Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Operație de amigdale

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.10.2015
Scurt istoric. Dorește cineva sa afle cum a decurs?

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Nu o face.
Eu am facut-o in copilarie, nu am avut nici un cuvant de spus.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Posttioopedi, on 07 martie 2020 - 15:16, said:

Nu o face.
Eu am facut-o in copilarie, nu am avut nici un cuvant de spus.
Sa afle cum a decurs deci s-a intamplat deja.a ramas fara momite

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Nu am fost traumatizat in urma operatiei. Tin minte ca nu am putut manca nimic solit cateva zile.
Dar aveam voie la 3 sau chiar 4 inghetate/ zi

#5
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.10.2015
Am 44 de ani și pe o3.o3.2020 m-am operat

#6
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
ăsta e jurnal de operație de amigdale? Posted Image

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Greu spre imposibil pune natura ceva in plus in corpul uman.  Daca nu esti ultrasensibil sau ceva complicatii nu vad rostul operatiei.  Plus ca mai ajuta la sistemul respirator,parca au ceva  rol in tarasenie!

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMikeSpike, on 07 martie 2020 - 15:49, said:

Greu spre imposibil pune natura ceva in plus in corpul uman.  Daca nu esti ultrasensibil sau ceva complicatii nu vad rostul operatiei.  Plus ca mai ajuta la sistemul respirator,parca au ceva  rol in tarasenie!

Se zice ca daca faci mai mult de 3 infectii streptococice pe an....e mai bine sa le arunci afara

Edited by I2O, 07 March 2020 - 15:50.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostI2O, on 07 martie 2020 - 15:50, said:



Se zice ca daca faci mai mult de 3 infectii streptococice pe an....e mai bine sa le arunci afara

      Pai amigdalele au rol in imunitate.  Devin inflamate din pricina bacteriilor.
      Ce face streptococu dupa aia ? Se sperie de cutit si fuge ?
      Dupa logica ta daca iei Corona ar trebui sa-ti scoata plamanii. Si te-ai vindecat.

#10
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postradulescu328, on 07 martie 2020 - 15:44, said:

Am 44 de ani și pe o3.o3.2020 m-am operat

Si presupun ca te simti naspa...

Eu am facut-o la 16 ani cu anestezie doar pe o parte.. Tu ce ai patit?

View Posttioopedi, on 07 martie 2020 - 15:28, said:


Dar aveam voie la 3 sau chiar 4 inghetate/ zi

Da, Dar degeaba am avut voie ca n-am putut manca nimic o saptamana. Nici apa nu puteam sa beau.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostEndgegner, on 07 martie 2020 - 16:47, said:


Si presupun ca te simti naspa...

Eu am facut-o la 16 ani cu anestezie doar pe o parte.. Tu ce ai patit?



Da, Dar degeaba am avut voie ca n-am putut manca nimic o saptamana. Nici apa nu puteam sa beau.
Din ce motiv doar pe o parte?

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Baga detalii ca-s curios si eu, nu pentru mine. :)
Cost, dureri, timp...

#13
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
Daca se inflameaza una-doua, trebuie scoase. Sora mea era bolnavicioasa de ani de zile si nu-i dadea de cap, pana un doctor a spus ca are ASLO (nu mai tin minte ce e aia, dar am retinut numele) marit si a trimis-o la consult la ORL-ist, s-a dus asa, sa nu zica ca nu s-a dus si acolo.
Cand a vazut doctorul, a zis ca aoleo, avea deja un fel de cavitati in amigdale, i-a zis sa se opereze, le-a scos, in cateva luni a devenit alt om. Asta se intampla acum vreo 20 de ani. Inca ne mai aducem aminte si imi spune cu naduf cati ani a pierdut din viata stand bolnavicioasa, cu infectia in corp, umbland pe la tot felul de doctori.
Asa ca daca e cazul, scoateti amigdalele. Sau control si acolo in caz ca nu dati de cap la o stare de boala continua.
Sa nu uit, e bine sanatoasa, nu raceste la plamani cum circula legendele. Si nu e om de sera, alearga si iarna si vara non-stop.

#14
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.10.2015
De ce m-am operat: deoarece nu am avut încotro, ultima inflamație a amigdalelor a durat cel puțin două luni cu inflamația urechii și a ganglionilor din zonă. Vara nu mai povestesc tot asa. I-am rupt în gura pe ăștia de la Catena

Înainte de operație am făcut un set de analize, am avut trimiterea de la doctorul ORL și o adeverință de la locul de muncă că sunt asigurat. Dna doctor mi-a zis ca ma va interna o zi și voi primii CM 10 zile.

Marți dimineața la ora stabilită 08,00,m-am prezentat, nemâncat, cu un mic bagaj: pijamale, papuci, săpun, prosop, cardul de sănătate, ceva șervețele.

Actele le-am predat la o asistență, m-am cazat, am îmbrăcat hainele de scandal și am așteptat. A venit în salon dna doctor care m-a intrebat dacă sunt pregătit și dacă am mâncat ceva dimineața asta.

O asistentă mi-a luat perna și mi-a pus în loc o husă și un vas din ceramică de scuipat. Am primit intramuscular un calmant. După o perioadă mica de timp am fost condus în sala de operație : am stat pe scaunul de la ORL, m-au legat la mâini, o doamnă mi-a ținut capul. În fața mea dna doctor pe un scaun a legat între noi un sorț și apoi mie alt sorț unde mi-a zis ca pot scuipa.

#15
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostI2O, on 07 martie 2020 - 16:53, said:

Din ce motiv doar pe o parte?

Ca pe una nu a prins anestezia.
La momentul respectiv anestezia se facea local cu un tampon de vata inmuiat papaverina. Deci nu injectie. Si am avut ghinionul sa nu ma unga bine. Eu am simtit lucrul asta si desi am zis nu am fost bagat in seama. Operatia a inceput cu cea anesteziata dupa care doctorul mi-a taiat-o pe cealalta pe viu. Nu le-a dat prin minte ca macar atunci cand urlam de durere sa mai puna un pic de papaverina...

#16
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.10.2015
O altă asistentă era în dreapta d-nei doctor și o ajuta cu instrumentar. Am fost anasteziat local și nu am simțit nimic. În cca 15 min operația s-a terminat :am fost condus în salonul meu unde mi-au zis sa stau pe burtă și sa scuip în vas sa nu înghit sângele.

În timpul operației am sângerat minim și apoi mai deloc. Nu am putut sa adorm după operație și nici nu m-a durut gatul. Dna doctor m-a vizitat după operație mi-a zis ca merge la policlinică si apoi vine sa ma vadă. Apropos are niște ochi frumoși, o brunetă veritabilă. Sic!

Mi-au adus o cana de ceai,la prima inghititura m-am urcat pe pereti: Spiderman Forever. Am zis nu beau nimic. Punct. Dacă nu vorbeam și nu mâncam nu ma durea nimic. Asistenta m-a pârât, a venit dna doctor și mi-a explicat ca trebuie sa beau cana de ceai, ca mai târziu va fi mai dureros și musculatura de la locul operației trebuie sa se dezvolte/vindece.

A fost un chin dar am băut cana de ceai. După amiază mi-a mai zis dna doctor să-mi aducă nevasta o sticla de iaurt. Zis și făcut am primit 4 sticle de iaurt și o sticla de pălincă, glumesc, de apă plată, hidratarea pe primul loc se știe.

#17
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Ti-au facut injectii ori tot cu betisorul cu vata ti-au dat prin gat?

#18
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.10.2015
Am primit cca 5 injecții în gat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate