Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Diferentiere puiet crap - caras

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
vara

vara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.02.2010
Buna ziua. In aceasta primavara vreau sa cumpar puiet de crap vara 1 sau 2 pt un helesteu de 200m patrati de luciu de apa. Cum pot deosebi puietul de crap fata de cel de caras ? Au formate deja acele mustati ? Cat puiet ar trebui in general pt acest helesteu ? Multumesc mult !

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Daca nu e nimeni pe-aici sa te ajute poti incerca sa ii cauti pe google in engleza, te uiti atent la poze, studiezi documentatia.

Pentru ce avem noi uzual prin tara, carasul e Carassius gibelio, iar crapul Cyprinus carpio. Daca pui alte specii, doar tu stii. Exista multe tipuri de caras si crap.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
știe vânzătorul care-i diferența dintre ei

#4
vara

vara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.02.2010
De-asta mi-era teama 😂

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Pai intreaba-l ce specii iti vinde. Sau nici el nu stie? Le iei fara factura?

#6
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,409
  • Înscris: 20.02.2008
pai ii ia pe ce spune vanzatorul dar sa nu se trezeasca peste 1 an cu stiuci in balta... :))

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 vara, on 04 martie 2020 - 09:31, said:

... Au formate deja acele mustati ?...
Din memorie îți spun, îmi pare că nu.
Și am rămas cu impresia că este mai înalt puietul de caras decât cel de crap.

Cantitatea pe care o poți crește este la Kg/m3, nu are nicio legătura așadar cu suprafața. Mă rog, nu mare legătură.
Depinde apoi cât vrei să îi ții și dacă ai sistem de oxigenare/aerare ori ba.

Poți merge pe 15-25Kg pește pe m3.

 ioppo, on 04 martie 2020 - 10:57, said:

...sa nu se trezeasca peste 1 an cu stiuci in balta... Posted Image)
Să vezi ce pagubă îți face somnul dacă apare-n baltă, știuca măcar vânează zgomotos și te prinzi repede.
Dacă se ascunde vreun somn, îți dai seama doar pe hârtie că nu îți mai ies calculele de nicio culoare...

N-ai cum să confunzi puietul de știucă, asta-i clar Posted Image

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cautind pe net ce inseamna "puiet crap vara 1", am aflat ca uni vinzatori zic ca are 100 grame. Acum nu sint eu mare pescar, insa la greutatea asta, deja se vede clar care-i crap si care-i caras.
"Puiet crap vara 2", ar veni ala ce are deja 2 veri, deci are peste 1 an si in cazul asta este mult mai clara diferenta.

Eu stiam ca crapul depune icre de prin aprile si pina prin august, iar carasul de prin mai si tot pina prin august. Asa ca ce cumperi acum, ar trebui sa aiba peste 6 luni si ar trebui sa se vada clar cine-i caras si cine-i crap

#9
vara

vara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.02.2010
In concluzie,trebuie sa merg pe incredere.Daca eram mai aproape de Nucet etc stateam linistit dar cum trebuie sa ii cumpar de la proprietari de mici balti,ma gandeam sa ii pot diferentia.

#10
tic_tac

tic_tac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.11.2008
viziteaza la a.j.v.p.s-ul local sau la o amenajare piscicola careia nu ii vei face concurenta, presupunand ca acei 200 mp sunt pentru divertisment si relaxare
sau la facultate, mai citesti cate ceva pe tema asta, sunt variante sa poti afla cum sa faci popularea

a popula un luciu de apa cu puiet de peste e o activitate elaborata care are multi factori de luat in calcul, chiar daca nu vrei sa cauti informatii de cercetare piscicola

mai pe scurt, trebuie sa vezi cum e adancimea si tipul apei, solul, flora, fauna adiacenta, temperaturi etc.

sau poti popula cu ce vrei, e ca la loterie, dar pierzi timp si bani, depinde cat vrei sa investesti

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Vara, tu ce vrei sa faci ? Sa-i cresti pentru vinzare, sau vrei sa-i ai pentru distractie ?

#12
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Lasa ca cea mia buna saramura e aia din caras

#13
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Domnu' Ghiţă, să îmi spuneți dacă am înțeles bine: sfatul dvs. este să facă saramură din puiet, dacă-i bună saramura, înseamnă că îl țepuie vânzătorul.
Dacă nu-i bună, este un vânzător onest.
Aș vrea să văd fața vânzătorului când vine cumpărătorul cu uneltele de testare Posted Image

Serios acu', problema-i în altă parte, nicidecum la gust.

#14
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 florin71_skoda, on 04 martie 2020 - 11:04, said:

Cautind pe net ce inseamna "puiet crap vara 1", am aflat ca uni vinzatori zic ca are 100 grame. Acum nu sint eu mare pescar, insa la greutatea asta, deja se vede clar care-i crap si care-i caras.
"Puiet crap vara 2", ar veni ala ce are deja 2 veri, deci are peste 1 an si in cazul asta este mult mai clara diferenta.

Eu stiam ca crapul depune icre de prin aprile si pina prin august, iar carasul de prin mai si tot pina prin august. Asa ca ce cumperi acum, ar trebui sa aiba peste 6 luni si ar trebui sa se vada clar cine-i caras si cine-i crap
Omul se refera la aia cat acele cu gamalie.

Edited by misu183, 04 March 2020 - 12:27.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ghita_Bizonu, on 04 martie 2020 - 12:06, said:

Lasa ca cea mia buna saramura e aia din caras
Cand ai mancat ultima data "saramura din caras" ?

Edited by MembruAnonim, 04 March 2020 - 12:32.


#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 misu183, on 04 martie 2020 - 12:26, said:

Omul se refera la aia cat acele cu gamalie.

Pai in perioada asta nu are de unde sa cumpere asa de mici, ca si aia cei mai mici, sint totusi nascuti in august anul trecut. Logic ar fi ca orice puiet ai cumpara astazi, sa aiba intre 6 si 10 luni. Mai tinar de 6 luni nu ai cum sa gasesti prin Ro. Ca sa fie cit gamalia, trebuie sa atepte pina in luna mai.
Daca vrea dinaia cit gamalia si vrea sa fie sigur ca-i crap, trebuie sa-l cumpere prin mai, dar inainte de a incepe sa "bata" carasul, care depune icrele mai tirziu un pic fata de crap.

Edited by florin71_skoda, 04 March 2020 - 12:54.


#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 florin71_skoda, on 04 martie 2020 - 11:04, said:

Cautind pe net ce inseamna "puiet crap vara 1", am aflat ca uni vinzatori zic ca are 100 grame. Acum nu sint eu mare pescar, insa la greutatea asta, deja se vede clar.
Eu stiam ca crapul depune icre de prin aprile si pina prin august, iar carasul de prin mai si tot pina prin august. Asa ca ce cumperi acum, ar trebui sa aiba peste 6 luni si ar trebui sa se vada clar cine-i caras si cine-i crap

     La 100 de grame nu mai e puiet. E bun de vanzare.
      Si da. Trebuie sa stai cu bata in balta din aprilie pana in septembrie ca sa vezi cand depune icre. Asa afli care e crap si care nu. Apoi le dai la cap.

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Exista peste mai ieftin decat carasul? In alte tari e considerat daunator. Deci nu cred ca iti poti lua teapa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate