Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vanzare auto cu pastrare numere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Sunt un pic nedumerit asa ca am zis sa intreb si pe aici, scuze daca s-a mai discutat, insa mi s-a parut ca situatia mea e mai specifica.
Pe scurt, mi-am comandat o masina noua, care evident va avea numere provizorii.

Masina veche vreau sa i-o las lui tata, care e in alt oras.

Din ce am inteles, cam asta ar trebui sa fie ordinea:

0. Ajunge masina noua.
1. Contract VC intre mine si el cu mentiunea pe contract ca pastrez numerele.
2. Platit taxa pentru numere la DRPCIV.
3. Ma duc la taxe si impozite sa o radiez.
4. Acum ce urmeaza? El merge la el in oras cu numerele curente, apoi o inmatriculeaza acolo bazat pe contract VC si fiscalul de la mine, urmand ca eu sa recuperez numerele ulterior?
5. Ce acte trebuie sa pastrez pentru a-mi recupera RCA-ul odata ce el isi inmatriculeaza si isi face alt RCA?
6. Odata ce-s clarificate cele de mai sus, inteleg ca pot merge sa inmatriculez masina noua cu numere permanente (cele de pe masina veche)?

Suna cat de cat corect?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu trebuie sa astepti masina noua, ajunge sa bifezi in contract ca vrei sa pastrezi numerele. Tatal tau isi inmatriculeaza masina, isi pune numerele lui, plateste o taxa pt pastrarea numerelor, iti trimite placutele. Tu te duci la asigurator, cu contractul tau, el iti calculeaza suma care trebuie returnata.

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca o dai in familie, las-o cu numerele alea si gata, scapi de alergatura si de taxe aiurea.
daca iti place o anumita combinatie de litere, poti lua aceeasi combinatie de litere si la noua masina, bineinteles cu alt grup de cifre.

#4
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
3 se face in acelasi timp cu 1.
Adica tatal tau vine la tine, faceti alea 5 contracte, mergeti la fisc la tine, pune stampila, acolo (fisc la tine) ramane 1 contract v-c pentru radiere, 1 il iei tu si 3 bucati tatal tau (una la el la fisc, una la politie si una ii ramane in galantar, acasa).
El merge cu masina acasa, se duce la fisc, o declara si merge la drpciv sa o treaca pe numele sau (transcriere). Numerele raman la politie iar tu cand mergi sa inmatriculezi noua achizitie, iti primesti numerele.

Cu contractul v-c tu mergi la asigurator si iti recuperezi banii pe asigurare. Tatal tau oricum isi face rca pe numele sau in vederea inmatricularii/transcrierii.

Quote

aveți posibilitatea de a solicita păstrarea numărului de înmatriculare a autoturismului pe care doriți să-l înstrăinați, cu condiția achitării taxei în valoare de 30 lei la ghișeele de înmatriculări, înainte de solicitarea transcrierii transmiterii dreptului de proprietate de către noul proprietar.
https://www.drpciv.r...q/inmatriculari

#5
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Mersi frumos, cred ca m-ați lămurit.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
In Bucuresti trebuie sa scrii pe Talon "Instrainat la data de...", iar pe CV bifezi "pastrare numere".
Cu un CV (inregistrat la ambele DITL) + CI copie si original + copii de pe talon si CIV te duci la inmatriculari si radiezi autoturismul, platind o chitanta de 30 lei pentru retinere numere. Chitanta aia o folosesti la inmatricularea noului autoturism.

#7
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Contractele de v-c se pot face tot in cladirea aia de vis-a-vis de permise la Aurel Vlaicu?
Stiu ca acum vreo 5 ani acolo am facut pentru a o cumpara pe cea curenta, s-a schimbat ceva sau tot acolo?

Edited by Hybr1d, 08 March 2020 - 22:23.


#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Hybr1d, când îți faci programare pentru înmatriculare, fă 2 programări alăturate (nu că nu te-ar ajuta cei de la DRPCIV, dar îi vei chinui puțin).
Nu e nevoie sa faci V-C cu specificarea păstrării numerelor.
Când ajungi la înmatricularea mașinii noi, spui că vrei să muți numerele de pe mașina inițială pe cea nouă și ceri numere la rând pentru cealaltă.
În felul ăsta, dacă nu e deranj ăn casele voastre, nici nu e nevoie de V-C către tatăl tău.

#9
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Pai, dacă e din alt oraș nu cred ca merge ce sugerezi nu? Adică nu cred ca la București pot fa numere pentru alt oraș, nu?

*da numere

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Nu dau la București numere pentru alt județ, dar nu mai stai să aștepți să se elibereze numerele tale preferențiale, să te sincronizezi cu tatăl tău, să mai faci încă un drum la DRPCIV etc. Pur și simplu ai numerele la o singură vizită.

Tatăl tău nu poate circula cu mașina pe numele tău?

#11
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Pai ar putea, sa zicem ca-i fac procura din aia pentru ITP si alte nimicuri, dar ar plati aiurea RCA umflat nu? El are peste 60 si cred ca ar plati la jumatate fata de mine.
Plus ca parca ar fi ciudat sa mearga prin provincie cu numere de Bucuresti :)

De asemenea, daca am citit bine aici:

Pentru transcrierea transmiterii dreptului de proprietate a unui autoturism înmatriculat in România mai este necesară autentificarea la Registrului Auto Român?
In cazul autovehiculelor înmatriculate în România nu mai este necesară prezentarea certificatul de autenticitate emis de Registrul Auto Român.


Cand am luat-o eu pe asta in 2015 stiu ca a trebuit sa merg si la RAR, inteleg ca nu mai exista necesitatea asta?

#12
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Hmm, am citit o chestie interesanta recent, pare foarte lejer si elimina presiunea celor 30 de zile (ceva cu locul de parcare).

1. Merg la DRPCIV, cer numere noi la rand pentru masina existenta, si pastrez numerele vechi.
2. Actualizez datele locului de parcare (am 30 de zile limita).
3. Cand vine masina noua o inmatriculez direct cu numerele vechi pastrate si actualizez datele locului de parcare cu noua masina.
4. Apoi pot face VC fara probleme si fara dureri de cap si de timp si fara sa-l grabesc aiurea pe taica-meu.

#13
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Rezolvat cu numerele, plata la ghișeu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate