Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Voi v-ati amaneta masina?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Salut!

Daca ati avea nevoie de bani, v-ati amaneta masina?

Ce dobanzi lunare vi s-ar parea normale si in ce conditii ar trebui sa se faca contractul de imprumut, in opinia voastra?

Nota: tot cochetez cu idee unui amanet de genul insa lipsescu multe informafii, precum cele de mai sus. Momentan am facut calculele in privinta salariatilor, parcarii proprii si taxelor/impozitelor, insa datele despre piata lipsesc cu desavarsire. :)


#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Amanetarea obiectelor nu e niciodată o decizie înțeleaptă, e cam ultimul lucru pe care-l poți face. E mai eficient să vinzi mașina decât să o amanetezi. O vinzi, iei alta când poți.

*Am calculat greșit, 0,3% dobânda

La amanet te duci ca ultimă instanță. Dacă ai neapărată nevoie, nu poți lua credit, nu te poți împrumuta la prieteni, părinți, nu ai ce vinde, atunci te duci la amanet, să ți se dea un preț de rahat pentru ceva, ce nu vei mai lua înapoi.


Așa că nu prea știu cum funcționează aceste amaneturi. Cred, sincer, că se adresează persoanelor care nu se pot informa prea bine, care sunt incapabile să dea un anunț. Inclusiv aurul, iei un preț mai bun la bijutier decât la amanet, așa că de ce l-ai duce acolo?

Amanetul îl văd util dacă vrei să investești în ceva și știi că îți vei recupera banii repede. Nu știu, îmi amanetez ceva aur să cumpăr o mașină, pentru că am găsit deja un cumpărător. Așa că eu doar o cumpăr, o vând în partea cealaltă și aia e tot, îmi iau aurul după trei zile. În rest, mi se pare o idee proastă, în era împrumuturilor fără buletin, fără nume, fără nimic, nu văd cum mai merg aceste afaceri.

Edited by SmurfK, 09 March 2020 - 15:59.


#3
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
de ce masini si nu aur?
crezi ca ai profit mai mare la masini?
de obicei, oamenii care apeleaza la casele de amanet sunt saraci, dar un inel sau un lant de aur tot au pentru zile negre

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 SmurfK, on 09 martie 2020 - 15:49, said:

Din ce am văzut, ți se oferă, în medie, 0,03% pe zi dobândă. Adică, dacă mașina ta e evaluată la 5000 de euro, pe tine te costă 150 de euro pe zi să o amanetezi.
Ai vrut sa zici 3%.

Edited by honeymik, 09 March 2020 - 15:54.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 honeymik, on 09 martie 2020 - 15:51, said:

0.03% din 5000 euro 15, nu 150.

defapt sunt 1,5eur pe zi adica 45eur pe luna, dar SmurfK a analizat oferta gresit, este imposibil sa fie 0,03% pe zi, mai degraba 3% pe zi.


@initiator, acum nu stiu din ce punct de vedere analizezi tu situatia. Tu esti cel cu amanetul, sau tu esti clientul?

La amanet in general merg doar persoane care nu au foarte mult creier si au nevoie foarte rapid de bani. De ce in vest amanetul este o afacere extrem de rara si in Romania amanetul este ca si afacerea cu farmacii? Pe cealalta parte ca si proprietar de amanet iesi mereu pe plus daca ai pozitionat magazinul cat de cat central.

Edited by business11, 09 March 2020 - 15:57.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegul întreabă din perspectiva celui ce dă bani și primește gaj mașina.

Depinde de nevoi, niciodată să nu zici niciodată.

La mintea de acum nu, nu aș face așa ceva.

Dar Doamne ferește.

#7
MemeWarrior

MemeWarrior

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.02.2020
La situatia actuala, as vinde-o fiindca oricum n-ai s-o mai folosesti si in perioada urmatoare  (poate chiar cativa ani)  o sa-ti trebuiasca bani sa cumperi mancare, hartie igienica, medicamente, plus ca vor creste facturile si pretul la benzina.

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Problema e ca trebuie sa gasesti un procentaj de dobanda incat omul sa vrea sa isi ia masina inapoi dupa o vreme, dar un procentaj bun si pentru tine, incat sa merite sa iei masini in amanet.
Ca altfel o sa vina tot omul, cu rable, de care nu poate scapa prin vanzare, sa ti le lase tie. Ca nu cred ca o sa vina vreunul sa lase la amanet vreun Ferrari. O sa vina oameni cu masini vechi.
Si ajungi sa iei zeci de masini, care ocupa mult spatiu, trebuie sa angajezi om sa aiba grija de ele, etc.
De aia e mai usor cu aur, telefoane. Intr-un depozit de 4 metri patrati, poti sa ai marfa de zeci de mii de euro.

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 honeymik, on 09 martie 2020 - 15:51, said:

Ai vrut sa zici 3%.

Stai, că am greșit. Media, e, de fapt, 0,3% pe zi. Și ce văzusem pe un afiș, chiar cu câteva zile în urmă, era 0,5%. Cam ăsta e prețul. Deci, la povestea cu mașina, 15 euro pe zi. 450 pe 30 de zile... Hmmm

Edited by SmurfK, 09 March 2020 - 15:58.


#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 SmurfK, on 09 martie 2020 - 15:49, said:

Din ce am văzut, ți se oferă, în medie, 0,03% pe zi dobândă. Adică, dacă mașina ta e evaluată la 5000 de euro, pe tine te costă 150 de euro pe zi să o amanetezi. după 30 de zile, trebuie să dai 4500 de euro ca să-ți recuperezi mașina, cam așa e gândită perioada în care să lași un bun și să mai merite să-l iei, în jur de o lună.

Refacem nitel calculele alea? Posted Image

 business11, on 09 martie 2020 - 15:54, said:

De ce in vest amanetul este o afacere extrem de rara si in Romania amanetul este ca si afacerea cu farmacii?

Today, there are more than 11,000 pawn shops dotted across the U.S. and the industry has over $14 billion in revenue.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 09 March 2020 - 16:01.


#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Eu as zice ca exista o legatura intre cele doua subiecte
Attached File  2020_03_09_14_58_20_Greenshot.jpg   14.9K   60 downloads

Clar ca nu!

Edited by Bursul, 09 March 2020 - 16:00.


#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Jammalan-the-Prophet, on 09 martie 2020 - 15:58, said:


Refacem nitel calculele alea? Posted Image

Da... Le refacem. Posted Image

Întrebarea este... Dacă am o mașina de 5000 de euro (să zicem că ăsta-i prețul pieței), cât îmi oferă cei de la amanet pe ea?

#13
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Eu zic ca mai degraba as vinde-o. Masina se devalorizeaza foarte repede. Dar, daca ar greu de vandut si m-as grabit foarte tare, probabil ca as incerca si la amanet.
Dar, s-ar gasi destui sa incerce sa pacaleasca amanetul cu harburi greu vandabile.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1000.

Și ca s-o iei înapoi după 30 de zile dai 2000.

Parcă văd amaneturile pline de BMW. Funcționabile, recent aduse.

#15
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Doar dacă prinzi să dai un tun. Profit imens pe termen scurt, gen o săptămână. Dar astea s f rare.

#16
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu mi-as amaneta si soacra (viitoarea soacra) bineinteles daca o accepta.
la sfarsit as uita sa o mai iau de acolo, ba chiar i-as plati sa o pastreze ei.

cat priveste masina in nici un caz nu as amaneta-o, uneori pot spune ca o iubesc mai mult ca pe prietena.

#17
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 romanasu, on 09 martie 2020 - 16:10, said:

Dar, s-ar gasi destui sa incerce sa pacaleasca amanetul cu harburi greu vandabile.
Crezi ca s-a intalnit hotul cu prostul?
La amanet o sa iti dea pe masina 50% din valoarea ei reala (nu cu cat crezi tu ca o vinzi in obor) ... poate nici atata.

Edited by honeymik, 09 March 2020 - 16:22.


#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Iti dai seama ca la o masina cu o valoare reala de 5000 euro amanetul o sa ii dea maxim 2000 euro...

Asta e o afacere buna daca pleci undeva o luna de zile... iti amanetezi acolo masina si ceri doar 10 euro... dupa o luna de zile platesti cei 10 euro + 0.9 euro dobanda... si au grija de masina o luna de zile pentru 0.9 euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate