marine pe uscat (dar a fost ceva grav amplificator de 150W nu un ca*cat de 4 sau 5W) si a fost a doua abatere (la prima nu i-au facut nimic). A primit 2000$ amenda no biggy
In plus daca esti prudent nu te prinde nimeni. Si spun la toata lumea cum ca se sa stie.
Daca esti in miscare e OK pentru ca aria variaza. Daca transmiti de pe loc - limiteaza-te la 10-20 minute maxim si schimba frecventa.
Ce se intampla.? Sa zicem ca emiti pe o frecventa interzisa. In primul rand sute de frecvente zac nefolosite si nimeni nu e pe ele, deci nimeni nu o sa o intercepteze. Daca totusi e interceptata, trebuie sa se dea alarma la alte statii sa te intercepteze si ele. Asta dureaza zeci de minute daca cineva chiar o sa dea alarma. Daca nu iti tradezi locatia in convorbire e OK.
Acum sa zicem ca te-au interceptat de la mai multe statii - trebuie sa faca triangulatia - asta dureaza inca cateva zeci de minute. Dar si asa pot sa te localizeze intr-un cerc de 2-10 km depinde de echipamentul folosit si de talentul lor. Ai plecat de pe frecventa aia. In mod normal in conditii reale le trebuie ore pana cand o statie si locatia aproximativa este detectata. Nimeni nu e atat de prost sa stea mult pe aceiasi frecventa.
Acum despre putere - sa vad cum poate cineva doar pe baza unei convorbiri pe un canal legal sa zica ca vine dintr-o sursa mai puternica decat cele autorizate.

Edited by Augustus1978, 11 March 2020 - 19:31.


#40
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru ca trebuie sa se auda si altii intre ei, sunt frecvente libere, adica e dreptul tuturor, exista acele limitari de putere si de antene, in legislatie. Pe colegul cu 45W nu il ajuta cu nimic puterea aia, daca cel care il aude de la 15km are doar 4W putere.
In Statele Unite ale Americei, unde exista GMRS , unde dai banul primesti licenta pe frecventa. Poate ne zici si ce acoperire aveauu pe GSM acolo in comparatie cu Europa. Iar cei de la supermarket au frecvente comerciale, inchiariate de la FCC. Iar daca tu stii de un singur caz, asta nu inseamna ca nu exista si altele, la fel cum si in Romania.

Revenind la Romania, incurajarea nerespectarii legislatiei din Romania, cred ca nu e permisa de Softpedia.

Tu sa te bazezi in continuare ca au nevoie de zeci de minute cei de la ANCOM sa localizeze cand emiti in frecvente unde nu ai voie. Asta cand ei monitorizeaza INTREG spectrul radio din statii fixe amplasate pe intreg teritoriul Romaniei si bineinteles ca sunt mai multe in zonele urbana.
Faptul ca pe o frecventa nu receptionezi ceva, asta nu inseamna ca nu e folosita si iti da tie dreptul sa emiti.
Fiecare statie emisie-receptie are o "semnatura/amprenta" unica in spectru, pe baza careia se face identificarea ei.
Tot pentru citire sa vezi si amenzile care le risti: https://www.ancom.ro...aplicabile_5561 , dar depinde unde te incadreaza.  Si vezi ca statiile emisie mai au si ceva armonici la emisie, nu doar frecventa principala, cea care o ai afisata pe ecran.

#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Augustus1978, on 11 martie 2020 - 19:29, said:

Acum sa zicem ca te-au interceptat de la mai multe statii - trebuie sa faca triangulatia - asta dureaza inca cateva zeci de minute. Dar si asa pot sa te localizeze intr-un cerc de 2-10 km depinde de echipamentul folosit si de talentul lor.
Tu crezi ca sta careva sa te caute in teren? Bai baiete, ce naivi sunteti - sistemele astea sunt automate, exista statii de receptie puse peste tot, iar triangulatia si restul se fac software.
A, ca nu au dat amenzi? Au dat, pentru CB mai mult. Altfel, stiu si ei cu ce idioti increzuti au de'a face... Probabil ii mai scutura din cand in cand, ca sa nu se plictiseasca de prostia lor.

 Augustus1978, on 11 martie 2020 - 19:29, said:

Nimeni nu e atat de prost sa stea mult pe aceiasi frecventa.
Imi si inchipui: "Costele, hai sa ne mutam pe 433.452, ca sa nu ne prinda astia"...

#42
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Se bat campii la greu, fix despre situatii de urgenta.

Imi si imaginez scena: Te scot aia de sub daramaturile blocului si te asteapta reprezentantul ANCOM-ului cu amenda ca ai depasit x Watti...

#43
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
@FreeThinker Serviciile de urgenta in Romania folosesc TETRA, mult succes sa accesezi aceea retea mai ales in dupa un cutremur, dar chiar si in timpuri obisnuite, ca simplu cetatean.

Edited by vestale, 12 March 2020 - 13:24.


#44
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Am vrut sa spun ca in caz de urgenta ANCOM-ul e ultima grija. Si initiatorul exact asta cauta: ceva pentru caz de urgenta.

#45
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Initiatorul a primit cateva linkuri la produse destul de interesante, cu panouri solare si receptie ok.
In principiu RRA prin emitatoarele pe undele medii asigura o acoperire nationala foarte buna a teritoriului. Exista si posturi comerciale cu acoperirea nationala buna, precum Trinitas sau Europa FM, dar sunt bazete pe multe emitatoare locale, care e posibil in situatii de urgenta sa nu functioneze.
Atentie: TVR-ul emite terestru doar digital, pe DVB-T2.

Dar de aici la dirijat barjele in portul Drobeta si emis pe frecvente pe care nu se aude nimic e un pic diferenta.

Bineinteles ca solutia e ultimul cuvant din numele sectiunii acesteia din forum, cu echipamentele corespunzatoare. Dar e greu ca trebuie invatat, inscris/ajuns/promovat un examen si respectat un regulament.

#46
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Situații de urgență în România are un tabel de frecvente a câte 100kw fiecare.
93.1/97.2/104.4/106.0
....
In caz de hazarde Costila face din 104.1 .. 104.4
Novaci de la 92.9... 93.1
... Reșița de la 105.6...106
Și Iași 96.3 ... 97.2
In timpul emisiilor de urgență grad înalt pe teritoriul acestor frecvente și cele învecinate la +  (-) 100khz nu va mai emite Nimeni.

Vedeți că există o eliptica... Transilvania.

#47
Old_sailor

Old_sailor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2016

 YOUR_GOD, on 11 martie 2020 - 11:39, said:

Un radio cu baterii este totusi mult mai util. Intinsesem si eu fire in toata curtea, incercand sa prind o anumita frecventa...


Am avut eu. 10 benzi. Bateria tinea, daca ascultam pe casti, o luna.


Salutare
am eu un Sony ICF-SW 7600 G il foloseasm cand navigam Posted Image are venerabila varsta aprox 25 de ani

#48
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Esti invitat pe unul din topicele lui Djl cu poze si detalii. :)

#49
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

 Old_sailor, on 23 martie 2020 - 12:21, said:

Salutare
am eu un Sony ICF-SW 7600 G il foloseasm cand navigam Posted Image are venerabila varsta aprox 25 de ani
Inseamna ca il ai de nou , in 1994 a aparut pe piata si a costat aproximativ 300 DM , un aparat excelent .

#50
Old_sailor

Old_sailor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2016

 ldpe, on 24 martie 2020 - 10:59, said:

Inseamna ca il ai de nou , in 1994 a aparut pe piata si a costat aproximativ 300 DM , un aparat excelent .

Salut,

Da il am de nou, cred ca l-am luat cu 220 US prin '95 sau '96 nu mai sunt sigur.
Exista o varianta mai scumpa ICF-SW77 cu ecran mai mare si mai multe comenzi , insa in acel moment nu era in stoc in Anvers,
Super receptor ! l-am hartanit in toate voiajele, il cuplam la antenele navei pt p mai buna receptie.

#51
Old_sailor

Old_sailor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2016

 ldpe, on 24 martie 2020 - 10:59, said:

Inseamna ca il ai de nou , in 1994 a aparut pe piata si a costat aproximativ 300 DM , un aparat excelent .

Review pt ICF-SW7600 G in link

http://www.mwcircle....rec_sw7600g.htm

#52
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt bijuteri astfel de aparate , scumpe au fost si la cumparare si acum la revanzare , aceasta denota ca au o calitate si fiabilitate excelenta .
Tecsun cu modelul 880 e ok la pret/calitate
Sangean ats 909x
Unul ca al tau l-am vazut intr-o consignatie , cred ca prin 99-2000, avea pret mare dar mi-a placut, pana am venit acasa sa ma uit ce stie si m-am reantors adio ...si acum imi pare rau ca nu l-am luat din prima, era argintiu, cutie, casti, alimentator . Am gasit unul pe okazii , spune ca e nou dar 1500 - ma voi multumi cu un Tecsun si ii lipesc o hartie "it's a Sony "
Posted Image, asta asa, pentru confort psihologic . Dar posibil daca il voi desface (sigur) sa fie plin de componente Sony in interior .

Edited by ldpe, 25 March 2020 - 19:00.


#53
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 06.09.2004
Sangean ats 909x am avut eu acum multi ani. L-am vandut dupa cativa ani, pentru ca nu il mai foloseam. Foarte bun!

#54
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 vestale, on 12 martie 2020 - 12:04, said:

In Statele Unite ale Americei, unde exista GMRS ,
Pe GMRS anumite frecvente se suprapun cu FRS (family radio service - da au asa ceva). Diferenta este ce pe FRS esti limitat intre 0.5-2W depinde de frecventa pe GMRS mergi intre 5-50W.
Acum intrebare de 1 milion de $: interceptezi o convorbire pe 462.5500 (canal FRS si GMRS) De unde stii ca vine de la un transmitator de 2w (FRS) sau de pana la 50W (GMRS) care necesita licenta? (cca 70 $ pe 10 ani no biggy). Respectivul nu da nici un indiciu cu privire la statie, locatie si putere. Ca de zice locatia poti afla distanta si implicit poti sa ghicesti puterea.
ANCOM-ul nu monitorizeza imic. Si daca o fac nu pot peste tot. Sunt in cheile Ordancusii si vorbesc cu cineva. Chiar la 5 W ma indoiesc ca merge mai mult de 5-10 km. Cate statii de monitorizare are acolo ANCOM-ul??? Daca chiar au au poate in marile orase si cam atat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate