Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

EF 24-70 f/2.8L Mk2 Spare parts catalogue?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Unde aș putea găsi un catalog de piese de schimb pentru EF 24-70 f/2.8L Mk2?
Un manual de service ar fi și mai grozav.

un magazin de piese de schimb pentru obiective și aparate Canon recomandă cineva?

#2
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
Cauta la unii care repara obiective prin Ro, sigur au ceva piese...este un domn in Iasi , Tabara, care mai repara, de exemplu...

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu confunda Canon cu Makita...

Altfel mai gasesti pe ebay piese, daca nu te ai bine cu cei de la criss...

Problema la obiective e ca unele au nevoie de recolimare optica, trebuie colimator si nu oricine are asa ceva.
Sunt serviceuri profesionale care nu au si trimit in Germania sau Franta, sau SUA, sau chiar in Japonia pt. a rezolva problema, si uneori te trezesti ca nu au rezolvat nici acolo, chiar dupa mai multe drumuri...

Edited by loock, 08 March 2020 - 16:40.


#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 loock, on 08 martie 2020 - 16:34, said:

Nu confunda Canon cu Makita...
mulțumesc pentru răspuns.
Așteptam totuși un răspuns concret, nu platitudini.

Am avut mai multe experiențe cu Cris Service și aș vrea să-i evit dacă se poate.

În altă ordine de idei, din câte m-am documentat până acum se pare că la obiectivul ăsta în particular e puțin probabil să fie necesară alinierea optică pentru ce vreau eu să fac.

Edited by DaculScoril0, 08 March 2020 - 20:14.


#5
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004

 loock, on 08 martie 2020 - 16:34, said:

Nu confunda Canon cu Makita...

Altfel mai gasesti pe ebay piese, daca nu te ai bine cu cei de la criss...

Problema la obiective e ca unele au nevoie de recolimare optica, trebuie colimator si nu oricine are asa ceva.
Sunt serviceuri profesionale care nu au si trimit in Germania sau Franta, sau SUA, sau chiar in Japonia pt. a rezolva problema, si uneori te trezesti ca nu au rezolvat nici acolo, chiar dupa mai multe drumuri...


Nu cred ca iti convine sa pui piese de schimb, second pe makita...pe un obiectiv poti schimba o banda de ex., fara probleme...

Omul a intrebat de piesa, poate ca stie sa repare sau poate ca nu e mare lucru de schimbat... Eu am desfacut camere si obiective, si le-am pus la loc ? u ? Posted Image

look, o sa iti trimit in privat un numar de telefon, sa suni...daca rezolvi e ok, daca nu...mai cauti

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
De unde pana unde ideea cu piese SH ???

Si de unde pana unde legatura cu Makita, cand eu tocmai asta subliniam ca nu trebuie confundate.

Pt. piese Makita se gasesc lejer piese noi in Ro, magazine, stocuri, scheme, cataloage, importator.

Legat de ebay era vorba de piese Canon noi, luate desigur de la vanzatori cu feedback 100% si istoric cu mii de vanzari.

Edited by loock, 08 March 2020 - 23:32.


#7
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
Eu as inlocui fara probleme o piesa la un obiectiv defect, de la altul care are piesa ok...poate cel defect a fost scapat etc., deci as pune si ceva second, in cazul asta...daca e o lamela sau ceva, un contact etc.

Poate e diferenta intre a gasi si a rezolva treaba sau a nu gasi....desi, cred ca pentru obiectivul ala inca se gasesc piese....eu am avut probleme la un 28-70 2.8, vechi, la care s-a potrivit ceva de la un tamron....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate