Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Conflicte intre institutii pe timpul si banii mei

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
stefan222

stefan222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.03.2020
Recent am avut niste probleme ce trebuiau rezolvate intre niste institutii ale Statului: finante, spital de Stat si medic de familie ( deci 3, intre care a trebuit sa ma deplasez de cca 20 de ori, acte, stampile,etc ) . Pt asta a trebuit sa fac naveta , m-a costat vreo 200 de lei transportul plus 1430 de lei banii pierduti ce-i meritam legal in urma unor neconcordante/conflicte intre institutiile sus-numite ! Total: 1630  de lei, pierduti, pt ca nu mi-am rezolvat problema in definitiv ( a trebuit sa renunt inevitabil )  cu toate legea de partea mea si drepturile mele in urma unor contributii obligatorii prin lege datorita nepregatirii unor angajati ( bugetari ) ai Statului la a caror venituri contribui si eu desigur !

Ok, de fapt nu-i ok, ce vreau sa spun, suntem in 2020 dar mai avem multe de pus la punct...

PS: nu mai spun de asteptarile in fata birourilor, zece ore cel putin per total, de nervozitatea si impolitetea celor platiti pe nedrept de multe ori deoarce in urma unor greseli de-ale lor eu am ramas cu paguba si timpul pierdut....

Mai avem de facut progrese in Romania, multe...ultimul care pleaca din Romania sa stinga lumina...

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,561
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr ca institutiile statului nu comunica niciodata intre ele.

#3
stefan222

stefan222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.03.2020

View Posteiffel, on 06 martie 2020 - 13:21, said:

Ptr ca institutiile statului nu comunica niciodata intre ele.
Da ! Tocmai am avut ocazia sa vad asta....

#4
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Poststefan222, on 06 martie 2020 - 12:46, said:

Recent am avut niste probleme ce trebuiau rezolvate intre niste institutii ale Statului: finante, spital de Stat si medic de familie ( deci 3, intre care a trebuit sa ma deplasez de cca 20 de ori, acte, stampile,etc ) . Pt asta a trebuit sa fac naveta , m-a costat vreo 200 de lei transportul plus 1430 de lei banii pierduti ce-i meritam legal in urma unor neconcordante/conflicte intre institutiile sus-numite ! Total: 1630  de lei, pierduti, pt ca nu mi-am rezolvat problema in definitiv ( a trebuit sa renunt inevitabil )  cu toate legea de partea mea si drepturile mele in urma unor contributii obligatorii prin lege datorita nepregatirii unor angajati ( bugetari ) ai Statului la a caror venituri contribui si eu desigur !

Ok, de fapt nu-i ok, ce vreau sa spun, suntem in 2020 dar mai avem multe de pus la punct...

PS: nu mai spun de asteptarile in fata birourilor, zece ore cel putin per total, de nervozitatea si impolitetea celor platiti pe nedrept de multe ori deoarce in urma unor greseli de-ale lor eu am ramas cu paguba si timpul pierdut....

Mai avem de facut progrese in Romania, multe...ultimul care pleaca din Romania sa stinga lumina...


DIn pacate, nu vrea nimeni sa le faca, multi de la stat ar ramane fara loc de munca.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"cu toate legea de partea mea si drepturile mele in urma unor contributii obligatorii prin lege"
Care e legatura intre  legea care e de partea ta (si noi trebuie sa te credem pe cuvant)  si drepturile tale, in urma unor contributii ( pe care tot in cuvanful tau trebuie sa avem incredere  ca le-ai platit corect)?

#6
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Medicul de familie nu i al statului.
In rest, shaorma cu de toate, despre ce e vb in discuție ?

#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Hehehe,

anul trecut am platit o suma (nu conteaza) Declaratia unica la ANAF sector 5 si tot figuram in contul de SPV cu datoria.
Ducandu-ma la ghiseu sa intreb de ce figurez inca, verifica si vede ca banii au fost virati intr-un cont de anagajati, se presupunea ca eu am angajati, dar NU am asa ceva.
Si banii erau transferati in contul ala, depusi de mine la ghiseul lor.
Si am facut cerere, sa transfere banii in contul corect, ca eu i-am dat lu tanti in mana, ea i-a pierdut p-acolo.

Si inca astept. Posted Image
Intre timp, figurez cu restanta, banii fiind platiti anul trecut, in NOV. 2019.

Edited by -Diana-, 06 March 2020 - 13:39.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, Diana, uite cum ai reusit sa creezi "un conflict intre institutiile statului pe banii tai"! Rusiniiiicaaaa......Posted Image

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Institutia era aceeasi, doar ca tanti n-a virat banii in contul cu terminatia corecta. :D

Dar tot nu inteleg, cat le ia sa ii mute unde trebuie. Posted Image

#10
stefan222

stefan222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.03.2020

View Post-Diana-, on 06 martie 2020 - 13:53, said:

Institutia era aceeasi, doar ca tanti n-a virat banii in contul cu terminatia corecta. Posted Image

Dar tot nu inteleg, cat le ia sa ii mute unde trebuie. Posted Image
Pai le ia mult. Tine cont de cafelele ce le beau doamnele in timpul serviciului, tigarile fumate, plimbarile in afara institutiilor in scopuri personale in timpul programului de lucru, rezistenta redusa la stres si inclinarea mare spre cresterea salariilor :D !!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate