Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

corel, desenare cerc și măsurare de unghiuri

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
Salut. Atașat e un cerc, 360 de grade împărțit la 14,4 grade, am făcut manual fiecare "felie" și am 2 întrebări.
1. Se poate face automat? Eu să aleg ca cercul să fie împărțit în câte "felii" am nevoie.
2. Cum pot evidenția punctele de pe linia cercului?

Attached Files



#2
daemon666

daemon666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 02.05.2007
Da, selectezi linia cu care feliezi, te duci la meniuri si cauti rotate, si acolo bifezi nr de copii, gradul, etc.
N-am mai lucrat de 2 ani in Corel asa ca nu mai stiu mot a mot dar evident se poate.
Vezi sa selectezi si punctul de ancora daca ai nevoie sa nu plece din mijloc, etc

Edited by daemon666, 06 March 2020 - 16:48.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Semi-manual sau semi-automat, depinde cum vrei sa zici, folosind Corel 2017
Faci o singura linie (verticala) > meniul Object  >Transformations > Rotate > sus pui Angle 14.4 (360 / 25), jos pui Copies 24, selectezi centrul de rotatie Center
Rezultatul = 25 de obiecte (24 copii + 1 original), rotite fiecare 14.4 grade ( x 25 = 360 grade)
Attached File  Image1.jpg   138.17K   27 downloads

Evidentiere puncte - direct nu se poate, nu exista optiunea "evidentiere puncte intersectie obiecte"
Poti, in schimb, sa faci exact aceeasi manevra ca mai sus.
Faci un singur cerculet mic sau ce forma vrei tu > meniul Object  >Transformations > Rotate > sus pui Angle 7.2 (360 / 50 - deoarece fiecare linie are 2 capete), jos pui Copies 49, selectezi centrul de rotatie Relative to center, pui Center X si Y 2, 3...10 nu are importanta
Dupa rotatie > grupezi toate cerculetele, le tragi pe pozitie > apoi redimensionare si rotire (nu iese perfect din prima)
Attached File  Image2.jpg   286.94K   23 downloads

PS: cred ca eu am facut numar dublu de linii si am rotit jumatate.
La mine apar mai mult linii, mai apropiate.
Oricum, nu are importanta, algoritmul este acelasi

Edited by trollerul_de_serviciu, 06 March 2020 - 16:59.


#4
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
Troller am urmat primele instrucțiuni și e mult mai ușor, mulțumesc.
Partea cu punctele m-ar fi ajutat dar nu mi se pare complicat și momentan  nu am încercat, pe viitor e posibil să fac așa.
Succes
Metoda mea, pentru cei interesați
1. desenare cerc
2. copiere/lipire cerc și la trasnformation schimbam gradele: primul câmp 0,00, al doilea câmp 14,4
3. copiere/lipire cerc și la trasnformation schimbam gradele: primul câmp 14,4, al doilea câmp 18,8
și tot așa

metoda ta e mult mai rapidă.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Aia cu punctele este exact la fel, dar dublat - cum ziceam, fiecare linie are 2 capete
Vei obtine un cerc format din cerculete.
Pe astea e usor sa le pui pe pozitia care trebuie.

#6
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
Am găsit o variantă mai simplă, cel puțin pentru mine, creez prima liniuță, apoi bulina și le blochez, să fie o chestie unică, apoi fac prima jumătate a tutorialului. Poate ajută pe cineva. Mulțumesc din nou.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Exact, buna idee !!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate