Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Diferentiere puiet crap - caras

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Eu zic sa cumperi 10 kg crap vara 1 și vreo 5 kg amestec fitofag, Novac și cten. Eu zic ca ajung pe primul an să vezi cum se acomodează.

Crapul se distinge de caras pri formă corpului și are mustăți.

#20
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 01.03.2016
@vara, am si eu un mic helesteu in grădina construit acum 6 ani. Am cumpărat puiet de crap de o vară de la Nucet si după un an am constatat că aveam crap românesc si galitian, caras, cteno, biban si babușcă chiar dacă primisem de la statiune certificat de conformitate că am doar crap românesc. Contează pretul puietului, că nu o să-ti dea nimeni selectat. Puietul de o vară de caras încrucișat cu crap are mustăți, dar nu e crap.

#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Ma OP,Tu ai pescuit sau esti pescar?  Nu ai cum sa confunzi puietul sub 3 cm!  Caras/crap.  Cel putin de balta. La Dunare treci la 4 cm.  Efectiv,pescar de la 6 ani, nu pot confunda . Cand cumperi ,cauta unu ca mine.  La bucata si minciocut acvaristic ti-ii sortez.

#22
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 scaiba, on 04 martie 2020 - 12:21, said:

Domnu' Ghiţă, să îmi spuneți dacă am înțeles bine: sfatul dvs. este să facă saramură din puiet, dacă-i bună saramura, înseamnă că îl țepuie vânzătorul.
Dacă nu-i bună, este un vânzător onest.
Aș vrea să văd fața vânzătorului când vine cumpărătorul cu uneltele de testare Posted Image

Serios acu', problema-i în altă parte, nicidecum la gust.
Nu din puiet!!! Insa puietu creste si se face numa bun de bucatareala.. Asa ca daca ai totusi caras in loc de crap ...

#23
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

 scaiba, on 04 martie 2020 - 11:01, said:

Din memorie îţi spun, îmi pare că nu.
Imediat dupa stadiul de alevin se observa lejer mustatile si pe coada si pectorale apare o nuanta portocalie...dupa varsta de aproximativ 30 zile...

 scaiba, on 04 martie 2020 - 11:01, said:

Cantitatea pe care o poţi crește este la Kg/m3, nu are nicio legătura așadar cu suprafața....
Poți merge pe 15-25Kg pește pe m3.
Are foarte mare importanta...la metru cub se raporteaza doar in sistem super-intensiv...daca am merge pe logica ta ar insemna ca la 200 mp x 1 m adancime = 200 mc x 25 kg = 5000 kg...oare nu-ti da ceva cu virgula ?! Concret, nu recomand la 200 mp mai mult de 400 kg fara aerare suplimentara.
Pentru peste va trebui sa mergi la o piscicola acum primavara cand se navodeste si sa-ti iei vreo 40-50 kg de crap vara 1.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate