Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Teletext când l-ați folosit ultima oară ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009
La noi nici măcar nu există. E un serviciu chiar interesant, o grămadă de canale nemțești au acest HBB. Poți urmări și acolo o grămadă de emisiuni în reluare și nu ai nevoie de VPN. HBB se dezvoltă, nici nu se poate compara cu un TXT-ul clasic.

#56
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Postkarax, on 25 martie 2020 - 13:18, said:

reluarea o puteai face si daca aveai decodor cu functie de inregistrare

din cate stiu eu exista decodoare din astea tv care au si hdd inclus si inregistrare

Sigur prin timeshift sau programare a inregistrarii. Cu conditia sa fi fost pe canalul respectiv inainte de incepere programului.

Dar tocmai asta e smecheria: ca totul sa fie cat mai simplu si fara alte dispozitive.

Imagineaza-ti ca dai peste un film inceput de 10 - 15 minute care incepe sa-ti placa si pe care Pro TV il sufoca cu reclame.

Depinde de obiceiurile fiecaruia. Mai sunt unii care prefera televiziunea inaintea Netflixului.  Asa ca e bine sa existe de toate pentru fiecare.

Edited by RMC Info, 25 March 2020 - 13:33.


#57
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
erau decodoare cu functie de sarit peste reclame , inregistrau numai ce se vroia. erau si decodoare programabile care sa inregistreze chiar si cand nu esti pe canalul respectiv. insa deja asa ceva este similar IPTV sau torente sau  ce gasesti pe internet in materie de media

cel putin asa stiam eu

#58
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Şi acum cum este ?

#59
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai inca sunt. din cate am inteles eu erau la oferta la digi parca....acum ceva timp. si daca nu sunt la oferta se pot cumpara din magazine, nu stiu daca furnizorii de CATV si DTH de la noi permit folosirea propriilor decodoare. intreaba si tu pe topicurile de pe ariile potrivite

in privinta internetului poti avea propriile echipamente insa in privinta tv nu stiu

#60
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Deci tot netu' e de bază.

#61
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Post_-KALMAN-_, on 25 martie 2020 - 13:21, said:

La noi nici măcar nu există. E un serviciu chiar interesant, o grămadă de canale nemțești au acest HBB. Poți urmări și acolo o grămadă de emisiuni Ăźn reluare și nu ai nevoie de VPN. HBB se dezvoltă, nici nu se poate compara cu un TXT-ul clasic.

Majoritatea televiziunilor publice europene propun de cativa ani acest serviciu. Mai ales prin transmisia terestra.

La noi TVR ar putea face si ea lucrul acesta fiindca e singura care emite terestru. O imbunatatire macar a teletextului clasic.

Edited by RMC Info, 25 March 2020 - 18:00.


#62
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Dar nu se vrea!

#63
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Câte receptoare ar fi capabile să vizioneze noul tip de Teletext?
Câți oameni ar fi amatori să utilizeze acest nou Teletext odată lansat, mai ales că vor fi condiționați de un standard nu foarte popular?

Nici măcar bietul EPG, conținut de majoritatea televizoarelor cu decodoare digitale (DVB-C, DVB-T2) nu este foarte popular.

Teletextul a fost înlocuit de internet, acum accesat și prin telefoanele mobile, nu doar prin calculatoare și laptopuri, deci informațiile vin în timp real de la cele câteva portale de știri, actualitate și sport, iar bietul Teletext, care era accesat în principal pentru clasamentele actualizate de cei câțiva pasionați membri ai Departamentelor Infomative ale TVR și Antena1, nu prea îi mai are nici pe ultimii 'mohicani'.

Cred că TVR și Antena au mai degrabă nevoie de aplicații Android și iOS pentru știri (conținut dinamic) și informații utile (conținut static).
Practic au nevoie de o interfață suplimentară pentru baza de date care este folosită acum de siturile lor web.

.

#64
ARG1985

ARG1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 08.07.2018
Tatal meu(76 ani) foloseste zilnic teletextul pentru rezultate Live(Pariuri)!

#65
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View PostKoal, on 08 iunie 2021 - 15:40, said:

Câte receptoare ar fi capabile să vizioneze noul tip de Teletext?
Câți oameni ar fi amatori să utilizeze acest nou Teletext odată lansat, mai ales că vor fi condiționați de un standard nu foarte popular?

Nici măcar bietul EPG, conținut de majoritatea televizoarelor cu decodoare digitale (DVB-C, DVB-T2) nu este foarte popular.

Teletextul a fost înlocuit de internet, acum accesat și prin telefoanele mobile, nu doar prin calculatoare și laptopuri, deci informațiile vin în timp real de la cele câteva portale de știri, actualitate și sport, iar bietul Teletext, care era accesat în principal pentru clasamentele actualizate de cei câțiva pasionați membri ai Departamentelor Infomative ale TVR și Antena1, nu prea îi mai are nici pe ultimii 'mohicani'.

Cred că TVR și Antena au mai degrabă nevoie de aplicații Android și iOS pentru știri (conținut dinamic) și informații utile (conținut static).
Practic au nevoie de o interfață suplimentară pentru baza de date care este folosită acum de siturile lor web.

.

Televizoarele smart pot receptiona HbbTV-ul. Nu este doar un Teletext imbunatatit ci și o platforma de replay. Nu ti-ar placea ca atunci când ai ratat inceputul unui program să poti să-l reiei de la început prin HbbTV?

Consider că BBC și Arte au cele mai dezvoltate servicii HbbTV.

Edited by RMC Info, 14 June 2021 - 22:07.


#66
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Cât de răspândite sunt sistemele HbbTV?

#67
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Tot cam ca teletextul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate