Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Forța supremă

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
962 replies to this topic

#37
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 barbu78, on 09 martie 2020 - 01:02, said:

1. Poți avea acces la anumite servicii venite din lumea întunecată prin păcălirea credinței.

2. Biblia vorbește despre asta. Poveștile călugărești vorbesc și ele despre asta.

3.Iluminarea adevărată se pare că o au doar sfinții.

4. O mulțime de paranormali și ezotersti susțin că ating iluminarea.

5. Yoghini ating anumite stări in mod fals și asta duce tot la rătăcire.

Nu mi-ai răspuns la întrebări, în fine, încerc să-ți răspund eu la ce-ai scris!

1. Așa este, însă nu despre 'păcălirea credinței' este vorba aici, ci despre credința aia oarbă la care făceai matale referire... credința rațională nu te lasă pe mâna infractorilor spirituali!

2. Nu doar Biblia și poveștile călugărești "vorbesc" despre asta, ci și alte scrieri...

3. Termenul 'iluminare' are o conotație negativă, sfinții sunt luminați de Dumnezeu, nu iluminați... iluminații sunt iluminați de Satan!

4. Da, iluminarea Diavolului!

5. Yoghinii se închină unor forțe demonice care le oferă anumite capacități paranormale... ei crezând că de fapt acele puteri vin de la Dumnezeu!

#38
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 heart_of_ice, on 09 martie 2020 - 01:19, said:

iluminații sunt iluminați de Satan!
Da, iluminarea Diavolului!
Yoghinii se închină unor forțe demonice
Uneori sper că glumești, dar pari să vorbești serios. Mi se pare formidabil să crezi în draci în mileniul al treilea.

#39
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Mr_nobody_, on 09 martie 2020 - 01:51, said:

Uneori sper că glumești, dar pari să vorbești serios. Mi se pare formidabil să crezi Ă®n draci Ă®n mileniul al treilea.

Poa' să fie și mileniul al zece-lea, faptul că astăzi avem acces la ultratehnologii și la tot felul de device-uri, nu înseamnă că trebuie să anulăm anumite realități spirituale...

#40
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 heart_of_ice, on 09 martie 2020 - 14:42, said:

Poa' să fie și mileniul al zece-lea, faptul că astăzi avem acces la ultratehnologii și la tot felul de device-uri, nu înseamnă că trebuie să anulăm anumite realități spirituale...
Nu e vorba de tehnologie, doar că pare o credință din evul mediu. Mi se pare foarte ciudat să mai crezi în draci în epoca modernă. Credința în Dumnezeu pare mai normală, că sunt destule întrebări fără răspuns, sunt perioade grele în viața omului când simți nevoia să crezi în cineva acolo sus care te poate sprijini, alina, chestii d-astea, dar să crezi în draci mi se pare ceva incredibil. Crezi și în balauri cu 7 capete?

#41
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
voi nu intelegeti ca pt a avea o conversatie cu un teist ai nevoie de un numitor comun.

ceea ce nu e posibil. EVER.

de aia una e credinta si alta e stiinta.

#42
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Uita-te aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TdsQtnB2_bA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 nico123, on 09 martie 2020 - 19:42, said:

Uita-te aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TdsQtnB2_bA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aia nu e dovada. e doar un clip pe net.

#44
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Chiar daca oamenii de stiinta ti-ar aduce dovezi, tu tot nu ai crede ca tu vrei o dovada direct de la Dumnezeu. Ca sa ai o dovada de la Dumnezeu direct, trebuie sa fi credincios, altfel nu o vei vedea, sau nu curand.

Edited by nico123, 09 March 2020 - 20:06.


#45
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 nico123, on 09 martie 2020 - 20:04, said:

Chiar daca oamenii de stiinta ti-ar aduce dovezi, tu tot nu ai crede ca tu vrei o dovada direct de la Dumnezeu. Ca sa ai o dovada de la Dumnezeu direct, trebuie sa fi credincios, altfel nu o vei vedea, sau nu curand.

clipuri cu zei facute sa pacaleasca lumea nu is dovezi.

dovada la dumnezeu tre sa fie la fel ca dovada la nisip. nimic mai putin.

#46
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Biblia spune ca in timpul apocalipsei vom avea si dovezi clare, materiale din partea lui Dumnezeu si atunci cred ca vei fi satisfacut.

#47
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Mr_nobody_, on 09 martie 2020 - 15:30, said:


Nu e vorba de tehnologie, doar că pare o credință din evul mediu. Mi se pare foarte ciudat să mai crezi Ă®n draci Ă®n epoca modernă. Credința Ă®n Dumnezeu pare mai normală, că sunt destule Ă®ntrebări fără răspuns, sunt perioade grele Ă®n viața omului când simți nevoia să crezi Ă®n cineva acolo sus care te poate sprijini, alina, chestii d-astea, dar să crezi Ă®n draci mi se pare ceva incredibil. Crezi și Ă®n balauri cu 7 capete?
Daca exista Dumnezeu, există și draci pentru că Dumnezeu are nevoie de ei pentru motivarea oamenilor.
Dumnezeu și dracii sint duhuri și cred că stăpânesc tehnologii peste putrea noastră de înțelegere.

 nico123, on 09 martie 2020 - 20:20, said:

Biblia spune ca in timpul apocalipsei vom avea si dovezi clare, materiale din partea lui Dumnezeu si atunci cred ca vei fi satisfacut.
Nu apucam noi acele vremuri.

#48
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Un fel de thanos, din avengers endgame? Distruge jumatate din populatiile universului si apoi se apuca de gradinarit, fara sa-i mai pese de ce se intampla? ( e un pic trasa de par comparatia, recunosc, dar la asta m-am gandit prima data)

 Mr_nobody_, on 08 martie 2020 - 22:58, said:

Am credința oarbă că aș muri dacă aș sări din avion fără parașută. Posted Image
Nu neaparat. Depinde de viteza si de inaltimea la care zboara avionul. Daca sta pe loc ....

Cand eram in armata circula o poveste. Atentie, e doar auzita, nu bag mana in foc ca e adevarata sau doar sa ne dea noua trupetilor speranta ca am mai avea o sansa.

Un plutonier adjutant, la ultimul lui salt cu parasuta, inainte sa iasa la pensie. Sare din avion, nu se deschide principala, nu se deschide nici rezerva. Cade in hau, pamantul se apropie. Toti isi pun mainile in cap, gata crapa, nu mai are nici o sansa.

Cand, noroc porcesc, tipul cade fix intr-o.... capita cu fan. Si scapa intreg. Deci, daca povestea e adevarata, mai ai o sansa.
Sau mai e si Vesna Vulovic. A cazut de la 10.000 de m, fara parasuta si a supravietuit. Bine, coma, fracturi, alea alea.

#49
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 nico123, on 09 martie 2020 - 20:20, said:

Biblia spune ca in timpul apocalipsei vom avea si dovezi clare, materiale din partea lui Dumnezeu si atunci cred ca vei fi satisfacut.

ca sa afirmi ce ai spus mai sus tre sa dovedesti ca exista un zeu.

tu nu pricepi ca noi nu luam de buna premiza asta?

#50
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
El nu trebuie sa dovedeasca nimic. Crede, si cu asta basta. Voi sunteti aia deranjati ca cineva are tupeul sa creada in Dumnezeu, in ciuda prostiilor perorate de voi.

#51
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 kyrre, on 09 martie 2020 - 22:36, said:

Cand eram in armata circula o poveste. Atentie, e doar auzita, nu bag mana in foc ca e adevarata sau doar sa ne dea noua trupetilor speranta ca am mai avea o sansa.

Un plutonier adjutant, la ultimul lui salt cu parasuta, inainte sa iasa la pensie. Sare din avion, nu se deschide principala, nu se deschide nici rezerva. Cade in hau, pamantul se apropie. Toti isi pun mainile in cap, gata crapa, nu mai are nici o sansa.

Cand, noroc porcesc, tipul cade fix intr-o.... capita cu fan. Si scapa intreg. Deci, daca povestea e adevarata, mai ai o sansa.
Sau mai e si Vesna Vulovic. A cazut de la 10.000 de m, fara parasuta si a supravietuit. Bine, coma, fracturi, alea alea.

stiu si eu un caz, razboi, un ofiter e in mijlocul unui atac inamic cu blindate, vine tancul spre el, asta nu are unde sa se ascunda, n-are arma antitanc, e pierdut, scoate pistolul, ocheste tancul, trage si bum! tancul explodeaza...Posted Image

Edited by Donald_Duck, 10 March 2020 - 17:25.


#52
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 kyrre, on 10 martie 2020 - 17:11, said:

El nu trebuie sa dovedeasca nimic. Crede, si cu asta basta. Voi sunteti aia deranjati ca cineva are tupeul sa creada in Dumnezeu, in ciuda prostiilor perorate de voi.

da da...

logica ta spune ca ceva nu tre dovedit in loc de dovedit...

a crede si cu asta basta… de ce nu crezi ca daca te arunci din avion o sa supravietuiesti? de ce nu sari? ca doar crezi.

#53
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Fii atent:

1. Suntem pe aria de religie, nu de ateism. Pe tine te-a impins ceva sa intri aici. Nu invers.
2. Pana una alta noi ne vedem de credinta noastra. Nu ne-ai vazut tavalindu-ne cu chilotii in vine si poalele in cap ca din impozitul nostru sunt platiti cercetatorii. Desi nu produc mai nimic, cel putin in Romania.
3. Nu ne intereseaza daca tu crezi in ceva sau nu. E dreptul tau, asa cum e si dreptul nostru. Avand acest drept, scris in constitutie de altfel, chiar nu avem nimic de dovedit.

M-am aruncat din avion. Cu parasuta cand zbura, fara cand stationa pe sol.
Plus ca scrie in Biblie, cand un nenea un pic mai rau avea aceeasi idee ca si tine:

Quote

Iisus i-a răspuns: Iarăşi este scris: "Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău".

Edited by kyrre, 10 March 2020 - 20:13.


#54
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 kyrre, on 10 martie 2020 - 20:12, said:

Fii atent:

1. Suntem pe aria de religie, nu de ateism. Pe tine te-a impins ceva sa intri aici. Nu invers.
2. Pana una alta noi ne vedem de credinta noastra. Nu ne-ai vazut tavalindu-ne cu chilotii in vine si poalele in cap ca din impozitul nostru sunt platiti cercetatorii. Desi nu produc mai nimic, cel putin in Romania.
3. Nu ne intereseaza daca tu crezi in ceva sau nu. E dreptul tau, asa cum e si dreptul nostru. Avand acest drept, scris in constitutie de altfel, chiar nu avem nimic de dovedit.

M-am aruncat din avion. Cu parasuta cand zbura, fara cand stationa pe sol.
Plus ca scrie in Biblie, cand un nenea un pic mai rau avea aceeasi idee ca si tine:

sa inteleg ca voi sunteti speciali? nu sunteti supusi criticii?

nu mi da exemple din biblie. e ca si cum ai da exemple din carti de basme. 0 valoare pana nu mi dovedesti ca un zeu exista. la fel cum exista nisipul , plasticul , o masina , etc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate