Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Consulat care refuză prestarea unui servicii: ce soluții există?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View PostLex404, on 05 martie 2020 - 21:43, said:

Acolo cum stai fara acte?
păi de obicei statul în care stai e interesat ca tu să te fi declarat la ei. lor le e suficient și nu e treaba lor să verifice regimul legal din țara ta.

mi se pare că problema e în legislația românească, în care se pare că e suficient să îți declari domiciliul în țară ca să fii considerat ca stând în țară, deși tu stai de ani de zile în afară.
asta în condițiile în care într-un proces civil domiciliul e considerat acolo unde stai efectiv... deci dacă se dovedește că deși ai carte de identitate (pentru cine nu știe, dacă ai domiciliul declar în străinătate nu ți se mai eliberează carte de identitate) tu stai în străinătate, din punct de vedere legal chiar stai în străinătate :)))

Edited by afh, 05 March 2020 - 21:50.


#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostMi_Rebelle, on 05 martie 2020 - 21:33, said:

În fine. Am un permis de reşedinţă, dar nu-s sigură ce pitici pe creier au şi ăia pe la aeroporturi, de obice se pretinde un paşaport, chit că nu ies din spaţiul Schengen.
Da' nu mai bine pui matale mana pe telefon si suni la ambasada Portugaliei din Elvetia si ii intrebi daca e ok sa ajungi cu avionul la ei, avand doar permisul elvetian de sedere ? :)

View PostLex404, on 05 martie 2020 - 21:43, said:

Dai o fuga pana in românia și faci actele.

Acolo cum stai fara acte?

BTW. In schengen poti călători fara pasaport/ ID. Atâta timp cat ai permis auto sau frequent flyer card ca sa ai cu ce face check in.

Conform regulilor UE, nu e nevoie de document in schengen dar te poate întreba pentru confirmare compania aeriană. Pe mine lufthansa nu m-a intrebat niciodată, am călători mereu in schengen doar cu Frequent Flyer card.



https://europa.eu/yo...en/index_en.htm


Dar sa ai ce arata companiei aeriene la check in. Orice ID cu foto, work ID, frequent flyer fara foto, permis auto, ID de resedinta străin, etc
Elvetia nu ii "EU national"...

#21
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View PostLex404, on 05 martie 2020 - 21:43, said:

Dai o fuga pana in românia și faci actele.
Exclus. Deja s-ar face o cheltuială prea mare. În plus nu-mi pot lua atâtea zile de concediu, deja că urmează să plec la sfârşitul lunii.

View PostLex404, on 05 martie 2020 - 21:43, said:

Acolo cum stai fara acte?
Am permisul de reşedinţă şi permis de conducere eliberat de autorităţi elveţiene.

View PostLex404, on 05 martie 2020 - 21:43, said:

Dar sa ai ce arata companiei aeriene la check in. Orice ID cu foto, work ID, frequent flyer fara foto, permis auto, ID de resedinta străin, etc
Asta sună super. Aproape că sună prea frumos. Aia de la consulat ştiau destinaţia mea finală, tot în Schengen, dar nu mi-a spus că pot călători fără paşaport. Posted Image
Funcţionari îndrăciţi şi câinioşi. Posted Image

Edited by Mi_Rebelle, 05 March 2020 - 21:52.


#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pai mergi cu permisul auto sau de resedinta. Ca nu te intreaba nimeni de asta, dar sa ai cu ce face check in.

Daca faci online si nu ai bagaj, nici atat

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
PS4???? Pe subiect ma doare la popo,dar.... De cand ai facut cerere de insotitor nu ai verificat valabilitatea?? Si daca ai ani si ani de ,,afara,,stii cum functioneaza .Reprezentant de ginta/neam si vezi(deja ai vazut) >>>>FLEGMA peste tine,padawane! Sau printesa Leia! Chiar asa ,ce program au? 2 ORE IN 2 ZILE PE PE SAPTAMAMNA???

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMi_Rebelle, on 05 martie 2020 - 21:26, said:

din data de 24.02 cand ati depus cererea pana acum, daca depuneati pentru pasaport simplu electronic, va ajungea pasaportul la timp pentru calatoria dvs.

Ma bate gandul ca poate au o forma de urgenta pt numitul pasaport simplu si ei fac referinta la aia. Zic si eu, ca mi se pare ciudata povestea asta. Nu ca nu te-as crede...

#25
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View Postmyshyk, on 05 martie 2020 - 21:47, said:

Nu e vorba de nici o nesimtire, regulile sunt clare si pentru ei si pentru dumneavoastra. Am avut si eu de-a face cu consulatele romane din Germania si din Italia, dar in afara de o oarecare incetineala si  o birocratie devenita deja clasica in reactii, n-am avut de ce sa-i porcai doar fiindca eu am fost neglijent si prea indolent ca sa-mi indeplinesc partea mea din aceste reguli. Asa incat, n-are rost sa ne porcaiti si pe noi, cei ramasi in tara doar pentru ca ati fost dumneavoastra neglijenta. E urat.Oamenii aceia isi fac meseria asa cum stiu si asa cum li se cere.Si nu inteleg de ce va scandalizati legat de bani, pentru ca oamenii aceia sunt platiti din impozitele si taxele platite de noi, cei din tara, nu din banii dumneavoastra, care se duc in alte parti, nu in  salariile lor.
Tu eşti singurul care porcăieşte. Pe lângă faptul că ţi-ai asumat poziţia de judecător şi ai tupeul să faci prezumţii despre "neglijenţa" altora, mai şi găseşti pretexte pt. funcţionarii care refuză să-şi facă meseria, doar pt. că matale ai ură pe românii din străinătate. :)

View PostMikeSpike, on 05 martie 2020 - 21:56, said:

PS4???? Pe subiect ma doare la popo,dar.... De cand ai facut cerere de insotitor nu ai verificat valabilitatea?? Si daca ai ani si ani de ,,afara,,stii cum functioneaza .Reprezentant de ginta/neam si vezi(deja ai vazut) >>>>FLEGMA peste tine,padawane! Sau printesa Leia! Chiar asa ,ce program au? 2 ORE IN 2 ZILE PE PE SAPTAMAMNA???
Mă rog, nu eu am rezervat biletele, ci persoana pe care o însoţesc. Sigur că m-a întrebat dacă am paşaport, eu am zis că da, e electronic, în mod normal trebuia să fie valabil pe 10 ani. Când colo, expirat după 5.

E suficient să te uiţi pe paginile Google la secţia "reviews" al ambasadelor şi consulatelor noastre, ţi se face pielea de găină. Însă ce ţeapă mi-au dat de data asta, au întrecut orice limită.

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Rebelat-o/Nebunatic-o !   \Zi pe bune,nu stiai cum sta treaba pe afarta la Consulate/Ambasade??  Da ,au spalat astia ceva rufe murdare si ,,,,,,,,,,si se vor mai comunicativi,,,,,,,,,,     KAKAT,TOT EI SINT LA GHISEU!    ,,In incinta reprezentantei consu;lare este interzis filmat/inregistrat,, Esti la mana lor. Rahatu ala era din sec. trecut.    Ca esti pe zona carte lucreaza cu public,NU MERGI IN ARHIVE. Hint-Reprezentantii Romaniei sant mereu langa voi.   Hint-   Si atat!

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Deci chiar dacă să zic vă doare în fund de problema lui X din diaspora, faptul că consularii freacă menta, ar trebui să vă scandalizeze."
Daca asta nu e "porcaiala" cum o numiti? Adica de ce sa ma scandalizez eu, pentru ca dumneavoastra nu v-ati facut datoria de cetatean roman cu domiciluil in strainatate? Si acuma sunteti nevoita sa suportati consecintele?

Edited by myshyk, 05 March 2020 - 22:14.


#28
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View Postmyshyk, on 05 martie 2020 - 22:13, said:

"Deci chiar dacă să zic vă doare în fund de problema lui X din diaspora, faptul că consularii freacă menta, ar trebui să vă scandalizeze."
Daca asta nu e "porcaiala" cum o numiti? Adica de ce sa ma scandalizez eu, pentru ca dumneavoastra nu v-ati facut datoria de cetatean roman cu domiciluil in strainatate? Si acuma sunteti nevoita sa suportati consecintele?
Las-o baltă cu praful în ochi. Situaţia mea e prevăzută de lege. Eu mi-am făcut datoria şi am furnizat actele cerute de consulat. Scopul dumitale e să faci flame. Asta da porcăială.

#29
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,257
  • Înscris: 24.06.2006

View PostMi_Rebelle, on 05 martie 2020 - 21:13, said:

Că eu am făcut o greşeală personală e una, că ei refuză să acorde un serviciu care face parte din meseria lor, e alta.
asta-i esenta, o resto e conversa, cum spun portughezii

#30
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
)My Rebelle,absolut nu am ceva cu treaba ta! Dar 20 deanisori de afara cam imi zic cum sta treaba.   Ca un ex- pt o nenorocita de foto(spagi/masina pe zona Ro/pret exagerat) Mi-au refuzat o cerere deouat miliardun HSBC!(GLUMESC)   Dar nu glumesc cand in Consulatul Ro. Torino a scos fata de dupa ghiseu SUBLERUL!  Mai copii,a jucaria care masoara interior/exterior.etcvetc la milimewtru!  Si (nu mai pot) futca ma repinge ca foto de le aveam erau cu0,2 MM mai largi|???!!1   Asta spre disperarea unora au  fost prin 2014/2015. Dar nu conteaza,aia (aia, ca si cum ma uit la caste inferioare)  sant pe recuperari de plati post de munca.

#31
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,257
  • Înscris: 24.06.2006

View PostMi_Rebelle, on 05 martie 2020 - 21:33, said:

Am avut de-a face cu ei în trecut, ştiam că-s imbecili, dar nu-mi imaginam totuşi c-ar ajunge la apogeul cretinismului şi să refuze categoric să-şi facă meseria pt. care sunt plătiţi.
din cauza asta am aplicat cu ani in urma pentru alta cetatenie

#32
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ps.Se poate filma/inregistra in consulate/ambasade???

#33
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View Postdan210, on 05 martie 2020 - 22:18, said:

asta-i esenta, o resto e conversa, cum spun portughezii
Sigur că asta e esenţa. Dar răutatea şi reavoinţa celor de la consulat se reflectă şi în răspunsurile anumitor indivizi aici pe thread.

Aruncă cu noroi în mine fiindcă nu m-am preocupat de reînnoirea paşaportului, deşi cererea pt. un paşaport de urgenţă e ceva încadrat legal, nu o favoare specială.
Iar consularii care îmi dau cu flit, nimic neobişnuit, cum îndrăznesc să-i deranjez din scaunele lor comfortabile.

#34
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
N-au refuzat nimic, ti-au cerut sa respecti niste legi si in loc s-o faci, te-ai apucat sa-i faci de rahat pe net. E incorect.  Si nu din partea lor.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMi_Rebelle, on 05 martie 2020 - 21:51, said:

Exclus. Deja s-ar face o cheltuială prea mare. În plus nu-mi pot lua atâtea zile de concediu, deja că urmează să plec la sfârşitul lunii.

Am permisul de reşedinţă şi permis de conducere eliberat de autorităţi elveţiene.

Asta sună super. Aproape că sună prea frumos. Aia de la consulat ştiau destinaţia mea finală, tot în Schengen, dar nu mi-a spus că pot călători fără paşaport. Posted Image
Funcţionari îndrăciţi şi câinioşi. Posted Image

Nu ai unde sa te plangi.
Toate telefoanele catre ambasada/consulatul roman duc in Romania
Nu mai poti lua legatura cu consulatul din tara de resedinta.
Am aflat-o si eu acum vro 2 saptamani.
Imi trebuie o procura si sa-mi schimb pasaportul romanesc.

AM intrat ope site si ma trimit la Chicago.
Am sunat in Toronto sa le spun ca vreau la ei ca mai am ceva de rezolvat in Canada si acum 5 ani am facut pasaportul; la ei, fiind si atunci ca si acum in Detroit
La telefonul din Toronto raspunde... Bucurestiul

"Vreau in Toronto, e mai aproape!"
"Nu se poate, sunteti arondati la Chicago!"

Cei care au facut site-ul si cu care discuti nu mai sunt in tara in care locuiesti

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Schimba adresa  

Eu eram arondat in mexico city dar am schimbat pe site si am pus Toronto.

Bine, la toronto mi-au zis sa vin cu hartie de acasa daca vreau procuri Posted Image))))))))

Edited by Lex404, 05 March 2020 - 23:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate