Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce condimente merg cu varza acra?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit. Ce vreau eu sa va spun e ca am niste varza acra. D'aia buna, crontoniforma, de-ti vine s-o spargi intre masele numai s-o auzi trosnind.

Asa ca am incercat cateva experimente. Ba am taiat-o marunt, ba grosier. Am stropit-o cu ulei de cea mai joasa speta si am indesat-o cu boabe de piper. Pana mi-am rafinat gusturile si am observat ca nu poti trata varza acra cu brutalitate. Bine, unele experimente (cele mai multe) au fost nereusite.

Si am ajuns s-o tai cat mai marunt, in farfurie de yena, cu un cutit de ceramica. Atentie! Fara graba, sa nu o sperii. Am invelit-o cu grija in ulei de samburi de struguri. Moama, stiti cum aluneca pe gat? Atata doar ca simt nevoia unui condiment... Un condiment... Cum sa va zic? Care sa mearga in combinatia varza acra-ulei de samburi de struguri. Neaparat picant.

De aceea va rog pe voi sa imi recomandati ingredientul secret. Ceva care sa mearga cu cele doua elemente principale, sa imi inece papilele gustative.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Piper, obligatoriu. chili, marar, cimbru, la alegere. Merge si chimen macinat.
Eu pun din toate.

Edited by pasilla, 05 March 2020 - 20:45.


#3
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004
Poți sa încerci ceva simplu, cu ulei de semințe de dovleac și piper.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Cimbru, fara ezitare

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
incearca o palinca

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Boia de ardei.Dulce,picanta cum ti-o fi vrerea.
Eu asa-mi pregatesc varza.Plus ulei de floarea-soarelui.M-am saturat de toate rahaturile de alte uleiuri.

#7
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
Tarhon ( nu prea mult ) si boia afumata.

Edited by Jemapel, 05 March 2020 - 20:48.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Merge si niste ceapa tocata.

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
dafin

#10
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
In primul rand sper ca intradevar o calesti. ZIc asta pentru ca am mancat prin diverse locuri "varza calita" care era de fapt fiarta.

P.S. Daca ai untura, caleste varza in untura.

Edited by Jemapel, 05 March 2020 - 20:50.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Jemapel, on 05 martie 2020 - 20:50, said:

In primul rand sper ca intradevar o calesti. ZIc asta pentru ca am mancat prin diverse locuri "varza calita" care era de fapt fiarta.

P.S. Daca ai untura, caleste varza in untura.
Eu am inteles ca este vorba despre salata de varza acra.

#12
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

 Puferiu_, on 05 martie 2020 - 20:37, said:

Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit. Ce vreau eu sa va spun e ca am niste varza acra. D'aia buna, crontoniforma, de-ti vine s-o spargi intre masele numai s-o auzi trosnind.

Asa ca am incercat cateva experimente. Ba am taiat-o marunt, ba grosier. Am stropit-o cu ulei de cea mai joasa speta si am indesat-o cu boabe de piper. Pana mi-am rafinat gusturile si am observat ca nu poti trata varza acra cu brutalitate. Bine, unele experimente (cele mai multe) au fost nereusite.

Si am ajuns s-o tai cat mai marunt, in farfurie de yena, cu un cutit de ceramica. Atentie! Fara graba, sa nu o sperii. Am invelit-o cu grija in ulei de samburi de struguri. Moama, stiti cum aluneca pe gat? Atata doar ca simt nevoia unui condiment... Un condiment... Cum sa va zic? Care sa mearga in combinatia varza acra-ulei de samburi de struguri. Neaparat picant.

De aceea va rog pe voi sa imi recomandati ingredientul secret. Ceva care sa mearga cu cele doua elemente principale, sa imi inece papilele gustative.

Auzi? Chestia de mai sus ai scris-o tu? Fara gluma, Seamana masiv cu stilul lui Radu Anton Roman

#13
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

 pasilla, on 05 martie 2020 - 20:51, said:

Eu am inteles ca este vorba despre salata de varza acra.

Ai dreptate. Posted Image Posted Image Posted Image

Ochii vad inima cere Posted Image . Poftesc la o varza calita se pare. Imi cer scuze, n-am citit cum trebuie.

Edited by Jemapel, 05 March 2020 - 20:52.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Culmea este ca poti face varza calita si din varza acra.

#15
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

 autom2, on 05 martie 2020 - 20:52, said:

Auzi? Chestia de mai sus ai scris-o tu? Fara gluma, Seamana masiv cu stilul lui Radu Anton Roman
Te aud, deci nu e nevoie sa ma citezi. N-am scris-o eu, a scris-o stomacul meu. Nu vezi ca e furtuna-n gura mea? CUm poti sa te gandesti la varza acra si sm ai nimesti taxele?

#16
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
1) Nu folosii boabe de piper. Foloseste o rasnita. Cand am descoperit rasnita am inteles intradevar ce inseamna gustul de piper.
2) Poti incerca sa mai dezacresti varza. In general salata de varza acra se face cu piper, otet si ulei. Nu am incercat niciodata insa poti incerca tu, boia afumata. Cine stie, poate iti place izul de afumatura pe care il va da boiaua. Insa cel mai important este piperul rasnit ( parerea mea ).

Edited by Jemapel, 05 March 2020 - 21:05.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Jemapel, on 05 martie 2020 - 21:04, said:

In general salata de varza acra se face cu piper, otet si ulei.
Nu am incercat niciodata sa pun otet la salata de varza acra. E deja acra.

#18
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

 pasilla, on 05 martie 2020 - 21:07, said:

Nu am incercat niciodata sa pun otet la salata de varza acra. E deja acra.

O dezacresc. Tu ai dreptate insa eu prefer sa o dezacresc si apoi sa o acresc, sarez, condimentez dupa gustul meu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate