Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Operație de amigdale

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Eu tocmai recent m-am ales cu o infectie la ele (la amigdale),dupa ce am prins un virus gripal,initial m-au durut plamani si aveam tusa seaca, dupa aia usor m-a luat durerea de gat, initial am crezut ca am doar rosu in gat, pe cand colo erau amigdalele, ma dor si ma ustura de vreo 2 zile, abia pot bea apa sau mananca, heh ce poate sa iti faca doua amigdale.

#20
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.10.2015
Am primit 4 sticle de iaurt si o sticla de pălincă, glumesc, de apa plată, că de, hidratarea contează. Apoi tortura,o inghițitură mica de iaurt o escaladă pe perete.Mă uitam în sticlă și mă gândeam: Doamne ce mult mai am ! Am baut iaurtul si m-am culcat. Toata ziua au venit la mine dna doctor si asistente care mi-au luat tensiunea,temperatura,mi-au dat injectabil Algocalmin.

Mai pe seară am simtit ca am sange in gura,m-a vazut o asistenta si mi-a zis ca nu e bine si trebuie sa o anunte pe dna doctor. I-am zis sa fie calma si sa asteptam putin. S-a oprit sângerarea si m-am culcat obosit.

Miercuri dimineata o asistentă mi-a luat temperatura, pulsul si am primit un Algocalmin : Doamne ce degețele fine avea dar ce dureroasa era ! Hi hi hi . Așa-i în viata nu poti sa le ai pe toate.

Am fost la control, all ok , am primit scrisoarea de iesire, CM si reteta cu Algocalmin pentru 7 zile. Pe la orele 11 eram acasa. Miercuri a doua zi am mancat ceva mancare de bebelusi, gris cu lapte o banană coaptă. Seara nevasta mi-a facut un sufleu de dovleac si unul de brocoli cu cartofi. Seara cand l-am mancat m-a usturat si m-a durut tare zona operatiei. M-am gandit si documentat si joi dimineata am cumparat de la naturiste doua cutii mari de mușețel. Am facut ceai nonstop si viata mea a devenit mai buna.Am facut gargara si am baut ceai, am inmuiat alimentele mai tari cu ceai.

Vineri am mancat aproape normal, am mestecat mai mult, am maruntit bine mancarea inainte sa o inghit : am mancat mere ,banane, branza, in supa am pus paine la inmuiat. Sambata, adica astazi am mancat cartofi pai si snitel de pui, inmuiate in gura cu ceai,mestecat mai mult. Aseara am mancat crenvusti cu ketchup. In toata perioada mi-a fost foame si am salivat la o bucatica de carne. Intrebari ?!

Edited by radulescu328, 07 March 2020 - 19:26.


#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postaidept1, on 07 martie 2020 - 18:04, said:

Daca se inflameaza una-doua, trebuie scoase. Sora mea era bolnavicioasa de ani de zile si nu-i dadea de cap, pana un doctor a spus ca are ASLO (nu mai tin minte ce e aia, dar am retinut numele) marit si a trimis-o la consult la ORL-ist, s-a dus asa, sa nu zica ca nu s-a dus si acolo.
Cand a vazut doctorul, a zis ca aoleo, avea deja un fel de cavitati in amigdale, i-a zis sa se opereze, le-a scos, in cateva luni a devenit alt om. Asta se intampla acum vreo 20 de ani. Inca ne mai aducem aminte si imi spune cu naduf cati ani a pierdut din viata stand bolnavicioasa, cu infectia in corp, umbland pe la tot felul de doctori.
Asa ca daca e cazul, scoateti amigdalele. Sau control si acolo in caz ca nu dati de cap la o stare de boala continua.
Sa nu uit, e bine sanatoasa, nu raceste la plamani cum circula legendele. Si nu e om de sera, alearga si iarna si vara non-stop.
Eu am cavitati dinalea de cand eram copil si faceam des puroi in gat si se lasa cu moldamin injectabil,nu cred ca ala e un criteriu pe care sa scoti niste amigdalite
Dupa ce am trecut de varsta de 16-17 ani nu am mai facut puroi in gat decat o singura data dar sa rezolvat rapid cu klacid

View PostEndgegner, on 07 martie 2020 - 18:55, said:

Ca pe una nu a prins anestezia.
La momentul respectiv anestezia se facea local cu un tampon de vata inmuiat papaverina. Deci nu injectie. Si am avut ghinionul sa nu ma unga bine. Eu am simtit lucrul asta si desi am zis nu am fost bagat in seama. Operatia a inceput cu cea anesteziata dupa care doctorul mi-a taiat-o pe cealalta pe viu. Nu le-a dat prin minte ca macar atunci cand urlam de durere sa mai puna un pic de papaverina...
Vai de capu meu....nu vreau sa imi imaginez asa ceva

Edited by I2O, 07 March 2020 - 21:54.


#22
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Wtf???
Voi vorbiti serios cu operatia pe treaz & amigdale taiate cu bisturiul pe viu? In ce an suntem, 1416? Posted Image

Experienta mea, acum cativa ani, dar nu in Ro: racit de vreo cateva saptamani, nu se ducea, dureri non-stop in gat. M-am dus la medicul de familie, ala mi-a dat niste labareli cu eficienta zero, am tinut-o asa pana intr-o sambata dupa amiaza cand observ ca in decurs de 1-2h mi s-a umflat gatul pe o parte la modul imposibil de ignorat cand treceam pe langa oglinda. Plecat la spital, analize, mi-au zis ca trebuie operat de urgenta pt ca una din amigdale e putrezita si a sapat in gat.
In mai putin de 1 ora eram pe masa de operatie, anestezic in vena si inainte sa-mi puna masca pe fata mi-au zis sa incep sa numar de la 10 in jos (pana la 8 am ajuns, asta imi mai amintesc, dar nu sunt sigur ca am ajuns la 7) si apoi bezna pana m-a trezit o infirmiera dupa vreo 2h conform ceasului de pe perete. Prima amintire e ca m-am trezit cu un gust si miros de soric ars in gura. Calmante de cal pt dureri, dar am zis dupa vreo 2 zile ca nu poate fi asa naspa si am sarit una din pastile... la vreo jumate de ora dupa ce trebuia s-o iau, am zis ca ma pis pe mine la propriu de durere. Am luat pastila instant, dar pana si-a facut efectul imi venea sa ma urc pe pereti, e o durere infernala. Dupa ce mi-am invatat lectia, am mancat si baut aproape non stop ca sa nu se adune mucus in gat. Datorita calmantelor am putut sa mananc ca si cum nici macar n-as fi fost operat si singura chestie interzisa la mancare au fost crontanelele, ca sa nu zgarii zona operatiei (desi din Ro stiam exact contrariul, conform legendelor populare). CM 4 saptamani si cam atat.
De fapt nu doar atat, cum am iesit din spital mi-am schimbat medicul de familie.

Sincer, comparand cu ce ati povestit pe aici, la mine operatia si saptamanile de dupa au fost a walk in the park.

#23
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Pana in 1996 in fiecare iarna  raceam de nu mai stiam de mine, tuse, temperatura, doctori, tratamente etc.
La insistentetele multor doctori, am facut operatie de amigdale.
De atunci nu am mai avut probleme.

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postleomagic44, on 08 martie 2020 - 08:21, said:

Pana in 1996 in fiecare iarna  raceam de nu mai stiam de mine, tuse, temperatura, doctori, tratamente etc.
La insistentetele multor doctori, am facut operatie de amigdale.
De atunci nu am mai avut probleme.

   Ai devenit imun la gripa la corona virus etc.
   Hai fratilor sa ne operam si noi !


#25
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.10.2015
RESPECT :m-am operat la secția ORL a spitalului mun. Sfântu Gheorghe, jud. Covana de către dna doctor Jozsa Gita Erika. Secția ORL curată, personal amabil și civilizat, nu am nimic de reproșat nici cea mai mică virgulă. Nimeni nu mi-a cerut nimic și nici nu am dat nimic. RESPECT

#26
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Aoleu, este prima data cand patesc asa ceva (infectie la amigdale in urma unui virus gripal), e un chin infernal, nu mai poti dormi, te ustura si te doare non-stop, am cam 4 zile de cand stau asa in agonie,initial am crezut ca e de la raceala pe care am "prinso" am rosu in gat, doua trei strrepsils si trece mi-am zis in minte,se pare ca nu a fost asa.

Am consumat pana acum, trei cutii intregi de strepsils, ceva bomboane cu albastru de metil, "spray-uri" pentru calmarea durerilor in gat, gargare cu sare si apa calda sau apa de gura,toate asta mai scad doar "nitel " din durere / usturime si doar pentru 15 minute, simt ca imi vine sa imi bag P%#A in ele de amigdale si sa ii spun unui ORL-ist sa le scoata afara chiar daca nu mi-au creat probleme pana acum

Mai al dreacu e ca iau si Augmentin pentru infectia lor, paracetamol / ibuprofen pentru durere, si nimic nu pare sa imi mai reduca din durere/usturime.

#27
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Eu am fost operat pe la 10 ani. Aveam constant probleme.
Operatia a fost traumatizanta - inca imi amintesc si acum dupa 30 si ceva de ani....
Eram 8-10 copii la rand; pregatirea a fost luuuunga si stresanta. Uns in mod repetat cu ceva tampoane de solutie amara in gat; apoi bagat niste bete cu tampoane prin nas pana in gat si lasate asa o perioada ."Nu inghiti !..." Injectii in buca.
In perioada asta auzeam celelalte victime urland....scaunul de operatie era separat de paturile de pregatire doar cu o folie/draperie.
Apoi scaun, legat de maini si picioare, tinut de cap de ceva asistenta. Injectie in fiecare amigdala cu un ac lung - de s-au umflat cat o nuca, apoi taiat cu ceva foarfece pe acolo, apucat fiecare amigdala cu un fel de lasso medical si smulsa de la locul faptei. Ala era momentul urletelor....

Ulterior, 2 zile fara hrana, doar ceai - apoi treptat mancare lichida si solida.

De atunci n-am mai avut probleme - pot sa bag inghetata la greu; racesc greu si rar (recent am numarat vreo 7 ani fara vreo raceala/gripa)...

Inainte de operatia de amigdalita cu vreo 2 ani am avut si operatie de polipi. Dar aia e de povestit altadata...

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostPetran_Marius, on 09 martie 2020 - 03:11, said:

Aoleu, este prima data cand patesc asa ceva (infectie la amigdale in urma unui virus gripal), e un chin infernal, nu mai poti dormi, te ustura si te doare non-stop, am cam 4 zile de cand stau asa in agonie,initial am crezut ca e de la raceala pe care am "prinso" am rosu in gat, doua trei strrepsils si trece mi-am zis in minte,se pare ca nu a fost asa.

Am consumat pana acum, trei cutii intregi de strepsils, ceva bomboane cu albastru de metil, "spray-uri" pentru calmarea durerilor in gat, gargare cu sare si apa calda sau apa de gura,toate asta mai scad doar "nitel " din durere / usturime si doar pentru 15 minute, simt ca imi vine sa imi bag P%#A in ele de amigdale si sa ii spun unui ORL-ist sa le scoata afara chiar daca nu mi-au creat probleme pana acum

Mai al dreacu e ca iau si Augmentin pentru infectia lor, paracetamol / ibuprofen pentru durere, si nimic nu pare sa imi mai reduca din durere/usturime.

Posibil sa fi facut puroi si augmentinu sa nu poata rezolva situatia
Si lasa gargara cu sare si orice aliment care e iritant pentru mucoase

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Marius, ceva similar am pățit și eu acum câteva luni. Medicul de familie mi-a prescris azitromicina 500, 1 pastilă la 24 de ore, timp de 5 zile. După 2-3 zile am scăpat de durerea insuportabila din gat.
Mergi la medic să-ți dea alt tratament, augmentinul posibil sa nu aibă efect asupra infecției pe care o ai în gat.

#30
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.10.2015
La doua luni de la operatie nu am nici o problema, ma simt bine.

#31
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

 radulescu328, on 07 martie 2020 - 15:09, said:

Scurt istoric. Dorește cineva sa afle cum a decurs?
Ar fi interesant cum se face acum spre deosebire de acum zeci de ani. Te-a legat cu mâinile de scaun?

#32
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.10.2015

 aidept1, on 12 mai 2020 - 10:45, said:

Ar fi interesant cum se face acum spre deosebire de acum zeci de ani. Te-a legat cu mâinile de scaun?
M-au legat cu mainile de scaun dar legaturile erau simbolice.O doamnă mi-a tinut capul cu mainile din spate si domna doctor a avut o asistenta care o ajuta. Marti dimineata m-a operat,dupa amiaza am baut ceai si iaurt si joi seara am mancat cartofi prajiti si snitel de pui. Am luat 5 zile alvocalmin si am baut ceai de musetel. Nu m-a dudrut deloc nu am avut sangerari in timpul operatiei si nici postoperatoriu.

#33
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

 radulescu328, on 23 mai 2020 - 17:11, said:

M-au legat cu mainile de scaun dar legaturile erau simbolice.O doamnă mi-a tinut capul cu mainile din spate si domna doctor a avut o asistenta care o ajuta. Marti dimineata m-a operat,dupa amiaza am baut ceai si iaurt si joi seara am mancat cartofi prajiti si snitel de pui. Am luat 5 zile alvocalmin si am baut ceai de musetel. Nu m-a dudrut deloc nu am avut sangerari in timpul operatiei si nici postoperatoriu.

Felicitari si sanatate! Sa vezi cum vei renaste ca ai scos infectia din corp.

#34
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.10.2015

 aidept1, on 24 mai 2020 - 20:52, said:

Felicitari si sanatate! Sa vezi cum vei renaste ca ai scos infectia din corp.
Mulțumesc, si dvs la fel

#35
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.10.2015
Dupa ceva timp va pot spune ca ma simt bine, totul este OK. Ca mica deosebire am observat cand mananc  foarte picant ma apuca tusea, banuiesc ca locul operatiei a ramas mai sensibil. Concluzia este numai una : afara cu dusmanul poporului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate