Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Jocul Mima - Joc mobil de socializare (cross platform: Android released)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
paul678

paul678

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2014
Salut Softpedia,

Toamna trecuta m-am decis sa incerc SDK-ul Flutter pentru aplicatii cross platform si prima idee de aplicatie a fost un utilitar/helper pentru jocurile de mima.

Nu stiu cati dintre voi se mai joaca asta atunci cand va intalniti cu prietenii dar pe Google Trends pare sa fie destul de cautat topic-ul.

In momentul de fata aplicatia are in jur de 1.5k downloads si a ajuns la o forma stabila din punct de vedere al UI/UX si game flow.
Descirere functionala pe scurt:
  • 5 categori de cuvinte (undeva la 400 cuvinte in total)
  • Un timer configurabil intre 30-180 secunde (default 90)
  • 2 moduri de joc:
    • Random (butonul principal "Joc Nou"): selecteaza un numar aleator de categori
    • Custom: utilizatorul selecteaza categoriile si durata din ecranul de setari
  • Posibilitate de sugerare cuvinte: ajung in Google Forms unde le fac review si le adaug pe cele interesante
  • Monetizare:
    • Un utilizator are voie sa faca skip la 5 cuvinte consecutive, pentru a reseta la 0 numaratoare are posibilitatea sa vada un Rewarded Ad (similar cu restul jocurile free to play) sau sa foloseasca acel cuvant.
    • Buton de Donate in ecranul de About (tot un Rewarded Ad)
Mai jos link-ul PlayStore si cateva poze mai recente:
https://play.google....utside.mimagame

s8_1.pngs8_2.png s8_3.pngs8_4.png
Astept orice fel de feedback si/sau sugestii!

Ceva detalii tehnice pentru cei interesati:
  • Aplicatia este full Flutter cu support pentru Android si iOS (web inca nu, dar o sa il incerc in viitor).
  • Ads: Flutter Admob integrat doar cu AdMob Network. Restul surselor nu au suport oficial Flutter si mi-ar fi luat destul timp sa fac wrappere.
  • Backend-ul este Google Firebase:
    • Cloud Firestore: stocare categori, cuvinte si istoric jocuri (anonimizat, stochez doar categoriile selectate si cuvintele folosite pentru a nu sugera acelasi cuvant de 2 ori)
    • Cloud Functions: endpoint-uri HTTPS cu auth Firebase folosite de aplicatie pentru: update categori, creare joc nou, incarcare cuvant random. Codul este scris in Node.js. Nu am folosit direct Firestore deoarece aveam nevoie de mai multa procesare in momentul in care se selecteaza un cuvant random si a parut mai natural sa fie backend stuff.
    • Cloud Storage: bucket pentru imagini atasate cuvintelor si pentru html-urile de Terms si Privacy.
Merci,
Paul

Attached Files



#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Schimba fontul ala. E greu de citit.

#3
paul678

paul678

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2014

View PostBursul, on 04 martie 2020 - 15:03, said:

Schimba fontul ala. E greu de citit.
O sa iau in considerare, merci! Am vrut sa para similar cu scrisul de mana dar e posibil sa fie greu de urmarit totusi :)

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mie nu-mi place. Mi se pare prea copilaresc, adica parca ar fi pentru copii de pana la 7-8 ani.

#5
int21hi

int21hi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.02.2008
Imi place, scrie ce rezultate ai pe admob, pina acum ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate