Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

L'amica geniale (2018 - )

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 24.03.2018
Am descoperit acest serial foarte bun, pe care il recomand. Spun ca l-am descoperit acum, pentru ca la aparitie m-am luat dupa o colega care a spus ca i se pare fake, ca ea nu crede ca atmosfera din serial era reala, asa ca am mers pe mana ei si nu l-am urmarit atunci. Recent insa i-am dat o sansa si pot sa spun ca imi place foarte mult. Este produs la standardele HBO, care sunt mult peste cele ale Netflix in materie de seriale.

https://www.imdb.com/title/tt7278862

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qmONXeYi6-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Hmmm, o sa ma uit diseara sa vad daca imi suscita interesul.

#3
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Este superb!Recomand!

#4
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Este foarte bine realizat, regizat, jucat.
O poveste banala dar expusa minunat de gradat si artistic.
totul se acordeaza....atmosfera, locul, imaginile, personajele, povestea
O reusita
Ca de altfel toate ecranizarile unor romane bune.

Am vazut sezonul 2 episodul 6 acum cateva zile,  si astept urmatorul cu nerabdare

Edited by vio69a, 04 March 2020 - 14:53.


#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Defapt e produs de Rai (televiziounea publica italiana) in colaborare cu HBO, dar italienii au facut mai toata treaba. Am vazut si eu secvente, nu prea m-a atras, mi s-a parut prea siropos. Acum se difuzeaza al doilea sezon si, din cate stiu, romanul pe care se bazeaza mai are inca 2 volume, care vor fi ecranizate in curand.

#6
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Azi am zis sa incerc si eu vazand ca-l laudati atat --- intr-adevar, e buna seria. Foarte bine surprinsa atmosfera de epoca, au italienii un mare talent la asta. Si personajele sunt bine conturate, realist, cu tot ce tine de viata de mahala. Place la mine. Am inteles ca ar fi si sezonul doi  --- am vrut sa-l iau si pe acesta, dar n-am dat de el.

#7
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cititi fratilor cartile inainte sa vedeti serialele.

#8
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostBibulus, on 04 martie 2020 - 21:09, said:

--- am vrut sa-l iau si pe acesta, dar n-am dat de el.

https://serialeonlin...a-geniale-2018/

#9
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 14.03.2006
Si mie mi-a placut atat de mult serialul, am terminat de vazut si sezonul 2, incat am luat cartile sa le citesc. Personajele sunt foarte bine conturate, jucate, Lila in copilarie mi s-a parut extraordinara, iar cartea este fidel urmarita, aici probabil si pentru ca autoarea este implicata in realizarea filmului. Cred ca o sa reiau prima serie, sa o mai vad odata in paralel cu cititul cartii. Si dialectul napoletan mi s-a parut ca a adus ceva deosebit.

Bibulus: Cauta mai bine si vei gasi si vei gasi si sezonul 2 :)

Edited by kerkyra, 05 March 2020 - 14:08.


#10
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 25.12.2016
Am vazut ambele sezoane. Pe langa povestea principala, serialul este si o incursiune in istoria Italiei, intr-o perioada tumultoasa si grea: anii '60. Unele aspecte sunt extrem de apropiate de cele de pe la noi: patriarhatul feroce, prejudecati arhaice, saracia generalizata a claselor de jos, idealismul steril al elitelor, miscari sociale, primii pasi spre iesirea din mizerie (scena primului televizor este magistrala). Si personajele au fost, in general, bine realizate, nu simple figuri doar sa dea bine pe ecran. La cum a inceput seria si avand in vedere unde s-a oprit al doilea sezon, probabil vor mai face inca vreo trei sezoane.

#11
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 14.03.2006
Inca doua as zice, sunt ecranizari dupa carte, o tetralogie, fiecare sezon a urmarit perfect cate un volum din carte.

Edited by kerkyra, 10 March 2020 - 12:07.


#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Bai baieti, nu stiu cum sunteti voi insa pe mine ma apuca depresiile cand vad filme din astea. Am vazut jumatate din primul episod aseara si mi-a ajuns.  Nu e pe gustul meu absolut deloc.

#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
In anii 50, Napoli chiar era cenusiu, viaţa dificilă dar plină de speranţe
Greu de crezut ca o povest atat de simpla poate cuprinde cititotul cu interes si placere.
de aceea meritul ecranizarii este si mai mare...
Totul este acolo altfel decat in viata ce o cunoastem noi....relatiile in cartier, in familie, intre copii, la scoala,
O societate in fierbere o adolescenta in fierbere

#14
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Am revazut cateva episoade din a doua serie.....
am inteles dece mi-a s-a parut atat de mare diferenta dintre prima serie si a doua.
Desi ambele apartin cartilor aceleasi autoare....
In seria a doua, actiunea iese din cartier, iese si se aeriseste, pe plaja, in oras,
fetele nu mai sunt copile, sunt tinere de acum - care au o mult mai complexa viata in fata lor....
iubire, tradare, violenta, nastere, renuntare, sau ambitie....
Astept foarte nerabdator a treia serie....
Caci are avantajul de a nu relua o retea de succes diluand-o ci continuand episoade de viata

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
As fi curios sa aflu pararea Danei Budeanu despre acest serial.   Mwahahahahaha :)

#16
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Nu mi s-a parut prea bine interpretat personajul "prietenei geniale" la maturitate. Cred ca se putea mult mai mult pe aceleasi replici.

Dar subiectul filmului, rolurile, actorii, plus incadrarea in decor mi-au placut si astept cu interes sezoanele urmatoare. Plus ca datorita filmului ma bate un gand sa ajung la Napoli si pe insula Ischia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate