Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Antichități I.T. ... cartele peforate

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
mopy

mopy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.10.2006

 corinadaniela, on 09 martie 2020 - 07:31, said:

existau și niște role de benzi de hârtie colorata (nu mai țin minte dacă aveau gaurele rotunde sau puncte în relief stil Braille).
https://www.wikiwand...unched_tape   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wALFrUd6Ttw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo de antichitati IT: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YS9dGYUbNd0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Am folosit. Am avut de creat un program in Fortran la cursurile de programare din facultate. Se intampla pe la inceputul anilor 90. Era ceva cu calcul matricial. Mi s-a cerut sa il pun pe cartele perforate. Am apelat la o fosta colega de liceu, care m-a ajutat si le-a perforat la ea la servici.

#21
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Da.
Primele programe, în FORTRAN, în domeniul infiltrațiilor, le-am făcut în 1974.
Rulam pe Felix și Iris.
Scriere pe formulare tip, perforare la perforatoare, rulare, compilare, linkeditare, listing, corectare sintaxă etc.
Listingul cu rezultatele era reușita finală.
Vremuri interesante, dar comunism împuțit.

#22
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
...si uite de aia spuneau profesorii de sport la Politehnica ca trebuie sa venim la orele lor...cica trebuie sa caram cutiile cu cartele si sa avem "antrenament"...acu' ce le-o spune la studenti/studente ?!

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
La Muzeul U.P.B. (Politehnicii) de la Politehnica veche de la Polizu (zona Gării de Nord) au o unitate de bandă perforată.
Teleimprimatoare cu cod heptavalent (2 7 = 128 carcatere) precum "Teletype Corporation" Model 33 şi 35 (35 era ăla mai ţeapăn la construcţie) puteau perfora bandă pentru computere... teleimprimatoarele astea 2 ştiua şi A.S.C.I.I., adică puteau fi folosite şi ca terminale.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PNbo46Yw92M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qv5b1Xowxdk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Ai mei au lucrat la F.E.A.(platforma pipera)aducea maică-mea cartele si ne jucam cu ele.parca erau 3-4 culori.

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dar sunt curios dacă existau "maşini de scris" care se poată perfora benzi în mai multe coduri, de exemplu cod telegrafic, cod telex pentavalnet (2 5), cod telex pentavalent (2 7) = A.S.C.I.I. sau fiind mecanice erau dedicate doar unui tip de coduri...

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dar numerotaţi cartelele ca să nu le încurcaţi ordinea?   :D
Cu benzi perforate s-a "jucat" cineva?    :rolleyes:

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Societatea Generală de Gaz şi de Electricitate Bucureşti a foloist în inerbelic maşini de perforat (numerice, alfanumerice) şi de sortat pentru serviciul de facturare. Mă întreb dacă au rămas în comunism acele maşinirăii. În anii '80 au început să fie folosite microcalculatoarele pentru acest serviciu, cel puţin în unele judeţe, pentru telecom.

#28
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
În 1992 fabrica IOR încă avea pe imventar  calculatoare ce foloseau cartele perforate. Nu știu dacă mai erau și utilizate, dar erau pe poziții, fiindu-ne prezentate, împreună cu cartelele aferente, în timpul unei vizite cu școala. Au făcut senzație în rândul nostru acele dulapuri și coșurile cu cartele. Sigur utilizau și PC-uri cu 286 cu ecran monocrom și 486 cu ecran color.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate