Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Windows 10 Enterprise LTSC!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Salutare,

M-ar interesa mai multe detalii despre aceasta versiune de la cei care il folosesc sau l-au folosit in trecut, pareri, performanta, daca merita.

Am primit o licenta cadou de la o firma si as vrea sa-l incerc pe un laptop strict pentru productivitate si mai putin pentru jocuri.

Am folosit pana acum doar Windows 10 Pro si multi imi recomanda sa trec pe LTSC daca vreau performanta si fara bloatware.

Astept parerile voastre, dar va rog doar cei care l-au folosit, il folosesc si cei care stiu cu ce se "mananca" acest LTSC.

#2
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
greu cu gogalitu' :)

https://techcommunit...sed/ba-p/293181

bafta la citit.

#3
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,120
  • Înscris: 21.05.2019
merge perfect!!! Sunt foarte multumit de el!

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ce problema de performanta aveai cu Pro de crezi ca o rezolvi doar instaland varianta asta?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Folosindu-l pentru productivitate cu un Adobe Premiere 2018 sau mai nou (sau orice care se foloseste de decoderul Dolby al sistemului daca vei lucra cu fisiere care au asa ceva) vei avea o problema cu sunetul, intrucat chiar daca LTSC-ul contine Media Feature Pack, ii lipseste decoderul dolby.
Mai exact, lipseste DolbyDecMFT.dll iar Adobe a renuntat la suportul pentru Dolby : Dolby Audio Decoder missing after Premiere CC 2018 (V12) update
Problema care se poate rezolva imprumutand si inregistrand fisierele respective de pe o versiune compatibila de Win 10 Pro de exemplu, (17763.348 / 1809v2).
Alta ar fi lipsa Store-ului .. dar .. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 10 March 2020 - 23:04.


#6
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015

View PostVipeR85, on 10 martie 2020 - 22:34, said:

greu cu gogalitu' Posted Image

https://techcommunit...sed/ba-p/293181

bafta la citit.

Greu cu cititul din ce am scris, stiu, greu. AM si specificat la final: Astept parerile voastre, dar va rog doar cei care l-au folosit, il folosesc si cei care stiu cu ce se "mananca" acest LTSC. Intentionat pentru ca stiam ca apare unul "Gica Contra" deci puteam sa jur chiar vorbeam cu un prieten si nu m-a crezut. Mereu aceasi dilema. 3 useri cu capul pe umeri isi spun parerea asa cum am cerut, unul mereu e mai cu mot cu "Google". "Prietene" am nevoie de sfaturi, pareri de aici nu de pe Google, care e problema? Ai auzit de scroll and move on?

View Postdani.user, on 10 martie 2020 - 22:46, said:

Ce problema de performanta aveai cu Pro de crezi ca o rezolvi doar instaland varianta asta?

Pai aia e problema ca nu prea aveam performante, din ce am inteles cu LTSC nu ai bloatware si alte resturi inutile ce manaca resurse aiurea. Maine testez in forta, plus ca am primit cadou licenta, tinand cont ca Microsoft nu ofera la "consumeri"

View PostMembruAnonim, on 10 martie 2020 - 22:59, said:

Folosindu-l pentru productivitate cu un Adobe Premiere 2018 sau mai nou (sau orice care se foloseste de decoderul Dolby al sistemului daca vei lucra cu fisiere care au asa ceva) vei avea o problema cu sunetul, intrucat chiar daca LTSC-ul contine Media Feature Pack, ii lipseste decoderul dolby.
Mai exact, lipseste DolbyDecMFT.dll iar Adobe a renuntat la suportul pentru Dolby : Dolby Audio Decoder missing after Premiere CC 2018 (V12) update
Problema care se poate rezolva imprumutand si inregistrand fisierele respective de pe o versiune compatibila de Win 10 Pro de exemplu, (17763.348 / 1809v2).
Alta ar fi lipsa Store-ului .. dar .. Posted Image

Nu folosesc Adobe Premiere, doar Photoshop si Media Encoder, in rest DaVinci Resolve pentru editare. Iar cu Store-ul am inteles ca sunt solutii sa fie instalat chiar si pe LTSC.

Edited by ExclusiveSP, 10 March 2020 - 23:23.


#7
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostExclusiveSP, on 10 martie 2020 - 23:29, said:

Greu cu cititul din ce am scris, stiu, greu. AM si specificat la final: Astept parerile voastre, dar va rog doar cei care l-au folosit, il folosesc si cei care stiu cu ce se "mananca" acest LTSC. Intentionat pentru ca stiam ca apare unul "Gica Contra" deci puteam sa jur chiar vorbeam cu un prieten si nu m-a crezut. Mereu aceasi dilema. 3 useri cu capul pe umeri isi spun parerea asa cum am cerut, unul mereu e mai cu mot cu "Google". "Prietene" am nevoie de sfaturi, pareri de aici nu de pe Google, care e problema? Ai auzit de scroll and move on?

Pai aia e problema ca nu prea aveam performante, din ce am inteles cu LTSC nu ai bloatware si alte resturi inutile ce manaca resurse aiurea. Maine testez in forta, plus ca am primit cadou licenta, tinand cont ca Microsoft nu ofera la "consumeri"

pretenas, eu nu dau sfaturi pentru ceva ce nu sunt in masura sa apreciez. eu te-am trimis pe un site al microsoftului, un techcommunity de unde poti lua toate parerile avizate si mai ales iti da mura in gura exact ce inseamna LTSC si la ce se foloseste si mai ales de ce nu il primesc "consumeri". dar decat sa pierzi 5 minute sa citesti ceva obiectiv ai ales sa te iei de curu meu. tu n-ai auzit de scroll and move on? ai tinut tu neaparat sa-mi ti prelegeri de fiinta superioara si sa-mi demonstrez ca-s idiot...ai cam dat cu bata in balta.

Edited by VipeR85, 11 March 2020 - 14:46.


#8
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Am instalat recent un LTSC 32bit in VirtualBox cu 2GB ram, dupa curatenie ocupa 8-9GB din care 2GB pagefile si swap.
E chiar light. Presupun ca de asta au nevoie companiile care il cumpara.
Primeste update pentru defender si cele cumuluative de v1809.
Din pacate nu am primit o licenta cadou de la o firma, asa ca voi sterge masina virtuala.

LTSC x64 in virtualbox cu 2GB ram, dupa curatenie ocupa 8GB din care 1,5GB pagefile si swap.
Ma surprinde pentru ca de obicei e diferenta mare de spatiu ocupat la versiunile home si pro, intre 32 si 64 bit.
La ltsc nu pare mare diferenta.

Edited by solitaryman, 11 March 2020 - 15:17.


#9
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015

View PostVipeR85, on 11 martie 2020 - 14:46, said:

pretenas, eu nu dau sfaturi pentru ceva ce nu sunt in masura sa apreciez. eu te-am trimis pe un site al microsoftului, un techcommunity de unde poti lua toate parerile avizate si mai ales iti da mura in gura exact ce inseamna LTSC si la ce se foloseste si mai ales de ce nu il primesc "consumeri". dar decat sa pierzi 5 minute sa citesti ceva obiectiv ai ales sa te iei de curu meu. tu n-ai auzit de scroll and move on? ai tinut tu neaparat sa-mi ti prelegeri de fiinta superioara si sa-mi demonstrez ca-s idiot...ai cam dat cu bata in balta.
"Prietene" iti repet pentru ultima oara, lasa-ne cu "curu" si alte ineptii, eu am auzit de scroll si move one, dar e postul meu din cate stiu, si stai linistit tot ce exista pe google legat de Windows 10 LTSC AM CITI INAINDE DE POST, chiar ma gandeam cum de nu ai scris mai repede, nici nu ma asteptam sa nu scrii. Am nevoie de pareri aici, E O PROBLEMA? Bai "frate" asa cum spunea pana nu vine unu ca tine nu se simte bine, trebuie el sa vina, daca nu, nu se simte bine, lasa-ne...toti isi vad de treaba, tin cont de post, el nu. Idiot daca te simti e problema ta, si la felul cum te exprimi da, sunt o fiinta mai superioara si trecuta prin viata, asta asa daca esti interesat, nu te-a facut nimeni idiot "prietene", "am cam dat cu bata in balta", ne explici asa cu lux de amanunte ce inseamna?,(Vezi ca e intrebare retorica) nu ca n-as stii dar sunt curios cum "gandesti". Mai gandeste inainte de a posta, asta asa pe viitor, ca poate tu o dai bara la final. Am rugamintea sa ne lasi sa discutam ce ne intereseaza in acest thread. Ramai tu acolo la Google.

View Postsolitaryman, on 11 martie 2020 - 15:02, said:

Am instalat recent un LTSC 32bit in VirtualBox cu 2GB ram, dupa curatenie ocupa 8-9GB din care 2GB pagefile si swap.
E chiar light. Presupun ca de asta au nevoie companiile care il cumpara.
Primeste update pentru defender si cele cumuluative de v1809.
Din pacate nu am primit o licenta cadou de la o firma, asa ca voi sterge masina virtuala.

LTSC x64 in virtualbox cu 2GB ram, dupa curatenie ocupa 8GB din care 1,5GB pagefile si swap.
Ma surprinde pentru ca de obicei e diferenta mare de spatiu ocupat la versiunile home si pro, intre 32 si 64 bit.
La ltsc nu pare mare diferenta.

Da, am reusit si eu pana la urma sa-l instalez, chiar sunt surprins de performante, pe Pro in idle aveam 1.6GB ram ocupati, acum vad ca sta 1.1, 1.2 max in idle. Conteaza mult, cel putin pentru mine, inca testez si ma surprinde de fiecare data.

Edited by ExclusiveSP, 11 March 2020 - 21:41.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
1.2 GB sau 1.6 ocupati din 2 nu prezice prea bine cum se va comporta cand maximum disponibil e mai mare.

#11
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
1.2 ocupati din 16, am uitat eu sa specific, dar da, pentru colegul in VirtualBox e cu totul altceva. Ideea e ca merita si promite, cel putin pentru mine pana in momentul asta.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Va rog sa va calmati si sa va adresati cu mai mult tact! (Aparent unele persoane sunt mai sensibile si doresc sa fie tratate cu "fineturi".)
@ExclusiveSP
Inflamarea discutiilor este neregulamentara, iar urmarea este si mai putina placuta.
Daca nu va potoliti, voi elimina posturile neregulamentare de dupa acest mesaj. De asemenea, se pot acorda si sanctiuni.

#13
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Din punctul meu de vedere merita pana la ultima picatura. L-am instalat din noiembrie 2018, fiindca e "cel mai Windows7 din editiile de Windows10", si nu regret deloc. Primeste doar update-uri cumulative si pentru Defender, iar Store se poate instala. Office ok. Nu sunt gamer dar am jucat Generals, Ricochet, si inca niste vechituri, deci merg si jocurile pe el, nu ca asta ar face obiectul intrebarilor tale. Partea cu productivitatea e cu dublus sens, depinde la ce si pe ce; evident ca fiind mai "castrat" se ocupa mai putin cu prostioare si brizbrizuri, si are loc mai mult pentru chestii de baza, dar daca vrei ceva special...ai vazut raspunsul lui demonik2k.
Referitor la cumparare...la vremea la care l-am instalat eu stiu ca exista o varianta prin care puteai sa-l cumperi, de fapt ideea era ca puteai sa faci un fel de upgrade la un laptop cumparat cu W10 preintalat, OEM, si sa treci la W10 LTSC. Costa vreo 300 usd.
Astazi cica il gasesti cu 479 de lei, licenta fiind certificat electronic.

#14
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Bine punctat @worldwide  La concluzia asta am ajuns si eu, ca merita aceasta versiune de Windows, si pe mine ma duce cu gandul cateodata la Windows 7, treaba cu update-urile ma incanta foarte mult. Am un Lenovo X230 Intel® Core™ i5-3320M la 2.60, SSD si 16GB RAM ma gandeam sa-l folosesc pe acest model, acolo chiar as avea nevoie de ceva lite si fara bloatware. Zilele astea il voi testa la max.

#15
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
Ceva pareri dupa 3 luni de folosire ?

#16
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Multumit, chiar foarte, stabil, bun si la jocuri, recomand sa-l incerci!

#17
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,120
  • Înscris: 21.05.2019

 Jumong, on 07 iulie 2020 - 08:07, said:

Ceva pareri dupa 3 luni de folosire ?
merge perfect dupa 2 ani :)

#18
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Inca n-am ce-i reprosa. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate