Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

DAZN

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#19
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Cat costa Netflix in Romania comparativ cu alte tari din Europa? Si se cumpara bine in Romania. La fel o sa fie si cu dazn, o sa gaseasca ei ceva sa merite, poate anul urmator o sa aibe exclusivitate pentru CL si multe altele in Romania. Asta pentru ca o sa plateasca bine de tot sa diminueze concurenta. Stiu ei ce sa faca sa atraga clienti.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Romania are intre 150.000 si 300.000 de subscriberi la Netflix din 20 milioane de locuitori adica undeva la 1,5% din populatie. In vest media este undeva la 6-9%.

#21
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
DAZN o să reușească în România numai cumpărand exclusivitatea, altfel abia o să aibă bani să-și plătească traducătorii care vor întreține platforma lor .Ro. E ceva normal acum când toți operatorii de streaming dau acces liber din toate țările UE.

#22
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
În timp probabil vor lua mai multe competiții, exemplele sunt destule dacă ne uităm în alte țări. Pot lansa oricând și canale (au deja câteva). Bani au deci asta nu o să fie problemă. În câțiva ani Digi cu Telekom vor pierde sigur din competiții și le vom avea pe DAZN.
Cică 10 euro nu e mult. Nu e mult dacă nu trebuie să plătești nimic altceva. Dacă ai nevoie de cablu, Netflix, Amazon, Spotify sau mai știu eu ce atunci clar nu arunci 10 euro pentru ceva care încă nu merită.

Edited by _-KALMAN-_, 06 March 2020 - 15:47.


#23
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008

 business11, on 06 martie 2020 - 09:58, said:

Romania are intre 150.000 si 300.000 de subscriberi la Netflix din 20 milioane de locuitori adica undeva la 1,5% din populatie. In vest media este undeva la 6-9%.
De unde erai luat cifrele astea? Nu de alta, dar e o diferență între 150k și 300k

#24
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Partea interesantă că Netflix nici nu oferă cifre pentru fiecare țară mai ales Europa. SUA e altă treabă.

#25
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018

 maxie0jazz, on 25 octombrie 2020 - 16:04, said:

Atunci, ar fi o problema cu preturile. Sigur nu vor mai fi la fel ca un abonament la Digi Cablu..

Cat sa fie de scump? 50 de lei? Pai tot cam pe acolo e si Netflixul.

https://www.finder.c...ing-sports/dazn

Din ce vad in link-ul de mai sus, un abonament pe an e 100 de dolari. In urma unui calcul simplu, pe luna ar veni 35 de lei... Mult mai putin decat NF.

#26
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,798
  • Înscris: 06.11.2018
DAZN se extinde în peste 200 de țări pe 1 decembrie 2020 https://www.broadban...-on-december-1/
P.S: Existau zvonuri ca apare si in Romania, momentan nu a aparut nimic despre Romania dar probabil se lanseaza si la noi deoarece apare in Ungaria https://dtvnews.hu/h...-erkezik-a-dazn

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Nu prea au nici un motiv din punctul meu de vedere sa intre in Romania. Cam absolut tot ce ofera ei se poate vedea la noi la TV fara costuri suplimentare. Un abonament de tv in Romania incepe undeva la 5€ sa spunem si avem incluse cam toate sporturile dorite (Champions League, Europa League si multe altele). DAZN costa lunar 10EUR o suma enorma cand te gandesti ca 99% din oameni isi fac un abonament pentru a vedea CL/EL si poate cateva ligi internationale de fotbal.

In vest drepturile CL/EL sunt cumparate de companii private precum Sky sau chiar DAZN, astfel ca esti obligat sa te abonezi la ei daca doresti sa vizionezi meciurile.

#28
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Pai, dacă ar intra la noi ar însemna si achiziționarea unor drepturi importante, ceea ce ar însemna că nu o sa le mai vezi pe tv

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Clar, dar drepturile alea costa cateva miliarde de euro. Intrebarea se pune daca romanii nostri vor fi dispusi sa plateasca suplimentar 10€ pe luna pentru DAZN ca sa vada 3-4 meciuri pe luna.

#30
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Deocamdată vin cu box din ce am văzut. La englezi cam 2 lire. Pentru atât nu au cum să ceară mai mult.

How much does DAZN cost?

From 1 December 2020, the initial monthly price is set at £1.99 or less for fans signing up to the new DAZN global streaming service. Cancel anytime.

Edited by KLM2009, 29 October 2020 - 13:39.


#31
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 28.02.2010
Cica Dazn va fii si in România de la 1 decmembrie si abonamentul va costa 8 lei pe luna, anunță cei de la media max.

Attached Files


Edited by K-Bobby, 29 October 2020 - 16:13.


#32
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pai si ce ar transmite? UCL si EL alaturi de Serie A, Bundesliga si Primera sunt pe Digi, Look si Telekom. Ligue 1 e singura care e pe digi doar. In rest, MotoGP, F1 sunt cel putin la Digi (posibil si la celelalte, dar acolo nu stiu ca nu am abonamente) , tot la Digi mai ai baschet, handbal, iar campionate europene si mondiale la TVR.

Pe bune, chiar nu vad ce mi-ar oferi DAZN in plus fata de ce imi ofera Digi. Sau nah, imi ofera la un pret mai bun, dar comoditatea e de partea Digi care e televizune, nu platforma online.

Eu mi-am luat DAZN pt UCL si Serie A in principiu, in Germania UCL se transmite pe DAZN cu exceptia a cateva meciuri care pe mine rar ma intereseaza si alea sunt transmise de SKY. In DE costa 12euro/luna daca iti faci abonament lunar si 10 euro daca ai abonament anual. Pt banii astia e super avantajos la preturile de aici sa vad aproape toate meciurile ce ma intereseaza.  Mi-ar fi placut sa fie si Bundesliga, dar asta e, si doar pt atat nu dau 35euro lunar la sky.

#33
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Deocamdată o să avem box.

#34
dicanio70

dicanio70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2016
Deocamdata baietii se incalzesc. In vara lui 2021 expira contractele UCL, UEL, La Liga, Seria A, Bundesliga si Ligue 1 pentru Romania (Premier League e la Eurosport Romania pana in 2022.) Probabil vor licita pentru ele, nefiind exclus sa mai si sublicentieze din ce vor castiga. Cum Digi Sport se axeaza de cativa ani mai mult pe date si telefonie, iar Telekom se pregateste sa si dea obstescul sfarsit, DAZN ar deveni favorit sa ia marile campionate dar si UCL si UEL (mai ales pe ce foame de bani va fi la noi din cauza pandemiei). N ar fi exclus sa se bage si la Liga 1, adica sa ia niste meciuri de la actualii detinatori de drepturi. Ramane de vazut.
Personal, daca ar aduce cineva, poate chiar DAZN, Championship, Argentina si Brazilia nu mi as mai dori nimic!

#35
mrkokobt

mrkokobt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.02.2014
At launch, DAZN will initially be focused on boxing, streaming live events, weekly shows, classic fights and documentaries.

Momentan, pana vara viitoare.

#36
mariusica24k

mariusica24k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 24.01.2013
Eu cred ca nu lansau ei serviciul la noi doar pt box.. Pe viitor or sa mai cumpere si alte drepturi din alte sporturi probabil

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate