Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Idee Theranos 2.0

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Poate ati auzit de proiectul Theranos, este un startup care a inventat un dispozitiv portabil in care se introduce o picatura de sange si apoi aparatul poate diagnostica mii de boli. Problema este ca nu functioneaza, nu stiu exact de ce.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MjWS8hQk188?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar eu propun o idee care poate functiona si bazata pe tehnologie existenta nu SF.
Deci ideea este ca aparatul sa aiba un microscop incorporat, si microscopul face poze la sange la 5000x sau cat este necesar pentru a se vedea virusii si bacteriile si apoi un calculator analizeaza pozele pe sistemul AI (tensor flow), adica le compara cu poze predefinite cu diferite boli si astfel poate indica cu acuratete maxima boala

Edited by dana_alexa_92, 06 March 2020 - 22:32.


#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asa propusesem si eu acum ceva timp distrugerea virusilor cu laser , dupa ce se scoate sangele prin un furtunel si reintroducerea lui la loc in corp. insa ar fi multe probleme la chestia asta. mai ales aia a tensiunii arteriale

teoretic metoda mea poate distruge orice virus, practic sunt multe chestii ce trebuie rezolvate.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postdana_alexa_92, on 06 martie 2020 - 22:32, said:

Dar eu propun o idee care poate functiona si bazata pe tehnologie existenta nu SF.
Deci ideea este ca aparatul sa aiba un microscop incorporat, si microscopul face poze la sange la 5000x sau cat este necesar pentru a se vedea virusii si bacteriile si apoi un calculator analizeaza pozele pe sistemul AI (tensor flow), adica le compara cu poze predefinite cu diferite boli si astfel poate indica cu acuratete maxima boala

Va functiona. Trebuie doar sa te duci in America si sa minti frumos ca escroaca aia. Ea a facut miliarde, tu vei face catraliarde.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
a inceput concursul de idei

#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Dacă nu știi de ce nu funcționează ăla, cum poți să fii sigură că al tau va functiona ? N are nici o logică.

@karaxe, tensiunea arterială e ultima problemă la împușcatul de virusuri pe care il propui tu.

Dar continuați, e interesant :)

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postkarax, on 06 martie 2020 - 22:40, said:



teoretic metoda mea poate distruge orice virus, practic sunt multe chestii ce trebuie rezolvate.

Si cam cum ai vrea sa "vanezi" virusii aia cu laserul.Ca sunt milioane de bucati.Ca daca dai peste tot fluxul de sange cu laser poti distruge si globulele rosii si cele albe si mai stiu eu ce intra in componenta sangelui.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
@kean, corect insa eu propusesem distrugerea virusilor cu un femtosecond laser. exista asa ceva in lume. astfel laserul va vedea si va lovi tintit pe virus.
ori daca nu asa varianta mai buna ar fi ca in aparatul ala sa se foloseasca o metoda prin care virusii sunt separati intr-un loc si globulele in alt loc. trebuie gasita o metoda de separatie asemanatoare cu cele de separatie ale compusilor chimici. numai ca nu trebuie sa dauneze la sange aceasta metoda de separatie. spre exemplu o incalzire usoara poate face virusii si globulele sa se separe datorita flotabilitati diferite.

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postkarax, on 07 martie 2020 - 09:01, said:

virusii sunt separati intr-un loc

Trebe sa le pui o momeala ca sa-i atragi in locul ala. Si pe urma, ZBANG ! Un ciocan pe cap si i-ai facut. Ce atatea lasere ?

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
a bun daca e pe momeli se pot face niste virusi inactivi care sa atraga virusii activi spre ele si astfel sa ii grupeze undeva. se pot da celule similare cu cele pe care virusii vor sa le foloseasca . se poate da doar material genetic etc

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postkarax, on 07 martie 2020 - 09:01, said:

@kean, corect insa eu propusesem distrugerea virusilor cu un femtosecond laser. exista asa ceva in lume. astfel laserul va vedea si va lovi tintit pe virus.
ori daca nu asa varianta mai buna ar fi ca in aparatul ala sa se foloseasca o metoda prin care virusii sunt separati intr-un loc si globulele in alt loc. trebuie gasita o metoda de separatie asemanatoare cu cele de separatie ale compusilor chimici. numai ca nu trebuie sa dauneze la sange aceasta metoda de separatie. spre exemplu o incalzire usoara poate face virusii si globulele sa se separe datorita flotabilitati diferite.
și cine ține laserul în brațe să ochească?

nu mai bine bei o pastilă care te curăță de toate bolile?ce laser?

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
laserul va avea un soft anume care va directiona unda

#12
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Da virusurile sunt mai mari sau mai mici decât celulele ?
Si cam de cate ori ?

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asta nu pot sti. ce stiu din animatiile si prezentarile de pe net e ca sunt aproximativ de marimea globulelor albe si rosii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate