Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Variante auto mild hybrid pana in 20.000 euro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Avand in vedere ca livrarea masinii mele deja comandata (Swift) intarzie ff mult, caut o alternativa la ea.
Ma intereseaza numai mild hybrid, motorul sa fie in 4 cilindri si in 20.000 euro sa fie top la dotari.
Din ce m-am documentat, am gasit doar 2 variante ce se incadreaza in cerintele mele.
1. Hyundai i30 facelift mild hybrid (recent lansat)
2. Swift Sport mild hybrid (recent aparut) modelul fiind exclusivist, sunt sanse mai mari sa-l am mai rapid decat Swift-ul normal.

#2
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
Ai uitat de Puma care se face in ograda noastra :) !

#3
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Puma .....exclus, 3 cilindri si 27.000 varianta full.
Cred ca ai citit doar titlul si nici ala tot.

Edited by kiario, 06 March 2020 - 12:24.


#4
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Mazda 3

#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 kiario, on 06 martie 2020 - 12:08, said:

2. Swift Sport mild hybrid (recent aparut) modelul fiind exclusivist, sunt sanse mai mari sa-l am mai rapid decat Swift-ul normal.
Pe ce te bazezi cind afirmi asta ?

#6
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007

 MusafirulCreativ, on 06 martie 2020 - 12:34, said:

Mazda 3
@ford4 macar a citit jumatate de titlu, tu nici macar atat. Tu esti "Suntem in aria auto? Atunci Mazda 3".

in 20.000 euro gasesti si Vitara Hybrid 1.4 Luxus cu rabla.

Edited by tabek, 06 March 2020 - 14:12.


#7
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

 kiario, on 06 martie 2020 - 12:13, said:

Puma .....exclus, 3 cilindri si 27.000 varianta full.
Cred ca ai citit doar titlul si nici ala tot.

Ca are 3 cilindri, da.
Dar ca se duce in 27000 full nu prea cred. E pretul direct de la reprezentanta sau de pe net?
Eu am scos a 2-a echipare, nu ultima, cu 17300 cu rabla. Nu cred ca pentru full mai punea 10000...

#8
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
La Suzuki ultima strigare era intre 3 si 6 luni. De la data comenzii...

Edited by takis, 06 March 2020 - 15:43.


#9
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

 tabek, on 06 martie 2020 - 14:12, said:

@ford4 macar a citit jumatate de titlu, tu nici macar atat. Tu esti "Suntem in aria auto? Atunci Mazda 3".

in 20.000 euro gasesti si Vitara Hybrid 1.4 Luxus cu rabla.
Nu inteleg ce anume n-am citit. Mazda 3 G122 are pret de plecare pana in 20.000 cu destule dotari standard, 4 cilindri, sistem mild-hybrid, exact ce a cerut omul.

#10
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am sunat la Hyundai (la 3 dealeri auto) sa intreb cand preconizeaza ca aduc i30 facelift mild hybrid, habar nu aveau de model, zici ca i-am intrebat de nave spatiale. Mi-au spus doar ca ei au facut acum vreo 2 saptamani training pentru I30 nou si nu s-a pomenit nimic de mild hybrid, deci a picat si asta.
Cei de la Suzuki au marit termenul de livrare din cauza virusului, asa ca nu am alta varianta decat sa astept sa-mi vina masina, numai ca daca tot astept atat am schimbat si optiunea, adica am plusat de la Swift simplu la Swift Sport, macar sa stiu o treaba.

Oricum contractul cu plata avansului o sa pice din moment ce termenul de livrare este depasit asa ca nu exclud si alte variante in caz ca apar.

#11
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Cum sa dai 20.000 E pe un Swift chiar si Sport ? Posted Image

#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Cand poti lua un BMW sh de moare strada de la toba sparta... zi-o pana la capat.

 kiario, on 06 martie 2020 - 20:03, said:

Am sunat la Hyundai (la 3 dealeri auto) sa intreb cand preconizeaza ca aduc i30 facelift mild hybrid, habar nu aveau de model, zici ca i-am intrebat de nave spatiale. Mi-au spus doar ca ei au facut acum vreo 2 saptamani training pentru I30 nou si nu s-a pomenit nimic de mild hybrid, deci a picat si asta.
Cei de la Suzuki au marit termenul de livrare din cauza virusului, asa ca nu am alta varianta decat sa astept sa-mi vina masina, numai ca daca tot astept atat am schimbat si optiunea, adica am plusat de la Swift simplu la Swift Sport, macar sa stiu o treaba.

Oricum contractul cu plata avansului o sa pice din moment ce termenul de livrare este depasit asa ca nu exclud si alte variante in caz ca apar.

Pot sa te intreb de ce nu 3 pistoane? Ca asta restrange foarte mult aria de cautare...

#13
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016

 V A L I, on 07 martie 2020 - 17:09, said:

Cum sa dai 20.000 E pe un Swift chiar si Sport ? Posted Image
Eu nu înțeleg avantajul unui mild hibrid. În banii ăștia poți verifica la Toyota pentru corola sau yaris hibrid

#14
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

 V A L I, on 07 martie 2020 - 17:09, said:

Cum sa dai 20.000 E pe un Swift chiar si Sport ? Posted Image
Simplu, din punctul meu de vedere isi merita banii.

 ioppo, on 07 martie 2020 - 17:40, said:

Pot sa te intreb de ce nu 3 pistoane? Ca asta restrange foarte mult aria de cautare...
E prea fortat, nu imi place sunetul lui, psihic ma deprima gandul ca am o ascuțitoare in loc de motor.

 MicroEdge, on 07 martie 2020 - 18:36, said:

Eu nu înțeleg avantajul unui mild hibrid. În banii ăștia poți verifica la Toyota pentru corola sau yaris hibrid
Mild hybrid pentru ISG
Yaris nu-mi place cum arata.
Corola in 20.000 euro nu are dotarile lui Swift si in plus nu prea vreau sa car zi de zi cate o tona jumatate de fier ca per total avantajul hybrid-ului sa fie spre zero.

Edited by kiario, 07 March 2020 - 19:10.


#15
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
Am incercat sa imi gasesc pozitia la volan intr.o Yaris Hybrid. Desi am doar 1,90m, este prima oara cand n.am reusit sa.mi misc picioarele din cauza volanului. E clar ca e o masina facuta in special pe talie de domnisoara.

Edited by takis, 07 March 2020 - 20:34.


#16
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Eu am avut Yaris 2009 si nu am avut probleme la volan (1.85)... am observat si eu ca au mai taiat la dimensiuni. Cand le-am zis in reprezentanta se jurau pe sfinti ca nu e adevarat. Pe hartie asa o fi dar practic nu mai ai loc.

#17
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
Yaris 2009 e alta mancare de peste. Din dimensiuni n.au taiat, dar au reamenajat mobila si volanul l.au coborat destul de mult.

#18
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Astazi am facut un test drive cu Vitara hibrid varianta Spirit, am ramas placut surprins atat de interior pentru ca stiam Vitara veche si totul la ea era din plastic, ei aici s-a schimbat treaba, bordul e din material moale, piele pe portiere, cotiere usa din piele, tapiterie superba tot din piele, full de dotari, ce sa mai zic, alta Vitara.
Acum motorul, mai frate combinatia cu cel electric il face sa zici ca ai cuplu de motor diesel, trage exemplar, rotund fara pic de lag.
99% merg pe Vitara hibrid, am obtinut si un pret de nerefuzat.

Edited by kiario, 10 March 2020 - 18:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate